«Հազարամյակի մարտահրավերները» ընկերակցությունը ուժի մեջ է թողել ճանապարհների կառուցման ֆինանսավորման դադարեցման մասին որոշումը, որն ընդունվել է 2009թ. մարտի 11-ին»,- «Գործընկերություն հանուն բաց հասարակության» Նախաձեռնության կողմից կազմակերպված քննարկմանը լրագրողներին հաղորդել է «Ասպարեզ» լրագրողների ակումբի նախագահ Լեւոն Բարսեղյանը: Նրա խոսքով, այդ որոշումն այն բանի արդյունքն է, որ Հայաստանը չի լուծել մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ քաղաքացիական ազատության հետ կապված խնդիրները:
Ինչպես ասել է Բրասեղյանը, Հայաստանը «Հազարամյակի մարտահրավերները» ընկերակցության հետ համատեղ իրականացնում էր վարկային ծրագիրը, իսկ անցյալ տարվա հունիսից ընկերակցությունը դադարեցրեց այդ ծրագիրը, եւ պատճառը անհամապատասխանությունն է այն ցուցանիշներին, որոնցով առաջնորդվում է ընկերակցությունը:
Նրա խոսքով, ընկերակցությունը մի քանի անգամ զգուշացրել էր, որպեսզի կառավարության կողմից դրությունը բարելավելու համար միջոցներ ձեռնարկվեին ֆինանսավորումը շարունակելու նպատակով: Այդ կապակցությամբ Բարսեղյանը հաղորդել է, որ 60 հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ ներկայացրել են իրենց ծրագիրը, որը կօգնի վերսկսելու ֆինանսավորումը:
«Ասպարեզ» լրագրողների ակումբի նախագահը տեղեկացրել է, որ ընկերակցության 17 ցուցանիշներ ենթաբաժանվում են երեք խմբի` առաջինի մեջ մտնում են թափանցիկ եւ արդար կառավարման ցուցանիշները (քաղաքական իրավունքներ, քաղաքացիական ազատություն, կաշառակերության եւ հստակության հանդեպ հսկողություն), որտեղ 6 ցուցանիշներից 5-ի մակարդակը մի քանի տարի արդեն անբավարար է Հայաստանի համար, երկրորդ բլոկը կազմում են մարդկային ներդրումների ցուցանիշները. այստեղ դրությունը 50/50 է: «Հայաստանի համար առավել դրական է երրորդ բլոկը` տնտեսական ցուցանիշները (բիզնես սկսելու հնարավորությունն ու հասանելիությունը), որտեղ 6 ցուցանիշներից 5 բավարար են»,- ասել է նա:
Բարսեղյանն ավելացրել է, որ այդ ցուցանիշներով Հայաստանն ունի կանաչ կետեր, իսկ ինչ վերաբերում է առաջին բլոկին, ապա այստեղ գերակայում են կարմիր կետերը, եւ այդ բլոկի դրությունը վատանում է: Նա նշել է, որ ընկերակցությունն առաջնորդվում է հետեւյալ սկզբունքով. եթե ցուցանիշների կեսից ավելին կարմիր է, ապա պետք է կոնկրետ քայլեր ձեռնարկվեն դրությունը բարելավելու համար: Ինչպես ասել է Բարսեղյանը, ընկերակցությունն առաջնորդվում է ոչ միայն իր, այլեւ այնպիսի միջազգային կառույցների հաշվարկներով, ինչպիսիք են Համաշխարհային Բանկը, Freedom House եւ այլն:
5 տարվա համար հաշվարկված ծրագրի ֆինանսավորման ընդհանուր ծավալը կազմում է մոտ 235,6 մլն ԱՄՆ դոլար: «Հազարամյակի մարտահրավերները» ընկերակցության ծրագիրն ուղղված է գյուղական տեղանքներում աղքատության հաղթահարմանը 6%-ով, սակայն, Բարսեղյանի խոսքով, ստեղծված դրության մեջ ծրագրված ցուցանիշը ձեռք չի բերվի: «Այնուամենայնիվ, գյուղական ճանապարհների կառուցման ֆինանսավորումը դադարեցված է, չնայած, որ Հայաստանի կառավարությունն անցյալ տարվա օգոստոս ամսին 16,8 մլն ԱՄՆ դոլար հատկացրեց, որպեսզի շինարարությունը չդադարեցվի»,- ասել է Բարսեղյանը:

8 Апрель 2009 - 11:52 AMT
«Корпорация «Вызовы тысячелетия» оставила в силе решение о приостановлении финансиорвания строительства дорог, принятое 11 марта 2009 года», – сообщил журналистам председатель клуба журналистов «Аспарез» Левон Барсегян на обсуждении, организованном Инициативой «Партнерство во имя открытого общества». По его словам, данное решение является результатом того, что Армения не решила проблемы, связанные с защитой прав человека и гражданской свободой.
Как сказал Барсегян, Армения совместно с корпорацией «Вызовы тысячелетия» осуществляла кредитную программу, а с июня прошлого года корпорация приостановила эту программу, причиной является несоответствие тем показателям, которыми руководствуется корпорация.
По его словам, корпорация несколько раз предупреждала о том, чтобы со стороны правительства были приняты меры по улучшению ситуации с целью продолжения финансирования. В связи с этим Барсегян сообщил, что представители 60 общественных организаций представили свою программу, которая поможет возобновить финансирование.
Председатель клуба журналистов «Аспарез» проинформировал, что 17 показателей корпорации подразделяются на три группы: в первую входят показатели прозрачного и справедливого управления (политические права, гражданская свобода, надзор за коррупцией и отчетностью), где из 6 показателей уровень 5-ти несколько лет неудовлетворителен в Армении, второй блок составляют показатели человеческих вложений – здесь ситуация 50 на 50. «Наиболее положительным для Армении является третий блок – экономические показатели(возможность и доступность начать бизнес) , где из 6 показателей 5 – удовлетворительны», – сказал он.
Барсегян добавил, что по этим показателям Армения имеет зеленые точки, что же касается первого блока, то здесь преобладают красные точки и по этому блоку ситуация ухудшается. Он отметил, что корпорация руководствуется принципом: если больше половины показателей красные, то должны приниматься конкретные шаги по улучшению ситуации. Как сказал Барсегян, корпорация руководствуется не только своими подсчетами, но и таких международных структур, как Всемирный Банк, Freedom House и другими.
Общий объем финансирования программы, рассчитанной на 5 лет, составляет порядка 235, 6 млн. долларов. Программа корпорации «Вызовы тысячелетия» направлена на преодоление бедности в сельских местностях на 6%, однако, по словам Барсегяна, в сложившейся ситуации запланированный показатель не будет достигнут. «Тем не менее, финансирование строительства сельских дорог приостановлено, несмотря на то, что правительство Армении в августе прошлого года выделило 16,8 млн. долларов, чтобы строительство не было остановлено», – сказал Барсегян.