31 Մայիս 2022 - 08:32 AMT
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ԱԺ մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում 2021թ․ պետական բյուջեի կատարողականի քննարկման ժամանակ հայտարարել է, որ ընթացիկ տնտեսական վիճակը համարում է լավատեսական և հավելել է, որ ՀՆԱ-ի 3.1% կանխատեսած ցուցանիշի փոխարեն 2021-ին 5.3% է գրանցվել, բյուջեի եկամտային մասը գերակատարվել է 147 մլրդ դրամով։
Նա հավելել է, որ գերակատարումն ապահովվել է այդ թվում նաև պղնձի արտահանման տուրքի միջոցով, որի շնորհիվ լրացուցիչ 24 մլրդ դրամ է մուտքագրվել բյուջե:
Փաշինյանը նշել է, որ լավատեսություն են ներշնչում առաջին եռամսյակի տվյալները՝ 8.6% իրական տնտեսական աճ, իսկ առաջին չորս ամիսների տվյալներով՝ 9.4% տնտեսական ակտիվության ցուցանիշ։ Վարչապետը նաև խոսել է հարկեր-ՀՆԱ հարաբերակցության առումով աննախադեպ ցուցանիշի մասին՝ ՀՆԱ-ի 22.7%-ը կազմել են հարկային եկամուտները:
Փաշինյանը նշել է, որ կառավարությունը ժրաջան է աշխատում ոչ միայն բյուջե գումարներ հավաքագրելու, այլ նաև գումարները քաղաքացիներին վերադարձնելու առումով՝ նկատի ունենալով 146 մլրդ դրամի ավելացված արժեքի հարկի վերադարձը տնտեսվարողներին։

31 Май 2022 - 10:25 AMT
Премьер-министр Армении Никол Пашинян считает нынешнюю экономическую ситуацию в Армении оптимистичной.
Несмотря на напряженную мировую экономическую ситуацию и пессимистичные прогнозы, он поручил сосредоточиться на исполнении бюджета, особенно на капитальных расходах, чтобы обеспечить 7-процентный экономический рост.
Пашинян заявил, что по части налоговых доходов госбюджета за первые пять месяцев предусмотрено 715 млрд драмов, однако они уверены, что превысят предусмотренный показатель на 45 млрд драмов. Он добавил, что вместо прогноза 3․1% по ВВП в 2021 году зафиксировано 5.3%, доходная часть бюджета перевыполнена на 147 млрд драмов.
Пашинян отметил, что перевыполнение было обеспечено, в том числе, за счет экспортной пошлины на медь, за счет которой в бюджет было уплачено дополнительно 24 млрд драмов.
«Нынешнюю экономическую ситуацию считаю оптимистичной. Показатели доказывают, что наша экономика демонстрирует устойчивость. По данным первого квартала реальный экономический рост составляет 8.6%, по данным первых 4 месяцев мы имеем индекс экономической активности 9.4%, что является очень оптимистичным показателем», – сказал Пашинян.