Հայաստանի կառավարությունը մի քանի անգամ արդեն ներկայացրել է հակաճգնաժամային ծրագիրը, նաեւ ԱԺ-ում, որտեղ կային նաեւ սոցիալակամ հարցեր: Անկախ նրանից, թե ինչպես կզարգանան իրադարձությունները Հայաստանում համաշխարհային ճգնաժամի ազդեցությամբ, պետբյուջեի սոցիալական ծախսերը պետք է պաշտպանված լինեն եւ առաջնային նշանակություն ունենան, հաղորդել է Հայստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը «Հայաստանի վրա տնտեսական ճգնաժամի սոցիոլոգիական ազդեցությանը» նվիրված խորհրդաժողովում: «Դա վերաբերում է ոչ միայն սոցիալապաես անապահով 114 000 ընտանիքներին, որոնց սոցիալական նպաստ են ստանում, այլ նաեւ սոցիալական համակարգին ավելի լայն իմաստով»,-ասել է նա:
Այս առնչությամբ վարչապետը հավելել է, որ Հայաստանի կառավարությունը ստիպված էր վերանայել 2009թ. բյուջեն, տեղափոխումներ անելով եռամսյա ծրագրերում, հաշվի առնելով այն ռիսկերը, որ հայտնվեցին առաջին եռամսյակում, մասնավորապես, հարկերի հավաքման առումով: «Բյուջեն վերանայելու նպատակն էր ստեղծել այնպիսի ֆինանսական միջավայր, որը, մի կողմից թույլ կտա պահպանել սոցծախսերը, մյուս կողմից` թույլ կտա պարտքեր չկուտակել»,-ասել է Սարգսյանը:
Ինչպես ասել է վարչապետը, կառավարությունն անցել է բյուջեի եռամսյակային կառավարման եւ կծրագրի իր ծախսերը, ելնելով հարկերի հավաքման մակարդակից:
Հայաստանի կառավարությունը մարտի 26-ին որոշում է կայացրել 2009թ. երկրի պետբյուջեն վերաբաշխելու եւ 2010-2012թթ. միջնաժամկետ ծրագրի մշակումը ժամանակավորապես դադարեցնելու մասին:

Правительство Армении не раз выступало с антикризисной программой, представленной в НС, которая содержала соцвопросы. Вне зависимости от того, по какому сценарию будут развиваться события в Армении под воздействием мирового кризиса, соцрасходы в госбюджете должны быть защищены и должны иметь первостепенное значение, сообщил премьер-министр Армении Тигран Саркисян на конференции, посвященной «Социологическому воздействию экономического кризиса на Армению».
«Это касается не только социально необеспеченных 114 000 семей, социальные получающих пособия, но и всей социальной системы в широком смысле», – сказал он.
В связи с этим глава правительства добавил, что правительство Армении было вынуждено пересмотреть бюджет 2009 года, сделав передвижения в кварталах с целью учета рисков, которые появились в первом квартале, в частности в плане собираемости налогов. «Целью пересмотра бюджета было – создать такую финансовую среду, которая, с одной стороны позволила сохранить соцрасходы, а с другой – не накапливать долг», – сообщил Саркисян.
Как сказал премьер-министр, правительство перешло к поквартальному управлению бюджетом и будет планировать свои расходы, исходя из уровня собираемости налогов.
Правительство Армении 26 марта приняло решение о перераспределении государственного бюджета страны на 2009 год и временном приостановлении разработки среднесрочной расходной программы на 2010-2012 гг.