VK գլխավոր տնօրենի առաջին տեղակալ Վլադիմիր Գաբրիելյանը և գնումների գծով տնօրեն Սերգեյ Մերզլյակովը մահացել են ՌԴ Նենեցյան ինքնավար շրջանում՝ ամենագնացներով գետը հատելիս։
Նրանք համարվում էին անհետ կորած, որոնումները դժվարացել էին բարդ եղանակային պայմանների պատճառով։ Առավոտյան նրանց դիերը գտել են գետի ափին, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
Ըստ նախնական տվյալների, Գաբրիելայնն ու Մերզլայկովը մասնակցում էին ամենագնաց-ամֆիբիաներով արշավին։ Նրանք հատելիս են եղել գետը Շոյնա գետի մերձակայքում, նրանց մեքենան շրջվել է, իսկ մարմինները հոսանքը քշել է։
Նրանց հետ ևս 2 անձ է եղել, ըստ եղջերաբույծների, Գաբրիելյանի կնոջը՝ Ալյոնային, և Սերգեյ Օլսևիչին հաջողվել է դուրս գալ ափ, որտեղ նրանց փրկել են տեղաբնակները։

Первый заместитель генерального директора VK Владимир Габриелян и директор компании по закупкам Сергей Мерзляков погибли при переправе через реку в Ненецком автономном округе.
«Сегодня утром стало известно, что Владимир Габриелян и Сергей Мерзляков погибли в результате трагического происшествия. Мы скорбим вместе с родными, близкими и друзьями», – сообщили в компании, пишет РИА Новости.
Мужчины считались пропавшими без вести, поиск затрудняли неблагоприятные погодные условия. По словам источника издания в экстренных службах, наутро их тела нашли на берегу реки.
По предварительным данным, Габриелян и Мерзляков участвовали в экспедиции на вездеходах-амфибиях. Они пересекали реку в районе села Шойна, их транспорт перевернулся, его потащило в море.
То же самое случилось и с их спутниками – по данным Ненецкого союза оленеводов, это были супруга Габриеляна Алена и Сергей Ольсевич – однако тем удалось выбраться на берег, где их спасли два местных жителя.