«Համաշխարհային ֆինանսա-տնտեսական ճգնաժամի պայմաններում Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովը բազմիցս նշել է գների անհիմն բարձրացումը կանխելու ուղղությամբ իր գործունեությունը»»- հինգշաբթի օրը կայացած մամլո ասուլիսին լրագրողներին է հայտնել Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի (ՏՄՊՊՀ) նախագահ Աշոտ Շահնազարյանը: Այդ ենթատեքստում նա նշել է, որ հանձնաժողովը գործում է երկու ուղղությամբ` ստեղծված իրադրությունից օգտված տնտեսվարող սուբյեկտների կողմից գների անհիմն բարձրացման դեմ եւ եթե տնտեսվարող սուբյեկտները ղեկավարող դիրք են գրավում շուկայում եւ կարող են մենաշնորհային գնային քաղաքականություն վարել:
Շահնազարյանն ասել է, որ գնային շահագործումները հիմնականում կապված են ներկրվող ապրանքի եւ ազգային դրամի փոխարժեքի տագանումների արդյունքում գների փոփոխման հետ: Հանձնաժողովի նախագահը հաղորդել է, որ ստեղծված պայմաններում հանձնաժողովը շարունակում է շուկայի դիտարկման անցկացումը եւ աշխատանքների ավելի արդյունավետ կազմակերպման համար հրավիրվել է ԵԱՀԿ փորձագետ, դոկտոր Յանիս Կոկորիսը, որը «Հակամրցակցական պայմանավորվածություններ. դիտարկման կանոնների եւ ունեցած մեթոդների գնահատում» ծրագրի շրջանակներում ր խորհրդատվությունները կտա Հայաստանում մրցակցական միջավայրի բարելավման համար:
ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակի ղեկավար Սերգեյ Կապինոսն իր հերթին ավելացրել է, որ այդ նախագծի իրականացումը կնպաստի Հայաստանում բարենպաստ մրցակցական միջավայրի ստեղծմանը, ինչն էլ իր հերթին ցանկացած երկրի տնտեսական, քաղաքական եւ սոցիալական զարգացման երաշխիքն է: «Մրցակցությունը տնտեսական զարգացման բանալին է»,- ասել է նա: Նրա խոսքով, առանց ազատ մրցակցության հասարակության հիմքի` միջին խավի, այսինքն փոքր եւ միջին բիզնեսի զարգացումը երկրում անհնար է: Ինչպես հաղորդել է Սերգեյ Կապինոսը, ժողովրդավարական հանրության հիմքերի ստեղծման հարցում ԵԱՀԿ լիարժեք ընկալում է ստանում Հայաստանի կառավարության կողմից, ինչի արդյունքում հնարավոր է դարձել այդ ծրագրի իրականացումը:
ԵԱՀԿ փորձագետ, դոկտոր Յանիս Կոկորիսն իր կողմից հաղորդել է, որ համաշխարհային ճգնաժամի պայմաններում դիտարկումն իրենից շատ բարդ գործընթաց է ներկայացնում, որը պահանջում է կազմակերպչի լիարժեք ինքնանվիրում: «Գների մոնիտորինգն անհրաժեշտ է, որպեսզի ապահովվի արդար մրցակցական միջավայրը»,- ասել է ԵԱՀԿ փորձագետը: Հանձնաժողովի աշխատանքային խմբի հետ եռօրյա քննարկումների արդյունքում նա առաջարկել է մի շարք կարճաժամկետ եւ երկարաժամկետ միջոցառումներ, որոնք նախատեսում են հետեւյալը. փոփոխություններ օրենսդրության մեջ, որը թույլ կտա տեղում առանց նախազգուշացման եւ ոչ նշված ժամկետներին ստուգումներ իրականացնել, սխալ տեղեկատվության հատկացման համար խոշոր գումարի չափով տուգանում, կոնգրեսի կազմակերպում, որը խթանելու է հանձնաժողովի աշխատանքը, ինչպես նաեւ ԶԼՄ եւ ձեռնարկատիրական հասարակության տեղեկացվածության համար աշխատանքների կազմակերպում, հետաքննությունների ժամկետների երկարացում, որոնք եթե կապված չեն մոնիտորինգի հետ, ապա կարող են օգնել հետագայում: Երկարաժամկետ ծրագրերի թվում Կոկորիսը նշել է դատական համակարգի փոփոխությունները, վերջինս պետք է աջակցի հանձնաժողովի աշխատանքին, եւ մրցակցության քարոզում:

«В создавшихся условиях мирового финансово – экономического кризиса Госкомиссия по защите экономической конкуренции не раз отмечал свою деятельность по пресечению необоснованного повышения цен», – сообщил журналистам председатель Госкомиссии по защите экономической конкуренции (ГКЗЭК) Армении Ашот Шахназарян на пресс-конференции в четверг. В этом контексте, он отметил, что комиссия действует по двум направлениям: против необоснованного повышения цен хозяйствующими субъектами, которые воспользовались сложившейся ситуацией, и в случае, когда хозяйствующие субъекты занимают главенствующее положение на рынке и могут вести монопольную ценовую политику.
Шахназарян сказал, что ценовые злоупотребления в основном связаны с изменением цен на импортируемые товары и в результате колебаний обменного курса нацвалюты. Председатель комиссии сообщил, что в сложившихся условиях комиссия продолжает осуществление мониторинга рынка и для более эффективной организации работ был приглашен эксперт ОБСЕ, доктор Янис Кокорис, который в рамках программы «Антиконкурентные сговоры: оценка правил мониторинга и имеющихся методов» даст свои рекомендации для улучшения конкурентной среды в Армении.
В свою очередь руководитель ереванского офиса ОБСЕ Сергей Капинос добавил, что реализация этого проекта будет способствовать созданию благоприятной конкурентной среды в Армении, что в свою очередь является залогом экономического, политического и социального развития любой страны. «Конкуренция – это ключ к экономическому развитию», – сказал он. По его словам, без наличия свободной конкуренции невозможно развитие основы общества – среднего класса, т.е. развитие среднего и малого бизнеса в стране. Как сообщил Сергей Капинос, ОБСЕ находит полное понимание у правительства Армении в вопросе создания основ демократического общества, в результате чего стало возможно реализовать эту программу.
Со своей стороны эксперт ОБСЕ, доктор Янис Кокорис, сообщил, что мониторинг в условиях мирового кризиса представляет собой очень трудный процесс, который требует полной отдачи от его организатора. «Мониторинг цен необходим, чтобы обеспечить справедливую конкурентную среду», – сказал эксперт ОБСЕ. По результатам трехдневных обсуждений с рабочей группой комиссии он предложил ряд краткосрочных и долгосрочных мероприятий, которые предполагают следующее: изменение в законодательстве, которое позволит осуществлять проверки на местах без предварительного предупреждения и не в указанные сроки, взимание крупного штрафа за предоставление неправильной информации, организация конгресса, который будет стимулировать работу комиссии, а также организация работ для информированности СМИ и предпринимательской общины, продление сроков расследований, которые если и не связаны с мониторингом, то могут помочь в перспективе. Среди долгосрочных программ Кокорис отметил изменение в судебной системе, которая должна содействовать работе комиссии, и пропаганда идеи конкуренции.