8 Ապրիլ 2009 - 14:29 AMT
Մեկ օրվա ընթացքում Հայաստանի բանկերը կորցրեցին 4,7 մլրդ դրամ: Այդ մասին չորեքշաբթի օրը «Փոխարժեքի կարգավորման եւ հսկողության մասին» օրենքի մեջ ներկրված փոփոխությունների ներմուծմանը նվիրված մամլո ասուլիսին հաղորդել է Հայաստանի Կենտրոնական բանկի նախագահ Արթուր Ջավադյանը` մեկնաբանելով մարտի 3-ին Կենտրոնական բանկի վերադարձը լողացող փոխարժեքին:
Նրա խոսքով, այս շրջանում բանկային համակարգում այնքան էլ բարենպաստ դրություն չստեղծվեց, քանի որ բանկերը կարճ տարադրամային դիրքում էին գտնվում, երբ տարադրամի հարցում բանկերի պարտականություններն ավելի շատ են, քան բանկերի կողմից ներդրված միջոցները (ակտիվները):
Ջավադյանն ավելացրել է, որ նման դիրքորոշման պատճառն այն սպասումներն են, որոնք ձեւավորվեցին երեք ամիսների ընթացքում (2008թ. դեկտեմբերից մինչեւ 2009թ. մարտ) տարադրամի արժեւորման եւ ազգային դրամի արժեզրկման հաշվով: «Ղեկավարվելով այդ սպասումներով` բանկերի ներդնողների մեծամասնությունը վերաձեւակերպեցին իրենց ներդրումները դրամայինից դոլարայինի»,- ասել է նա: Այդ կապակցությամբ ՀՀ ԿԲ նախագահը հաղորդել է, որ ստածված պայմաններում 2008թ. վերջին դրամային եւ դոլարային ներդրումների հարաբերությունը կազմել է 65%-ը 35% համապատասխանաբար: «ԿԲ որոշ քանակով դոլարի վաճառքից հետո այդ հարաբերությունը փոխվեց ի օգուտ դոլարային ներդրումների եւ փետրվարի վերջին կազմեց 70% դոլարային եւ ընդամենը 30% դրամային ներդրումներ»,- ասել է նա:
Չնայած վերը ասվածին, բանկային համակարգում իրադրությունը, Ջավադյանի կարծիքով, այսօր բարենպաստ է: «2008թ. բանկերի ստացած եկամուտը կազմեց 27 մլրդ դրամ, եւ քանի որ մոտ ժամամակներս դրամի արժեզրկում չի սպասվում, ապա դժվար թե նրանք լրացուցիչ կորուստներ ունենան»,- ավելացրել է Կենտրոնական բանկի ղեկավարը:

За один день банки Армении потеряли 4,7 млрд. драмов
Армянские банки потеряли 4,7 млрд. драмов за один день. Об этом сообщил журналистам председатель Центробанка Армении Артур Джавадян, комментируя возвращение Центробанка к политике плавающего курса 3 марта.
По его словам, в этот период в банковской системе создалась не очень благоприятная ситуация, поскольку банки находились на короткой инвалютной позиции, когда обязательства банков в инвалюте намного больше, чем размещенные банками средства (активы).
Джавадян добавил, что причиной такой позиции являются ожидания, которые сформировались на протяжении трех месяцев (с декабря 2008 года по март 2009 года) по отношению к ревальвации инвалюты и девальвации нацвалюты. «Руководствуясь этими ожиданиями, большинство вкладчиков банков переоформили свои вклады с драмовых на долларовые», – сказал он. В связи с этим председатель ЦБ РА сообщил, что в сложившихся условиях к концу 2008 года соотношение драмовых вкладов по отношению к долларовым составило 65% к 35% соответственно. «После продажи ЦБ некоторого количества долларов, это соотношение изменилось в пользу долларовых и в конце февраля это соотношение составило 70% – в долларах и всего 30% – драмовые вклады», – сказал он.
Несмотря на вышесказанное, ситуация в банковской системе, по мнению Джавадяна, на сегодняшний день благоприятная. «Прибыль, полученная банками в 2008 году, составила 27 млрд. драмов, и поскольку в ближайшее время не ожидается девальвации драма, то вряд ли у них будут дополнительные убытки», – добавил глава Центробанка.