10 Ապրիլ 2009 - 15:16 AMT
Ամբողջ աշխարհի երկրները պետք է միավորվեն, որպեսզի հաղթահարեն գլոբալ ֆինանսա-տնտեսական ճգնաժամը: «Ներկայիս համաշխարհային ճգնաժամը նախկինի համեմատությամբ գլոբալ բնույթ ունի, քանի որ այն շոշափել է բոլոր երկրները, ուստի կարող է հաղթահարվել բոլոր երկրների ջանքերով»,- «Համաշխարհային ֆինանսական եւ տնտեսական ճգնաժամի ազդեցությունը Հայաստանի տնտեսության վրա» համաժողովին լրագրողներին հայտնել է Հայաստանի ֆինանսների նախկին նախարար Լեւոն Բարխուդարյանը: Ինչպես նա ասել է, Լոնդոնում տեղի ունեցող G-20 գագաթաժողովին ճգնաժամի հաղթահարման համար որոշվեց 1 տրլ ԱՄՆ դոլարի գումարը, կատարվեցին լավատեսական կանխատեսումներ, որ համաշխարհային ճգնաժամը կհաղթահարվի արդեն 2010թ.:Ֆինանսների նախկին նախարարի խոսքով, համաշխարհային ֆինանսական ճգնաժամն իր ազդեցությունն է ունեցել բոլոր երկրների վրա, բայց ոչ մեկ մակարդակով եւ ոչ միօրինակ կերպով, քանի որ դա կապված է երկրի զարգացման մակարդակի եւ միջազգային հասարակության մեջ նրա ինտեգրվածության աստիճանի հետ: «Հայաստանն արդեն վերապրել է շոկի առաջին փուլը, քանի որ երկրի ֆինանսական համակարգը բավականաչափ ինտերգված չէ համաշխարհային ֆինանսական համակարգի մեջ»,- ասել է նա:
Միջին եւ Կենտրոնական Ասիայի երկրների գծով ՄՏՖ վարչության տնօրեն Մասուդ Ահմեդն իր հերթին նշել է, որ 2009թ. ամբողջ աշխարհի համար ամենադժվարն է լինելու: «ՄՏՖ ամբողջ աշխարհում կանխատեսում է տնտեսական ակտիվության անկում 0,5-1%-ով, իսկ արդյունաբերական երկրներում` 3-3,5%-ով»,- ասել է նա: Այդ ենթատեքստում Մասուդ Ահմեդը նշել է, որ դա ամենավատ կանխատեսումն է, որը կատարել է ՄՏՖ իր ստեղծման օրից ի վեր, եւ 30-ական թվականների դեպրեսիայից ու Երկրորդ աշխարհամարտից հետո: ՄՏՖ կանխատեսմամբ 2010թ. սպասվում է համաշխարհային տնտեսության կայունացում, միեւնույն ժամանակ զարգացած երկրներում աճ չի լինելու: Իր զեկույցի շրջանակներում Միջին եւ Կենտրոնական Ասիայի երկրների գծով ՄՏՖ վարչության տնօրենը ներկայացրել է համաշխարհային ճգնաժամի հաղթահարման վերաբերյալ իր խորհրդատվությունները Հայաստանին եւ տարածաշրջանի երկրներին: Ֆինանսական քաղաքականության մեջ կարեւոր է ազատ դրամի քաղաքականության իրականացումը, ինչը եւ ձեռնարկեց Հայաստանի Կենտրոնական բանկը, ինչպես նաեւ բանկային հսկողության խստացումը: «Ստեղծված պայմաններում անհրաժեշտ է պատրաստ լինել զարգացման առավել վատ տարբերակին եւ համաշխարհային ճգնաժամի հաղթահարման համար «Պահեստային ծրագիր» մշակել»,- ավելացրել է Մասուդ Ահմեդը:
Ներկայացնելով բանկային համակարգի ձեռքբերումները` Հայաստանի Կենտրոնական բանկի նախագահի տեղակալ Վաչե Գաբրիելյանը նշել է, որ վերջին տարիների ընթացքում Հայաստանի բանկային եւ ֆինանսական համակարգում բարենպաստ ու կայուն դրություն է ստեղծվել: «Սկսած 2006թ.-ից ավելացվում էին միջազգային կազմակերպությունների հատկացրած վարկերը, 2007-2008թթ. նկատվել է կորպորատիվ պարտատոմսերի տեղակայման աճ, իսկ 2009թ. մենք իրագործել ենք առաջին IPO»,- ասել է Գաբրիելյանը: Նրա խոսքով, Հայաստանի վրա համաշխարհային ճգնաժամի ազդեցությունը տեղի ունեցավ տնտեսության իրական սեկտորի միջոցով. արտահանման կտրուկ անկում, մասնավորապես, մետալուրգիական ոլորտում, բացասական սպասումների արդյունքում ներդրումների կրճատում, փոխադրումների կրճատում` այդ ամենը հանգեցրեց դոլարիզացման ուժեղացմանը, որը Հայաստանում այսօր կազմում է 73%: Ինչպես ասել է ԿԲ նախագահի տեղակալը, կոմբանկերը մեծ կորուստներ կրեցին դրամի ուղղումների պատճառով, բայց, նրա կարծիքով, նրանք ի վիճակի են փոխահտուցել այդ կորուստները: «Ներկա դրությամբ ոչ մի բանկ խնդիր չունի իրականացման եւ լիկվիդայնության առումով»,- ասել է նա:
Վաչե Գաբրիելյանն ասել է, որ ԿԲ ընդլայնված դրամա-վարկային քաղաքականություն է վարում, չնայած որոշակի ինֆլյացիոն ճնշումներին, եւ ամեն կերպ աջակցում է երկրի բանկերին:
Հայաստանի Գործատուների հանրապետական միության նախագահ Արսեն Ղազարյանը նշել է տեղական արտադրողին աջակցելու ուղղությամբ կառավարության կողմից իրականացվող ծրագրերի կարեւորությունը, մասնավորապես, օպերատիվ շտաբի ընդունած որոշումը կառուցում նախաձեռնողներին 20 մլրդ դրամի չափով պետական երաշխիք հատկացնելու մասին: «Ստեղծված պայմաններում Հայաստանի կառավարությունը պետք է ոչ սովորական որոշումներ ընդունի, երկրի օրենսդրության մեջ իրականացնի անհրաժեշտ բարեփոխումներ, առավել եւս, որ սկսած 2009թ. հունվարից արդեն քայլեր են կատարվել, որոնք կօգնեն հիմք դառնալու 2010թ. դրության բարելավման համար»,- ասել է նա: Արսեն Ղազարյանն ավելացրել է, որ անհրաժեշտ է բարենպաստ պայմաններ ստեղծել առողջ մրցակցության եւ արտասահմանյան ներդրումները մեր երկիր գրավելու համար: «Հայաստանը որոշակի փորձ ունի, եւ եթե մենք դուրս ենք եկել 90-ական թթ. դրությունից, ապա այս ճգնաժամից դուրս կգանք նվազագույն կորուստներով»,- հայտնել է Ղազարյանը:

Страны всего мира должны сплотиться, что преодолеть глобальный финансово-экономический кризис. «Нынешний мировой кризис, по сравнению с предыдущим, имеет глобальный характер, поскольку он коснулся всех стран и поэтому он может быть преодолен усилиями всех стран», – сообщил журналистам экс-министр финансов Армении Левон Бархударян на конференции «Влияние мирового финансового и экономического кризиса на экономику Армении». Как сказал Бархударян, на проходившем в Лондоне саммите G -20 была определена сумма в 1 трл. долларов для преодоления кризиса, были сделаны оптимистичные прогнозы, что мировой кризис будет преодолен уже в 2010 году. По словам экс-министра финансов, мировой финансовый кризис оказал свое воздействие на все страны, но не на одном уровне и не одинаковым образом, поскольку это связано с уровнем развития страны и степенью ее интегрированности в мировое сообщество. «Армения уже пережила первый этап шока, поскольку финансовая система страны недостаточно интегрирована в мировую финансовую систему», – сказал он.
В свою очередь директор управления МВФ по странам Средней и Центральной Азии Масуд Ахмед отметил, что 2009 год для всего мира будет самым трудным. «МВФ прогнозирует спад экономической активности во всем мире на 0,5 – 1%, а в промышленных странах 3-3,5%», – сказал он. В этом контексте Масуд Ахмед отметил, что это самый наихудший прогноз, который делал МВФ со времен своего создания, и после депрессии 30-х годов и Второй мировой войны. По прогнозам МВФ в 2010 ожидается стабилизация мировой экономики, в то же время роста в развитых странах не будет. В рамках своего доклада директор управления МВФ по странам Средней и Центральной Азии представил свои рекомендации Армении и странам региона по преодолению последствий мирового кризиса. В фискальной политике, по мнению Масуда Ахмеда, необходимо обеспечить выполнение бюджета, в частности выполнение расходной части по соцпрограммам, а в банковской сфере важна реализация политики свободной валюты, что и предпринял Центробанк Армении, а также ужесточение банковского надзора. «В создавшихся условиях необходимо быть готовым к более худшему сценарию развития и разработать «Резервную программу» для преодоления последствий мирового кризиса», добавил Масуд Ахмед.
Представляя достижения банковской системы, заместитель председателя Центробанка Армении Ваче Габриелян, отметил, что на протяжении последних лет в банковской и финансовой системе Армении сложилась благоприятная и устойчивая ситуация. «Начиная с 2006 года увеличивались кредиты, предоставляемые международными организациями, в 2007-2008 году наблюдался рост размещения корпоративных облигации, а в 2009 мы осуществили первое IPO», – сказал Габриелян. По его словам, воздействие мирового кризиса на Армению произошло через реальный сектор экономики: резкий спад экспорта, в частности, в металлургической сфере, сокращение инвестиций в результате отрицательных ожиданий, сокращение трансфертов – все это привело к усилению долларизации, которая в Армении на сегодняшний день составляет 73%. Как сказал зампред ЦБ, комбанки понесли большие убытки в результате валютной корректировки, но, по его мнению, они в состоянии их покрыть. «Ни один банк на сегодняшний день не имеет проблем в плане реализуемости и ликвидности», – сказал он.
Ваче Габриелян сказал, что ЦБ проводит расширенную денежно-кредитную политику, несмотря на определенные инфляционные давления, и всячески содействует банкам страны.
Председатель Республиканского союза работодателей Армении Арсен Казарян отметил важность осуществляемых правительством программ по оказанию поддержки местному производителю, в частности, принятое решение оперативного штаба предоставить госгарантии застройщикам на сумму 20 млрд. драмов.. «В сложившихся условиях правительство Армении должно принимать неординарные решения, осуществить необходимые реформы в законодательстве страны, тем более, что начиная с января 2009 года уже сделаны шаги, которые могут стать основой для улучшения ситуации в 2010 году», – сказал он. Арсен Казарян добавил, что необходимо создать благоприятные условия для здоровой конкуренции и привлечения в страну иностранных инвестиций. «Армения имеет определенный опыт, и если мы вышли из коллапса 90-х г.г., то и из этого кризиса выйдем с наименьшими потерями», – заявил Казарян.