23 Հուլիս 2022 - 07:30 AMT
ԱՄՆ-ն Ուկրաինային ևս 4 միավոր HIMARS համազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգեր կտրամադրի և 580 Phoenix Ghost անօդաչու սարք։ ԱՄՆ պաշտպանության նախարարությունը հայտարարել է Կիևին օգնության նոր փաթեթի տրամադրման մասին՝ ընդհանուր առմամբ 270 մլն դոլարի։ ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենն արդեն ստորագրել է հրամանագիրը, գրում է Deutshe Welle-ն։
Ռազմական օգնության նոր փաթեթը ներառում է նաև 4 հրամանատարաշտաբային մեքենա, 36,000 արկ, հակատանկային միջոցներ, պահեստամասեր և այլ սարքավորում։
Փաթեթը ներառում է USAI-ի շրջանակում տրամադրվող օգնությունը։
Այս փաթեթում ներառված է Բայդենի վարչակազմի հատկացրած 175 մլն դոլարի և Անվտանգության ոլորտում Ուկրաինային աջակցության նախաձեռնության (USAI) ֆոնդերում։ USAI-ի շրջանակում Վաշինգտոնը սպառազինությունը տրամադրում է ոչ թե Պենտագոնի պաշարներից, այլ գնում է արդյունաբերությունից։
Բայդենի վարչակազմը պարտականությունները ստանձնելուց ի վեր մոտ 8․2 մլրդ դոլարի օժանդակություն է տրամադրել Կիևին անվտանգության ոլորտում։ Բացի այդ, մայիսին, ՌԴ-ի Ուկրաինա ներխուժումից 3 ամիս անց, ԱՄՆ Կոնգրեսը որոշում էր կայացրել 40 մլրդ դոլար հատկացնել Ուկրաինային՝ տնտեսական և ռազմական օգնության համար։

23 Июль 2022 - 11:14 AMT
Украина получит от Соединенных Штатов еще четыре реактивных системы залпового огня (РСЗО) HIMARS и 580 ударных и разведывательных беспилотников Phoenix Ghost. 22 июля министерство обороны США объявило о предоставлении Киеву нового пакета помощи на общую сумму 270 млн долларов. Соответствующий указ в тот же день подписал президент Джо Байден.
Кроме того, в новый пакет военной помощи войдут четыре командно-штабные машины, 36 тысяч снарядов, противотанковые средства, запчасти и другое оборудование, пишет Deutsche Welle.
Данный пакет включает 175 млн долларов помощи со стороны администрации Байдена и 95 млн долларов из фондов Инициативы по поддержке Украины в области безопасности (USAI). В рамках помощи из фондов USAI Вашингтон не оставляет вооружения из запасов Пентагона, а закупает их у промышленности, отмечается в заявлении. «Данное объявление предоставляет собой начало процесса заключения контрактов на предоставление дополнительных возможностей Вооруженным силам Украины», – указывается далее.
С начала работы администрации Байдена США выделили Киеву около 8.2 млрд долларов помощи в области безопасности. Кроме того, в мае, спустя около трех месяцев после начала полномасштабного российского вторжения, Конгресс США принял решение предоставить 40 млрд долларов на экономическую и военную помощь Украине.