Հայաստանի եւ Հարավային Կովկասի մյուս երկրների վրա համաշխարհային ճգնաժամի ազդեցության միտումները նույնն են, ասել է Արժույթի միջազգային հիմնադրամի Մերձավոր Արեւելքի ու Կենտրոնական Ասիայի երկրների վարչության տնօրեն Մասուդ Ահմեդը` ելույթ ունենալով «Ֆինանսատնտեսական ճգնաժամի ազդեցությունը Հայաստանի տնտեսության վրա» խորհրդաժողովում:
Նրա խոսքերով, Հայաստանի վրա էապես ազդեց եւ կազդի համաշխարհային տնտեսության աճի տեմպերի դանդաղումը: Նա նշել է, որ վերջին 5-6 տարում Հարավային Կովկասի եւ Կենտրոնական Ասիայի երկրներում նկատվում են մի շարք ընդհանուր միտումներ, մասնավորապես, գների բարձր մակարդակը, կառուցվածքային բարեփոխումները, սեփականաշնորհումը, ելքը դեպի կապիտալի շուկաներ: Սակայն, նա ասել է, որ գների հետագա անկումը բացասաբար անդրադարձավ արտահանման տեմպերի վրա:
Անկման մյուս գործոնը մասնավոր դրամական փոխանցումների ծավալի կրճատումն է: Նա նշել է, որ նման երեւույթները ավելի քիչ են ազդել Հայաստանի վրա, օրինակ, Տաջիկստանի համեմատ, որտեղ փոխանցումները կազմում են ՀՆԱ-ի 50 տոկոսը:
Բացի այդ, 2009թ-ից կտրուկ նվազել է ուղղակի արտերկրյա ներդրումների ծավալը, իսկ որոշ երկրներում այն կրճատվեց 2008թ, վերջում: Հայաստանը եւս չխուսափեց դրանից:
Ահմեդը նշել է, որ շատ երկրներ արձագանքեցին ճգնաժամին ազգային արժույթի արժեզրկմամբ: Այդպես եղավ նաեւ Հայաստանում, աճեց դոլարացման մակարդակը:
Ըստ ՀՀ ԿԲ-ի գնահատականների, դոլարացման մակարդակը այս պահի դրությամբ կազմում է 73 տոկոս պարտավորությունների եւ ավանդների գծով:

Тенденции влияния мирового кризиса на Армению и другие страны Южного Кавказа аналогичны, сообщил директор управления по странам Среднего Востока и Центральной Азии Международного валютного фонда Масуд Ахмед, выступая на конференции “Влияние финансово-экономического кризиса на экономику Армении”.
По его словам, на Армению существенно повлияло и будет влиять замедление темпов роста мировой экономики. Он заметил, что за последние 5-6 лет в странах Южного Кавказа и Центральной Азии прослеживался ряд общих тенденций, в частности, высокий уровень цен на товары, структурное реформирование, проведение приватизации, выход на рынки капитала. Однако, как заметил Масуд, последующее снижение цен отрицательно сказалось на темпах экспорта.
Следующим фактором спада сокращение объемов частных трансфертов. По мнению Масуда, подобные явления в меньшей степени сказались на Армении по сравнению с другими странами, например, Таджикистаном, где трансферты составляют больше 50% ВВП.
Кроме того, с 2009 года резко сократился объем прямых иностранных инвестиций, а в некоторых странах – сократился еще с конца 2008 года. Армении также не удалось избежать данной тенденции.
Масуд Ахмед отметил, что многие страны отреагировали на изменения внешней среды девальвацией нацвалюты. Также поступила и в Армении, скорректировав курс валюты. «Почти все страны отреагировали на кризис девальвацией национальных валют, ростом уровня долларизации», – сказал Масуд.
Согласно оценкам ЦБ РА, объем долларизации на данный момент составляет порядка 73% по линии обязательств и вкладов.