Հայաստանի Կենտրոնական բանկի նախագահ Արթուր Ջավադյանը երկրում կոլեկտորային ընկերությունների ինստիտուտ ստեղծելու անհրաժեշտություն չի տեսնում: «Հայաստանի առեւտրային բանկերի կողմից առաջարկվել է ստեղծել կոլեկտորային ընկերությունների ինստիտուտ»,-ասել է նա: Սակայն, ըստ Ջավադյանի, Հայաստանում պետական մասնակցության կարիք կա այդ նախաձեռնությանը:
Ինչպես հաղորդել է Ջավադյանը, նման ընկերությունները բնորոշ են Ռուսաստանի նման երկրներին, եւ նման մի փորձ է արել նաեւ մեկ եվրոպական երկիր` Լեհաստանը:
Ընդ որում նա նշել է, որ եթե մասնավոր հատվածը որոշի նման ինստիտուտ ստեղծել, ապա Կենտրոնական բանկը հավանություն կտա այդ նախաձեռնությանը:

Председатель Центробанка Армении Артур Джавадян не видит необходимости в создании Института коллекторных компаний в стране. «Со стороны коммерческих банков Армении было выдвинуто предложение по созданию Института коллекторных компаний», – сказал он. Однако, по мнению Джавадяна, в Армении есть необходимость государственного участия в этой инициативе.
Как сообщил Джавадян, подобные компании присущи таким странам, как Россия, и практическую попытку сделала одна европейская страна – Польша.
При этом он отметил, что если частный сектор примет решение создать подобный институт, то Центральный банк поддержит эту инициативу.