Հայաստանում անհարժեշտ է վերացնել մենաշնորհային գնագոյացման մեխանիզմը: «Գնագոյացման մենաշնորհային շուկան կարելի է վերացնել կա’մ ներքին լծակների, կա’մ արտասահմանյան տնտեսվարող սուբյեկտների համար ներքին շուկան բացելու օգնությամբ»,- հինգշաբթի օրը Երեւանում լրագրողներին հաղորդել է ԵԱՀԿ հայկական գրասենյակի ղեկավար Սերգեյ Կապինոսը : Նրա խոսքերով, եթե Հայաստանում լինի ազատ մրցակցային միջավայր, ապա դա կլինի մենաշնորհային շուկայի ամենաուժեղ սահմանափակիչ գործոնը:
Տնտեսության եւ առանձին շուկաների մենաշնորհացման աստիճանը պարզելու համար հատուկ հետազոտություններ են անհրաժեշտ, հաղորդել է Կապինոսը: Ինչպես ասել է ԵԱՀԿ հայկական գրասենյակի ղեկավարը, հայ մասնագետների բազմաթիվ հրապարակումները վկայում են այն մասին, որ Հայաստանում ներմուծվող ապրանքների առանձին շուկաներում մենաշնորհացման մակարդակը հասնում է 90 տոկոսի: «Ընդհանուր առմամբ, Հայաստանում կա մենաշնորհացման խնդիր, եւ այն որոշակի հետազոտություններ է պահանջում», – ավելացրել է նա:
Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական կոմիտեի նախագահ Աշոտ Շահնազարյանըը, իր հերթին, ավելացրել է, որ որոշ շուկաներում իշխող դիրքեր զբաղեցնող սուբյեկտների թիվն իրոք մեծ է` շուրջ 70-75 տոկոս
: Շահնազարյանի խոսքերով, երկիրը ԽՍՀՄ-ի փլուզումից հետո նաեւ ժառանգել է ազգային մենաշնորհային սուբյեկտներ ունեցող տնտեսություն (ցեմենտի 2 գործարան, գարեջրի արտադրության երկու գործարան): «Մենք պատմականորեն «ժառանգել ենք» այդ տնտեսությունը եւ այդ սուբյեկտները, որոնք այսօրվա դրությամբ իշխող դիրք են զբաղեցնում շուկայում», – ասել է նա:
Շահնազարյանի խոսքերով, Հայաստանի օրենսդրությունը պայքար չի մղում մենաշորհի դեմ, այլ հանդես է գալիս ազատ մրցակցության սահմանափակումների դեմ: «Մենաշնորհատերը մեզ համար վտանգ չի ներկայացնի, եթե նրա վարքագիծն ուղղորդված չլինի ազատ մրցակցության հիմքերի սահմանափակմանը», – ասել է նա:

В Армении необходимо разрушить механизм монополистического ценообразования. «Монополистический рынок ценообразования можно разрушить либо с помощью внутренних рычагов либо с помощью открытия внутреннего рынка для иностранных хозяйствующих субъектов», – сообщил журналистам руководитель армянского оффиса ОБУС Сергей Капинос в четверг в Ереване. По его словам, если в Армении будет свободная конкурентная среда, то это будет самым сильным ограничителем монополистического рынка.
Чтобы выявить степень монополизации экономики и отдельных рынков, нужны специальные исследования, сообщил Капинос. Как сказал руководитель армянского офиса ОБСЕ, многочисленные публикации армянских специалистов свидетельствуют о том, что на отдельных рынках импортных товаров в Армении степень монополизации достигает 90%. «В целом, проблема монополизации в Армении есть, и она требует конкретных исследований», – добавил он.
В свою очередь председатель Госсударственной комиссии по защите экономической конкуренции Ашот Шахназарян добавил, что на некоторых рынках число субъектов, занимающих главенствующее положение, действительно велико – порядка 70-75%. По словам Шахназаряна, страна также унаследовала после распада СССР экономику с национальными монополистическими субъектами (2 цементных завода, 2 завода по производству пива). «Мы исторически «усыновили» эту экономику и эти субъекты, которые на сегодняшний день занимают главенствующее положение на рынке», – сказал он.
Законодательство Армении, по словам Шахназаряна, не ведет борьбу с монополией, а выступает против ограничений свободной конкуренции. «Монополист не будет представлять для нас угрозу, если линия его поведения не будет направлена на ограничение основ свободной конкуренции», – сказал председатель ГКЗЭК.