1 Հոկտեմբեր 2022 - 08:56 AMT
Հայաստանում տեղակայված Taco LLC ընկերությունն ընդգրկվել է Ռուսաստանի դեմ ԱՄՆ պատժամիջոցների տակ գտնվող կազմակերպությունների նոր ցանկում: Այդ մասին ավում է ԱՄՆ ֆինանսների նախարարության հաղորդագրության մեջ։
Նշվում է, որ նախարարության արտասահմանյան ակտիվների վերահսկողության վարչությունն (OFAC) ընդլայնել է ֆիզիկական անձանց և ընկերությունների ցուցակը, որոնց վրա տարածվում են հակառուսական պատժամիջոցները՝ Դոնեցկի և Լուգանսկի հանրապետություններում, Զապորոժյեի և Խերսոնի շրջաններում ՌԴ-ին միանալու հանրաքվեների կապակցությամբ, գրում է Արմենպրեսը։
Դրանց թվում են ՝ Taco LLC-ն՝ ռուսական «Ռադիոավտոմատիկա» ՍՊԸ-ի հայաստանյան գործընկերը (էլեկտրոնային բաղադրիչ բազային մատակարար):
ԱՄՆ ֆինանսների նախարարության տվյալներով, Taco LLC-ն զբաղվում էր «Ռադիոավտոմատիկա» ՍՊԸ-ի համար էլեկտրոնային բաղադրիչների ներմուծմամբ և Հայաստանում գնումների գործընթացի կազմակերպմամբ:
Պատժամիջոցների ցուցակում են հայտնվել նաև այլ ընկերություններ, որոնք տեղակայված են Ռուսաստանում, Չինաստանում և Բելառուսում: ‌

Дислоцированная в Армении компания Taco LLC включена в новый список организаций, которые попадают под санкциями США против России. Об этом сообщается на сайте министерства финансов США.
Отмечается, что Управление по контролю за иностранными активами (OFAC) минфина США расширило список лиц и компаний, подпадающих под антироссийские санкции в связи с референдумами о присоединении к Российской Федерации в Донецке, Луганске, Запорожской и Херсонской областях.
В санкционный список включена также компания Taco LLC, армянский партнер российского ООО «Радиоавтоматика» (поставщик электронной компонентной базы).
По данным Минфина США, Taco LLC занималась импортом электронных компонентов для ООО «Радиоавтоматика» и организацией закупочного процесса в Армении.