14 Ապրիլ 2009 - 12:23 AMT
Երեւանում անց է կացվում Սեւծովյան տնտեսական համագործակցության Գործնական Խորհրդի 37-րդ նիստը: Ինչպես հայտնել է լրագրողներին Հայաստանի գործատուների Հանրապետական միության նախագահ Արսեն Ղազարյանը, բիզնես հանձնաժողովի նիստը անց է կացվում երկրների միջեւ գոյություն ունեցող առեւտրային խոչընդոտները հաղթահարելու, առեւտրային հսկողությունը թեթեւացնելու, հանձնաժողովի նոր քարտուղար ընտրելու, ինչպես նաեւ այն հարցերը քննարկելու նպատակով, որոնք կապված են տարածաշրջանի տնտեսական ինտեգրման եւ ՍՏՀԿ տնտեսական զարգացման հետ:
«Տարածաշրջանի երկրների միջեւ միշտ էլ խնդիրներ կան, եւ դրանց լուծման համար ստեղծվել է ՍՏՀԿ բիզնես-հանձնաժողովը, որի աշխատանքների շնորհիվ հայտնաբերվում են առկա խնդիրները»,- հայտարարել է նա:
Իր հերթին Հայաստանում ՍՏՀԿ բիզնես-հանձնաժողովի մշտական նախագահ Սամսոն Օզարարատը նշել է, որ քննարկման գլխավոր խնդիր է հանդիսանում տարածաշրջանի երկրների օրենսդրությունների համապատասխանեցումը տնտեսական քաղաքականության դրույթներին, ինչպես նաեւ երկկողմանի հարաբերությունների զարգացումը Սեւծովյան ավազանի երկրների միջեւ: Նրա խոսքով, ներկա դրությամբ Հայաստանը խնդիրներ ունի երկու երկրների հետ: Մեկը Թուրքիան է, որը տարածաշրջանում Հայաստանի խոշորագույն հարեւանն է, մյուսը` Ադրբեջանը: «Հուսով եմ, որ այնպիսի միջազգային կառույց, ինչպիսին ՍՏՀԿ բիզնես-հանձնաժողովն է, կկարողանա փոխհամաձայնեցում հաստատել եւ կթեթեւացնի երկու երկրների հետագա շփումը»,- նշել է Օզարարատը:
Դրա հետ մեկտեղ նա հայտարարել է, որ վերջին տարիներին Հայաստանը մեծ հաջողություններ է ունեցել տնտեսական զարգացման ճանապարհին` կատարելով նպաստավոր ներդրումների եւ բիզնես-միջավայրերի ստեղծման աշխատանքներ:
Օզարարատը նաեւ նշել է, որ քննարկման առարկա է դառնալու հայ-թուրքական սահմանի բացման հարցը, որը կնպաստի տարածաշրջանային ինտեգրմանը: «Մենք հույս ունենք, որ տնտեսական հետաքրքրությունը գերիշխող կլինի, եւ մոտ ժամանակներս մենք կհասնենք այն արդյունքին, որին տարիներ շարունակ ձգտում են տարածաշրջանի բոլոր երկրները»,- ասել է Օզարարատը:
Հայաստանն Սեւծովյան տնտեսական համագործակցության ղեկավար-երկրի պարտականություններն ընդունել է 2008թ. նոյեմբերին եւ կկատարի դրանք մինչեւ 2009թ. ապրիլի 30-ը:

14 Апрель 2009 - 12:23 AMT
В Ереване проходит 37-ое заседание правления Делового Совета Организации Черноморского экономического сотрудничества. Как сообщил журналистам председатель Республиканского союза работодателей Армении Арсен Казарян, заседание бизнес-комитета проводится с целью преодоления существующих между странами товарных барьеров, облегчения торговых режимов, выбора нового секретариата комитета, а также обсуждения вопросов, связанных со стимулированием экономической интеграции региона и экономического развития ОЧЭС.
«Проблемы между странами региона всегда есть, и для их разрешения создан бизнес-комитет ОЧЭС, благодаря работам которого выявляются существующие проблемы», – заявил он.
В свою очередь постоянный представитель Армении в бизнес-комитете ОЧЭС Самсон Озарарат отметил, что главной задачей для обсуждения является приведение в соответствие законодательства стран региона положениям экономической политики, а также развитие двусторонних отношений между странами Черноморского бассейна. По его словам, в настоящее время у Армении накопились основные проблемы с двумя странами – Турцией, которая является крупнейшей соседом республики по региону, и Азербайджаном. «Надеюсь, что такие международные платформы, как бизнес-комитет ОЧЭС, помогут установить взаимопонимание и облегчат дальнейшее общение между странами», – сказал Озарарат.
При этом постпред Армении заявил, что за последние годы республика добилась больших успехов на пути экономического развития, проводя работы по созданию благоприятной инвестиционной и бизнес-среды.
Озарарат также добавил, что предметом обсуждений станет вопрос открытия армяно-турецкой границы, что будет способствовать региональной интеграции. “Мы надеемся, что экономический интерес будет приоритетным, и в ближайшее время мы достигнем результата, к которому на протяжении лет стремились все страны региона”, – сказал Озарарат.
Армения приняла обязанности страны-председателя Организации черноморского экономического сотрудничества в ноябре 2008 года и будет исполнять их до 30 апреля 2009 года.