Հայաստան-Իրան երկաթուղու կառուցումն ամենախոշոր նախագիծն է, որը Հայաստանը երբեւէ իրագործել է Իրանի հետ համատեղ: Այդ մասին Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսին հայտնել է իրանագետ, ԵՊՀ իրանագիտության ամբիոնի վարիչ, պրոֆեսոր Գառնիկ Ասատրյանը: «Իրան-Հայաստան երկաթուղու կառուցումը վաղուց պետք է իրականացված լիներ: Դա շատ լուրջ նախագիծ է, որը թույլ կտա վերականգնել «Մեծ Մետաքսե ճանապարհը» եւ Հայաստանին կօգնի դուրս գալու մեկուսացումից»,- նկատել է Ասատրյանը: Իրանագետի խոսքով, երկաթուղու շինարարությունը աշխարհագրական տեսակետից հեշտ խնդիր չէ, սակայն նրա իրագործումը հնարավոր է մոտակա տարիների ընթացքում: «Այդ երկաթուղու կառուցման մասին պայմանավորվածությունը մեծ ձեռքբերում է Հայաստանի համար, եւ Հայաստանի ու Իրանի իշխանությունները պետք է հետեւողական լինեն դրա իրականացման գործում»,- ընդգծել է Գառնիկ Ասատրյանը:
Ապրիլի 3-ին Երեւանում կայացել է Հայաստանի ու Իրանի միջեւ երկաթուղային ուղղակի հաղորդակցության շինարարության մասին փոխըմբռնման վերաբերյալ Հուշագրի նախագծի ստորագրումը: Երկաթուղային ճանապարհի երկարությունը կկազմի 470 կմ, որից 60 կմ կանցնի Իրանի, իսկ 410 կմ` Հայաստանի տարածքով: Իրան-Հայաստան երկաթուղին պատրաստ կլինի 5 տարի հետո:

Строительство железной дороги Армения-Иран – самый крупный проект, который Армения когда-либо осуществлял совместно с Ираном. Об этом в ходе пресс-конференции в Ереване заявил иранист, заведующий кафедрой иранистики ЕГУ профессор Гарник Асатрян. “Строительство железной дороги Армения-Иран должно было быть осуществлено давным-давно. Это очень серьезный проект, который позволит восстановить “Великий Шелковый путь” и поможет Армении выйти из изоляции»,- заметил Асатрян. По словам ираниста, строительство железной дороги с географической точки зрения – нелегкая задача, но ее реализации возможна в течение ближайших лет. “Договоренность о строительстве этой железной дороги – большое достижение для Армении, и власти Армении и Ирана должны быть последовательны в ее реализации”,- подчеркнул Гарник Асатрян.
3 апреля в Ереване состоялось подписание проекта Меморандума о взаимопонимании о строительстве прямого железнодорожного сообщения между Арменией и Ираном. Протяженность железной дороги составит 470 километров, из которых 60 км. пройдут по территории Ирана, остальные 410 км. – по территории Армении. Железная дорога Иран – Армения будет готова через 5 лет.