8 Ապրիլ 2009 - 17:17 AMT
Հայաստանի Կենտրոնական բանկն ընդլայնված դրամավարկային քաղաքականություն կիրականացնի: Ինչպես լրագրողների հաղորդել է Հայաստանի Կենտրոնական բանկի նախագահ Արթուր Ջավադյանը , Կենտրոնական բանկն արդեն ներկայացրել է դրամավարկային քաղաքականության ճշգրտված ցուցանիշները: «Կենտրոնական բանկի փորձագետների գնահատմամբ, 2009 թվականի դրությամբ ՀՆԱ-ի նվազումը նախատեսվում է 2,9 տոկոսի չափով», – ասել է նա:
Կենտրոնական բանկի ղեկավարը նշել է, որ կառավարությունը տնտեսական աճի տարբեր սցենարներ մշակելիս առավել հոռետեսական կանխատեսումներ է անում, քան ԿԲ-ը: «Ես չեմ կարծում, որ հարկ է վերանայել բյուջեն, առավել եւս, որ կառավարությունն արդեն հայտարարել է ծախսերի մի մասը երկրորդ եռամսյակից չորրորդ փոխադրելու մասին», – ասել է Ջավադյանը:
Ինչ վերաբերում է սղաճին, ապա, չնայած Հայաստանում նախատեսվող սղաճի ճնշմանը, 2009 թվականի մարտին սղաճը կազմել է 1,4 տոկոս: «Մենք սպասում էինք սղաճի ճնշումներ մարտի ընթացքում ԿԲ-ի կողմից «արտարժութային ճշգրտումների» իրականացման առնչությամբ», – ասել է նա: Ջավադյանը պարզաբանել է, որ գնանկման ճնշումը եւ պահանջարկի կրճատումը հանգեցրել են նրան, որ արյունքում Հայաստանում մարտ ամսին փետրվարի համեմատ արձանագրվել է 1,4 տոկոս սղաճ: «2009 թվականի մարտին 2008 թվականի մարտի համեմատությամբ սղաճը կազմել է ընդամենը 1 տոկոս», – ավելացրել է նա:
Այդ առնչությամբ, ԿԲ-ի նախագահն ասել է, որ Կենտրոնական բանկը նախօրեին որոշում է կայացրել նվազեցնելու վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը 0,25 տոկոսային կետով` հաստատելով այն 7,5 տոկոս մակարդակում: «Այդպիսով մենք ֆինանսական կազմակերպություններին եւ հասարակայնությանը ցույց ենք տվել, որ կիրականացնենք ոչ թե նեղ, այլ ընդլայնված քաղաքականություն», – ասել է Ջավադյանը:

Центробанка Армении будет проводить расширенную денежно-кредитную политику. Как сообщил журналистам председатель Центробанка Армении Артур Джавадян, Центральный банк уже представил уточненные показатели денежно-кредитной программы. «По оценкам экспертов Центробанка спад ВВП по итогам 2009 года запланирован в размере 2,9%», – сказал он.
Глава Центробанка отметил, что правительство при разработке различных сценариев экономического роста делает более пессимистичные прогнозы, чем ЦБ. «Я не думаю, что следует пересматривать бюджет, тем более, что правительство уже заявило о переносе части расходов со второго на четвертый квартал», – сказал Джавадян.
Что же касается инфляции, то, несмотря на ожидаемые инфляционные давления в Армении, в марте 2009 года инфляция составила 1,4%. «Мы ожидали инфляционные давления в течение марта в связи с осуществленными со стороны ЦБ «валютными уточнениями», – сказал он. Джавадян пояснил, что мировые дефляционные давления и сокращение спроса привели к тому, что в результате в марте по сравнению с февралем в Армении зарегистрирована 1,4%-ая инфляция. «В марте 2009 года по сравнению с мартом 2008 года инфляция составила всего 1%», – добавил он.
В связи с этим председатель Центробанка сказал, что Центральный банк накануне принял решение снизить ставку рефинансирования на 0,25 процентных пункта и установил ее на уровне 7,5%. «Тем самым мы дали импульс финансовым организациям и общественности, что мы будем проводить не суженую, а расширительную политику», – сказал Джавадян.