8 Ապրիլ 2009 - 13:31 AMT
Հայաստանի Կենտրոնական բանկը խստացրել է տարադրամով գործողությունների կարգավորումը: Այդ մասին չորեքշաբթի օրը «Փոխարժեքի կարգավորման եւ հսկողության մասին» օրենքի մեջ ներկրված փոփոխությունների ներմուծմանը նվիրված մամլո ասուլիսին հաղորդել է Հայաստանի Կենտրոնական բանկի նախագահ Արթուր Ջավադյանը: Նրա խոսքով, այդ փոփոխությունները հետապնդում են երկու հիմնական նպատակ. ազգային դրամի հետագա ամրապնդում, ինչպես նաեւ դրամի պահանջարկի բարձրացում եւ դոլարիզացման դեմ պայքար: Ջավադյանի կարծիքով, իր նշանակությամբ դոլարիզացումը չի զիջում արեզրկմանը եւ կարծես «երկրորդ հիվանդություն» լինի, որը «վիրավորում է բնակչության ամենաանպաշտպան շերտերը»:
Ինչպես հաղորդել է Կենտրոնական բանկի ղեկավարը, Հայաստանի հարեւան երկրներում դոլարիզացման մակարդակը կազմել է 90%: «Այդ ենթատեքստում երկրից դուրս փոխարժեքի ցանկացած տատանումներն ամենաուժեղ ազդեցությունն են ունենում հանրապետության տնտեսության վրա»,- ասել է նա: Օրենսդրության մեջ կատարված փոփոխությունները, Ջավադյանի խոսքով, պատժիչ եւ պրոֆիլակտիկ բնույթ են կրելու: Դա նշանակում է, որ գործող օրենսդրության համաձայն, տնտեսվարող սուբյեկտների ցանկացած գործունեություն չպետք է իրականացվի տարադրամով: Այդ կապակցությամբ Ջավադյանն ավելացրել է, որ փոփոխությունները նախատեսում են պատժի խստացում տուգանումների տեսքով. նախկինում գործող տուգանքի փոխարեն` առաջին խախտման դեպքում աշխատավարձի նվազագույն չափի հարյուրապատիկ չափի փոխարեն 2000-ապատիկ, իսկ երկրորդ խախտման դեպքում`աշխատավարձի նվազագույն չափի 200-ապատիկ չափի փոխարեն 4000-ապատիկ: «Դա նշանակում է, որ անգամ տարադրամով ապրանքի գնի արձանագրման դեպքում տուգանքը կկազմի 2-4 մլն ԱՄՆ դոլարի չափով»,- ավելացրել է նա: Նման մեխանիզմը, Ջավադյանի խոսքով, ուղղված է նրան, որ մարդիկ խուսափեն որեւէ գործողություն իրականացնել տարադրամով:
Ջավադյանն ավելացրել է, որ այդ փոփոխությունները վերաբերում են երկու խմբերին` առաջին խումբը սուբյեկտներն են, որոնք լիցենզիա են ստացել ԿԲ կողմից, դրանք հիմնականում տարադրամի փոխանակման կետերն ու դրամային դիլլերներն են, իսկ երկրորդ խմբում բոլոր տնտեսվարող սուբյեկտներն են:
Ինչպես նախկին, այնպես էլ փոփոխված օրենքում կան բացառություններ, քանի որ նման իրադրությունները չեն տարածվում ներկրողների եւ արտահանողների վրա, որոնք իրենց գործունեության շրջանակներում պետք է իրենց գործընկերների հետ տարադրամով գործարքներ կնքեն:

8 Апрель 2009 - 13:31 AMT
Центральный банк Армении ужесточил регулирование операций в инвалюте. Об этом сообщил в среду председатель Центробанка Армении Артур Джавадян на пресс-конференции, посвященной внесению изменений в закон «О регулировании и надзоре обменного курса». По его словам, эти изменения преследуют две основные цели: дальнейшее укрепление национального драма, а также повышение спроса на драм и борьба с долларизацией. По мнению Джавадяна, по своей значимости долларизация не уступает инфляции и является как бы «второй болезнью», которая «ранит самые незащищенные слои населения».
Как сообщил глава Центробанка, в соседних с Арменией странах уровень долларизации составил 90%. «В этом контексте любые колебания курса за пределами страны оказывают сильнейшее воздействие на экономику республики», – сказал он. Изменения в законодательстве, по словам Джавадяна, будут носить карательный и профилактический характер. Это означает, что, согласно действующему законодательству, любая деятельность хозяйствующих субъектов не должна осуществляться в инвалюте. В связи с этим Джавадян добавил, что изменения предусматривают ужесточение наказания в виде взимания штрафов: вместо раннее действующего штрафа при первом нарушении в стократном размере от минимального размера зарплаты – 2000-кратный, а при втором нарушении вместо 200-кратного размера от минимального размера зарплаты – 4000-кратный размер. «Это означает, что даже за фиксацию цены товара в инвалюте будет взиматься штраф от 2-4 млн. драмов», – добавил он. Подобный механизм, по словам Джавадяна, направлен на то, чтобы люди избегали осуществлять какую- либо операцию в инвалюте.
Джавадян добавил, что эти изменения относятся к двум группам: первая группа – субъекты, которые получили лицензию со стороны ЦБ, в основном это обменные пункты и валютные диллеры, а во вторую группу входят все хозяйствующие субъекты.
Как и в прежнем, так и в измененном законе есть исключения, так как подобные положения не распространяются на импортеров и экспортеров, которые в рамках своей деятельности должны заключать сделки со своими партнерами в инвалюте.