18 Մայիս 2022 - 13:23 AMT
Իրանը պատրաստ է թուրքմենական գազը ՀՀ փոխադրել սվոփային սխեմաներով։ Այդ մասին հայտարարել է Իրանի նավթի նախարար Ջավադ Օջին, հայտնում է Shana գործակալությունը։
Այդ մասին իրանցի նախարարն ասել է ՀՀ ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանի հետ հանդիպումից հետո։
Սանոսյանն աշխատանքային այցով Իրանում է։
Օջին նաև ասել է, որ Իրանի Ազգային գազային ընկերությունը (NIGC) պատրաստ է ավելացնել գազի առաքման ծավալները Հայաստան։
«Թուրքմենստանից դեպի Հայաստան գազի սվոփային առաքումների մասին բանակցությունները սկսվել են և մենք շուտով լավ արդյունքների կհասնանեք Իրանի գազայաին համակարգի մեծ հզորության շնորհիվ։ Այսօր լավ պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել գազի, նավթաքիմիական արտադրանքի արտահանման ավելացման, փոխադարձ կապերի համալիր զարգացման համար»,-ասել է նա։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը Իրան կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում ԻԻՀ նավթի նախարար Ջավադ Օջիի հետ հանդիպմանը քննարկել է գազ-էլեկտրաէներգիայի դիմաց ծրագրով նոր պայմանագիրը։ Նախարար Սանոսյանն առաջարկներ է ներկայացրել պայմանագրի վերակնքման հետ կապված։ Առաջիկայում, երբ պայմանագիրը կվերջնականացվի, պատրաստ լինեն ներկայացված առաջարկությունների վերաբերյալ իրանական կողմի պատասխանները, պայմանագիրը կկնքվի։
2004 թվականին Հայաստանն ու Իրանը ստորագրել են գազ՝ էլեկտրաէներգիայի դիմաց փոխանակման գործարք, որի հիման վրա 20 տարվա ընթացքում Իրանը գազ կարտահանի Հայաստան, իսկ փոխարենը Իրանը էլեկտրաէներգիա է ներմուծում Հայաստանից:

Министр нефти Ирана Джавад Оджи выразил готовность своей страны к поставкам в Армению туркменского природного газа по своп-схемам․ Об этом глава иранского нефтяного ведомства заявил по итогам встречи с министром территориального управления и инфраструктур Армении Гнелом Саносяном, который находится в Тегеране с рабочим визитом.
Джавад Оджи также выразил готовность Национальной иранской газовой компании (NIGC) увеличить поставки голубого топлива в Армению, пишет Shana.
«Переговоры о свопе газа из Туркменистана в Армению начались, и мы скоро достигнем хороших результатов в этом отношении благодаря высокой мощности газовой сети (Ирана). Сегодня в ходе переговоров достигнуты хорошие договорëнности по увеличению экспорта газа, продукции нефтехимии, комплексному развитию взаимных связей». Иран и Армения годами сотрудничают в энергетической сфере на основе схемы «газ в обмен на электроэнергию», – заявил министр Ирана.
Министр территориального управления и инфраструктур Армении Гнел Саносян в ходе встречи с министром нефти Ирана Джавадом Оджи представил предложения Еревана по новому формату договора о поставках в закавказскую республику иранского газа в обмен на электроэнергию.
В 2004 году Тегеран и Ереван подписали соответствующее соглашение, по которому в течение 20 лет Иран взялся экспортировать природный газ в Армению, взамен получая электроэнергию. Армения импортирует газ из Ирана с 2009 года, напоминает тегеранское издание.