2 Օգոստոս 2022 - 11:05 AMT
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը հայտարարել է, որ լաստանավային հաղորդակցությունը կգործարկվի օգոստոս ամսին, առաջիկա օրերին կհրապարակվի չվացուցակը։
Նա նշել է, որ լաստանավային հաղորդակցության գործարկումն ավելի շատ ժամանակ պահանջեց, տեղեկացնում է Արմենպրեսը։
«Կարծում եմ՝ մենք այս ամիս անպայման կգործարկենք: Կարծես թե բոլոր խնդիրները լուծվել են: Եվ հիմա միակ խնդիրը, որ դեռևս պետք է համաձայնեցվի, այն է, որ յուրաքանչյուր ապրանքի մասով պետք է օնլայն ռեժիմով թույլտվություններ ստանանք, որ կարողանանք այս կամ այն բեռն անցկացնել: Իսկ ընդհանուր առմամբ մենք կարծես թե արդեն պատրաստ ենք նրան, որ չվացուցակը հրապարակենք: Մոտակա օրերի ընթացքում դա տեղի կունենա»,-ասել է նա։
Ինչ վերաբերում է Վերին Լարսի հերթերի խնդրին՝ Քերոբյանը հիշեցրել է, որ իր գործընկերոջ՝ Ռուսաստանի տնտեսական զարգացման նախարար Մաքսիմ Ռեշետնիկովի հետ նաև հենց տեղում՝ Լարսի անցակետում, փորձել են լուծումներ տալ, պայմանավորվել էին, որ մաքսազերծման համար երկրորդ տարածք պետք է հատկացվի, ինչն արվել էր:
«Եվ հուլիսին հունիսի նկատմամբ մոտ 10 տոկոսով ավելացել է հայկական բեռների թողունակությունը: Դա ավելի քիչ է, քան մենք պլանավորել էինք, քանի որ մեր կարծիքով այն պետք է տար առնվազն 30-տոկոսանոց աճ: Ես պատրաստվում եմ այս տվյալներով կիսվել իմ գործընկերոջ հետ: Հենց հերթերի առումով մենք ունենք բարելավում, բայց ոչ այն չափի, որ նախատեսել էինք: Այս տեսանկյունից քննարկումներն ու աշխատանքները շարունակվում են»,-վստահեցրել է նախարարը:
Վրացական «Փոթի» ու ռուսական «Կովկաս» նավահանգիստների միջև կանոնավոր լաստանավային հաղորդակցության մեկնարկը պետք է տրվեր հունիսի 15-ին։ Հունիսի 23-ին Քերոբյանը հայտարարել էր, որ Հայաստանի կառավարությունը բանակցում է Վրաստանի Փոթիի նավահանգիստը շահագործող հոլանդական APM ընկերության հետ, որպեսզի հայկական լաստանավային փոխադրումների նկատմամբ սահմանափակումներ չկիրառվեն։ «APM–ը, հանդիսանալով աշխարհի խոշորագույն նավային ընկերություններից մեկը, ևս սանկցիաներ ունի կիրառած Ռուսաստանի դեմ։ Հիմա մենք բանակցում ենք, որպեսզի մեր լաստանավերի վրա այդ սանկցիաները չկիրառվեն։ Եվ, ըստ էության, իրենք իրավունք էլ չունեն»,– ասել էր Քերոբյանը։

2 Август 2022 - 12:41 AMT
Паромное сообщение начнет действовать с августа, расписание будет опубликовано в ближайшие дни. Об всем сообщил министр экономики Армении Ваан Керобян, пишет «Арменпресс».
Хотя запуск паромного сообщения и потребовал больше времени, Керобян отметил, что в этом месяце оно обязательно будет запущено.
«Все вопросы решены. И теперь единственная проблема, которую еще нужно согласовать, это то, что нам для каждого продукта нужно будет получать разрешения в онлайн режиме, чтобы иметь возможность везти ту или иную партию. И, кажется, мы уже готовы опубликовать расписание. Это произойдет в ближайшие дни», – сказал Керобян.
По его словам, пропуск армянских грузов через КПП Ларс в июле по сравнению с предыдущим месяцем увеличился примерно на 10 %. Что же касается некоторых секторов, пострадавших от роста драма, ожидается содействие.
«И уже в июле по сравнению с июнем пропуск армянских грузов увеличился примерно на 10 процентов. Это меньше, чем мы планировали, потому что мы думали, что это будет как минимум 30-процентное увеличение. Я собираюсь поделиться этими данными с моим коллегой. Что касается самих очередей, то улучшение есть, но не такое большое, как мы планировали. С этой точки зрения обсуждения и работы продолжаются», – заверил министр.
Что касается вопроса очередей на Верхнем Ларсе, Керобян напомнил, что вместе с коллегой, министром экономического развития России Максимом Решетниковым, они постарались найти решения на месте, на КПП «Ларс» договорились о выделении второго участка для растаможки, что и было сделано.
Ранее Керобян заявил, что Армения планирует начать паромные переправы с 15 июня 2022 года. Правительство Армении приняло решение о полном субсидировании на срок 6 месяцев перевозок по паромной переправе порт «Поти» (Грузия) – «Порт Кавказ» (Россия). А 5 мая ООО «Си энд Эм Интернешнл» решением правительства РА, была признана оператором паромных перевозок грузов с целью экспорта из Армении и импорта в страну.