Ռուսաստանը պատրաստ է ճանապարհահատված կառուցել Իրանում, որն ուղի կբացի Սանկտ Պետերբուրգից դեպի Պարսից ծոց։ Այդ մասին Իրանում հայտարարել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը՝ հավելելով, որ այդ ճանապարհով հետաքրքրվում է նաև Ադրբեջանը։
«Մենք հիմա ընդհանուր առմամբ խոսեցինք այդ մասին մեր իրանցի գործընկերների հետ։ Ադրբեջանի հետ պարզել ենք։ Հուսով եմ, հիմա կոնկրետ աշխատանք կսկսենք»,-ասել է նա, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
ՌԴ նախագահը նաև ասել է, որ Իրանի ուղղությամբ ենթակառուցվածքների զարգացման առումով «շատ բան կարելի է անել»։ Որպես օրինակ նա նշել է Իրանի տարածքով կարճ երթուղին, որը թույլ է տալիս դուրս գալ Իրանի հարավային նավահանգիստներ՝ ուղի բացելով դեպի Պարսից ծոց և Հնդկաստան։
«Հարցը ճանապարհի 146 կմ կառուցելու մեջ է։ Եվ ռուսական կողմը պատրաստ է դա անել։ Պետք է պայմանավորվել այդ շինարարության պայմանների մասին»,-ասել է նա։
«Դրանում շահագրգռված է Իրանը և իրանցի մեր գործընկերները հաստատեցին դա։ Ռուսաստանը շահագրգռված է, քանի որ ՌԴ հյուսիսից, Սանկտ Պետերբուրգից ուղիղ ելք կստանա դեպի Պարսից ծոց։ Շատ հետաքրքիր և հեռանկարային երթուղի է»,-ասել է Պուտինը՝ հավելելով, որ հետաքրքրված է նաև Ադրբեջանը։
Իրանում կայացել են ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի առանձնազրույցները Իրանի բարձրաստիճան ղեկավարության, ինչպես նաև Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ։ Տեղի է ունեցել նաև Պուտին-Ռայիսի-Էրդողան եռակողմ հանդիպումը։

20 Июль 2022 - 11:08 AMT
Путин о желании РФ выйти к Персидскому заливу: С Азербайджаном и Ираном выяснили, приступим к конкретной работе
Российская сторона готова заняться строительством участка дороги в Иране, которая откроет маршрут из Санкт-Петербурга до Персидского залива. Об этом заявил журналистам президент РФ Владимир Путин по итогам встречи астанинской «тройки», которая прошла во вторник в столице Ирана.
По его словам, в плане развития инфраструктуры на иранском направлении «многое можно сделать». В качестве примера он назвал короткий маршрут по иранской территории с выходом на южные порты исламской республики, который откроет путь в Персидский залив и на Индию, пишет ТАСС.
«Вопрос там заключается в том, чтобы построить участок всего 146 км. И российская сторона готова это сделать. Нам нужно договориться об условиях этого строительства», – отметил президент России.
«В этом заинтересован Иран, и иранские наши партнеры сейчас подтвердили это. И Россия в этом заинтересована, потому что с севера России, из Петербурга прямо мы будем выходить в Персидский залив. Очень интересный и перспективный маршрут», – пояснил глава российского государства. По его словам, интерес к строительству этой дороги также выразил Азербайджан.
«Мы сейчас в общих чертах поговорили с иранскими нашими партнерами и друзьями. С Азербайджаном выяснили. Надеюсь, сейчас приступим к конкретной работе», – заключил Путин.