8 Ապրիլ 2009 - 17:39 AMT
Այսօրվա դրությամբ հիպոթեկային վարկերի ընդհանուր ծավալը Հայաստանում կազմում է շուրջ 84 մլրդ դրամ: Այդ մասին չորեքշաբթի լրագրողներին է հաղորդել Հայաստանի Կենտրոնական բանկի նախագահ Արթուր Ջավադյանը եւ հավելել, որ հիպոթեկային վարկավորման հարցում բանկերն առավել զգուշավոր են դարձել եւ այն վարկերն, որոնք արդեն մարվել են, չեն տրամադրվում նույն ծավալով:
Ջավադյանը հաղորդել է, որ KFW ծրագրով, որն իրականացվում է Գերմանա-հայկական հիմնադրամի միջոցով, դեռեւս 1 մլն եվրո կա իրացման համար: «Բանակցություններ են ընթանում նաեւ KFW գերմանական զարգացման բանկի հետ հունիսին այդ գումարը եւս 20 մլն եվրոյով (10 մլրդ դրամ) ավելացնելու վերաբերյալ»,-հավելել է նա: Այս առնչությամբ Կենտրոնական բանկի ղեկավարը նշել է, որ առեւտրային բանկերի կողմից հիպոթեկային վարկավորման ծրագրերի իրականացման համար Կենտրոնական բանկը պատրաստ է այդ միջոցները տրամադրել համարժեք դրամով:
«Կա եւս մեկ ծրագիր, որով կստեղծվի հիպոթեկային հիմնադրամ 5 մլրդ դրամ սկզբնական կապիտալով ԿԲ-ի կողմից, ինչպես նաեւ բանակցություններ են ընթանում Հայաստանի կառավարության հետ իր բաժին մասնակցությունը ունենալու վերաբերյալ»,-ասել է նա: ԿԲ նախագահը նշել է, որ կանոնադրական կապիտալի համար միջոցներ են նախատեսվել 2009թ. Կենտրոնական բանկի կապիտալ ծախսերի ծրագրով: Նախատեսվում է, որ հիմնադրամի կապիտալում կներառվի նաեւ մասնավոր հատվածը, իսկ հիպոթեկային հիմնադրամի ընդհանուր կապիտալը մինչեւ տարեվերջ կկազմի շուրջ 30 մլրդ դրամ: «Հիպոթեկային հիմնադրամի ստեղծումը նոր խթան կհաղորդի մեր շուկաներին, ինչն էլ կնպաստի շինարարության տեմպերի աճին»,-հավելե է Ջավադյանը:

Общий объем ипотечных кредитов в Армении на сегодняшний день составляет порядка 84 млрд. драмов. Об этом сообщил в среду журналистам председатель Центрального банка Армении Артур Джавадян и добавил, что в вопросе ипотечного кредитования банки стали более бдительными и те кредиты, которые уже погасились, не предоставляются в том же объеме.
Джавадян сообщил, что по программе KfW, которая реализуется посредством Немецко-армянского фонда, еще есть остаток в размере порядка 1 млн. евро. «Ведутся также переговоры с немецким банком развития KfW по вопросу увеличения этой суммы еще на 20 млн. евро (10 млрд. драмов) в июне», – добавил он. В связи с этим глава Центробанка отметил, что при наличии спроса со стороны комбанков на реализацию программ ипотечного кредитования Центральный банк готов предоставить эти средства в драмовом эквиваленте.
«Есть еще одна программа, согласно которой будет создан Ипотечный фонд с первоначальным капиталом 5 млрд. драмов со стороны ЦБ, а также ведутся переговоры с правительством Армении о его долевом участии», – сказал он. Председатель ЦБ отметил, что средства на оплату уставного капитала были предусмотрены планом капитальных расходов Центрального банка на 2009 год. Планируется, что в капитале фонда будет задействован и частный сектор, а общий капитал ипотечного фонда к концу года составит порядка 30 млрд. драмов. «Создание Ипотечного фонда сообщит новый импульс нашим рынкам, что приведет к росту темпов строительства», – добавил Джавадян.