10 Օգոստոս 2022 - 10:18 AMT
Պեսկով․ Bayraktar-ների համատեղ թուրք-ուկրաինական արտադրության օբյեկտը, կառուցվելու դեպքում, «կապառազմականացվի»
ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը, անդրադառնալով Ուկրաինայում հարվածային Bayraktar TB2 ԱԹՍ-ներ արտադրություն հիմնելու Baykar թուրքական ընկերության մտադրությանը, ասել է, որ օբյեկտը, որի կառուցմամբ պետք է զբաղվի համատեղ թուրք-ուկրաինական ընկերությունը, անմիջապես կքանդվի։
«Այդպիսի օբյեկտի ստեղծման փաստը, ամենայն հավանականությամբ, ապառազմականացման թեմային կդասվի։ Դա միայն կերկարացնի ուկրաինացիների տառապանքները, սակայն, չի օգնի խուսափել հատուկ ռազմական գործողության նպատակներից»,-ասել է Պեսկովը լրագրողներին, գրում է «Կոմերսանտը»։
Օգոստոսի 8-ին Թուրքիայում Ուկրաինայի դեսպան Վասիլի Բոնդարը հայտարարել է, որ Baykar Makina թուրքական ընկերությունը գործարանի ուկրաինական բաժանմունք է ստեղծել, որը պատրաստվում է գործարկման։ Ըստ դիվանագետի, ընկերությունը հողամաս է ձեռք բերել։ Նա հավելել է, որ արդեն մշակվել է ձեռնարկության նախագիծը։
Հուլիսի վերջին թուրքական Haber 7-ը հայտնել էր, որ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն առաջարկել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին համագործակցել Bayraktar TB2 արտադրության ոլորտում Baykar Makina ընկերության հետ։ Ընկերությունը պատկանում է երկու եղբայրների՝ Հուլուք և Սելջուկ Բայրաքթարներին, վերջինը Էրդողանի փեսան է։ Այն ժամանակ Պեսկովն ասաց, որ Սոչիում Պուտին-Էրդողան բանակցություններում այդ հարցը չի շոշափվել։

Пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков прокомментировал планы турецкой компании Baykar наладить производство ударных беспилотных летательных аппаратов Bayraktar TB2 в Украине. Песков пообещал, что объект, строительством которого должна заняться совместная турецко-украинская компания, будет сразу разрушен.
«Факт создания такого объекта, скорее всего, сразу попадет под тему демилитаризации. Ну это лишь продлит страдание украинцев, но не поможет избежать целей специальной военной операции»,- сказал Песков журналистам во время пресс-колла, пишет «Коммерсантъ».
8 августа посол Украины в Турции Василий Боднар сообщил, что Baykar Makina создала украинское подразделение завода, которое готовится к запуску. По словам дипломата, компания приобрела земельный участок. Он добавил, что уже разработан проект самого предприятия, который планируется реализовать до конца. Дипломат добавил, что такое решение «было почти личным обязательством владельцев компании».
Турция и Украина достигли соглашения по строительству завода после того, как Киев одобрил законопроект о ратификации соглашения о сотрудничестве в сфере высоких технологий, авиационной и космической областях.
Bayraktar TB2 применялись военными в Ираке, Сирии и Ливии против армии генерала Халифы Хафтара, а также Азербайджаном против Армении в войне в Нагорном Карабахе осенью 2020 года. С осени 2021 года основным закупщиком беспилотников является Украина. Впервые ВСУ применили их в конце октября 2021 года.