«Համահայկական բանկը մինչեւ ապրիլի վերջ կգրանցվի Հյաստանի կենտրոնական բանկում», – լրագրողներին հայտարարել է Հայաստանի Կենտրոնական բանկի նախագահ Արթուր Ջավադյանը Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսի ժամանակ: Նրա խոսքերով, Կենտրոնական բանկը լիովին պատրաստ է Համահայկական բանկի գրանցմանը, որից հետո առաջին 6 մլրդ դրամը կփոխանցվի հատուկ կուտակային հաշվին: Ջավադյանի խոսքերով, Համահայկական բանկը կարող է լիցենզիա ստանալ մի քանի ամիսների ընթացքում:
ԿԲ-ի ղեկավարը հաղորդել է, որ արդեն որոշակի աշխատանքներ են իրականացվել բանկի ստեղծման ուղղությամբ, մասնավորապես, հայտարարվել է ղեկավարի պաշտոնի մրցույթ: «Ներկայացվել է 170 դիմում, սակայն թեկնածուներից ոչ մեկը չի համապատասխանել», – ասել է նա: Այդ առնչությամբ, Ջավադյանն ավելացրել է, որ այդ հարցը քննարկվել է Մրցունակության խորհրդում: «Որոշում է կայացվել դիմելու մասնագիտացված միջազգային «headhunter» ընկերությունների, որպեսզի վերջիններս օգնեն ղեկավարի ընտրության հարցում», – ասել է նա:
Բացի դրանից, Ջավադյանն ասել է, որ Կենտրոնական բանկն արդեն բանակցություններ է վարում տարբեր միջազգային կառույցների, ներդրողների հետ, որոնք փորձագետներ կտրամադրեն խորհրդատվական աշխատանքների անցկացման եւ վերջնական բիզնես-պլանի մշակման համար: «Երբ կավարտվեն բոլոր նախապատրաստական աշխատանքները` կընտրվի ղեկավար եւ կադրեր, կկազմվի բիզնես-պլան, կտրամադրվի տեխնիկական զինվածություն եւ բանկին համապատասխան շինություն, ապա Համահայկական բանկը, հնարավոր է, իր գործունեությունը կսկսի մինչեւ այս տարվա վերջ»,- ասել է Ջավադյանը:
Նշենք, որ Հայաստանի կառավարությունը 2008 թվականի նոյեմբերի 20-ին հավանություն է տվել «Համահայկական բանկի մասին» օրինագծին: «Համահայկական բանկ» ԲԲԸ կանոնադրական կապիտալը կկազմի 30 մլրդ դրամ: Հիմնադիրները կդառնան Հայաստանի կառավարությունը մասնակցության 20 տոկոս մասնաբաժնով, առաջատար համաշխարհային ֆինանսական կազմակերպություններ եւ մասնավոր ներդրողներ:

8 Апрель 2009 - 16:15 AMT
«Всеармянский банк будет зарегистрирован в Центробанке Армении до конца апреля», – сообщил журналистам председатель Центробанка Армении Артур Джавадян на пресс-конференции в Ереване. По его словам, Центробанк полностью готов к регистрации Всеармянского банка, после чего первые 6 млрд. драмов будут перечислены на специальный накопительный счет. По мнению Джавадяна, Всеармянский банк сможет получить лицензию в течение нескольких месяцев.
Глава ЦБ сообщил, что уже осуществлены определенные работы по созданию банка, в частности, был объявлен конкурс на должность руководителя. «Было представлено 170 заявок, но ни одна из кандидатур не подошла», – сказал он. В связи с этим Джавадян добавил, что этот вопрос был обсужден на Совете по конкурентоспособности. «Было принято решение обратиться к специализированным международным “headhunter”- компаниям, чтобы они помогли выбрать руководителя», – сказал он.
Кроме этого Джавадян сказал, что Центральный банк уже проводит переговоры с различными международными структурами, инвесторами, которые предоставят экспертов для проведения консультационных работ и оказания содействия в разработке окончательного бизнес-плана. «Когда будут завершены все подготовительные работы – избран руководитель и кадры, составлен бизнес-план, предоставлено техническое оснащение и здание банка, то Всеармянский банк начнет свою деятельность, возможно, что до конца этого года», – сказал Джавадян.
Отметим, что правительство Армении 20 ноября 2008 года одобрило проект закона “О Всеармянском банке”. Уставной капитал ОАО «Всеармянский банк» составит 30 млрд. драмов. Его учредителями станут правительство Армении с 20%-ной долей участия, ведущие мировые финансовые организации и частные инвесторы.