9 Ապրիլ 2009 - 12:51 AMT
Ծառայության ղեկավար Գեւորգ Աղվանյանի խոսքերով` այս իրադարձությանը նախորդել է ընկերության ԻՏ մասնագետների երկար եւ քրտնաջան աշխատանքը` «Սթարում» կիրառվող մանրածախ առեւտրի ծրագիրը մշակողների հետ համատեղ: Ծրագրում որոշ լուրջ փոփոխություններ մտցվեցին, որոնք վերաբերվում են «ապրանքային քարտերին», որոնք տեղեկատվություն են պարունակում վաճառվող ապրանքների մասին: Եվ հենց դա են տեսնում գնորդները գնապիտակներին եւ կտրոններին:
Դրանից բացի, հայաֆիկացումը նաեւ ընկերությունից լուրջ ֆինանսական ներդրումներ պահանջեց: Բայց «Սթարում» համոզված են, որ դրանք անհրաժեշտ եւ անխուսափելի ծախսեր էին: ,,Լեզվի մասինե ՀՀ օրենքն էր պատճառը` նման քայլեր ձեռնարկելու համար, բայց ոչ պակաս կարեւոր էր հայերենի մասսայականության եւ մեր հաճախորդների հարմարավետության հանգամանքը»,- ընդգծեց ցանցի գործադիր տնօրեն Վահան Քերոբյանը: Նա նաեւ նշեց, որ հայաֆիկացումը ներառում էր գնապիտակների վրա հայկական ազգային արժույթի սիմվոլի կիրառությունը:
«Մենք, իհարկե, ողջունում ենք, որ Հայաստանում արդեն կիրառվում է դրամի սիմվոլը եւ այն առկա է «Սթար» սուպերմարկետների գնապիտակների վրա»,- մեկնաբանեց ՀՀ ԿԲ Հասարակայնության հետ կապերի ծառայության ղեկավար Զարուհի Բարսեղյանը:
Իրադարձությունը մեկնաբանեց նաեւ ՀՀ ԿԳՆ Լեզվի պետական տեսչության ղեկավար Լավրենտի Միրզոյանը. ,«Սթար» սուպերմարկետների ցանցը միշտ էլ աչքի է ընկել օրինապաշտությամբ, եւ ցանկանում եմ գոհունակությամբ փաստել, որ այս անգամը բացառություն չէր: Սուպերմարկետներում աշխատանքը համապատասխանեցվել է «Լեզվի մասին» օրենքի պահանջներին մեր տեսչության առաջարկած ժամանակահատվածում»:

9 Апрель 2009 - 12:51 AMT
На прошлой неделе торговая сеть «Стар» первой внедрила в работу всех своих супермаркетов важное для Армении новшество: ценники и кассовые чеки были переведены на армянский язык. Об этом сообщает пресс-служба «Стар».
По словам директора службы IT Геворга Агваняна, этому событию предшествовала длительная и кропотливая работа IT-специалистов компании совместно с разработчиками программы для автоматизации розничной торговли, используемой в «Старе». В программу внесли ряд серьезных изменений, касающихся «карточек товаров», которые включают в себя информацию о продаваемых товарах.
Согласно сообщению, арменификация потребовала немалых финансовых вложений со стороны компании, но в «Старе» убеждены, что это были необходимые и неизбежные издержки.
Исполнительный директор сети Ваган Керобян отметил, что арменификация включила в себя и внедрение в ценники символа национальной валюты.
Руководитель Службы по связям с общественностью ЦБ Армении Заруи Барсегян, прокомментировав ситуацию, сказал, что ЦБ приветствует использование в Армении символа драма и что он присутствует в ценниках супермаркетов «Стар».