14 Ապրիլ 2009 - 16:30 AMT
«Գոյություն ունեցող համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամն անխուսափելիորեն կազդի երկրի սոցիալական ոլորտի վրա», ասել է Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարար Արսեն Համբարձումյանը «Հայաստանի վրա համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամի սոցիալական ազդեցությունը» թեմայով խորհրդաժողովի ընթացքում: Նրա խոսքերով, սոցիալական ոլորտում տնտեսական ճգնաժամի հետեւանքների հաղթահարման համար անհրաժեշտ է միավորել շատ կառույցների ջանքերը:
Ինչպես հաղորդել է Համբարձումյանը, վերջին տարիների ընթացքում տնտեսական աճը Հայաստանին հնարավորություն է ընձեռել եկամուտների ցածր մակարդակ ունեցող երկրից վերածվելու եկամուտների միջին մակարդակ ունեցող երկրի, ՀՆԱ-ի աճը դրական է ազդել նաեւ սոցիալական ոլորտի վրա: «Սակայն, գոյություն ունեցող համաշխարհային ճգնաժամը որոշ մարտահրավերներ է նետել երկրի տնտեսական զարգացմանը, եւ այսօրվա դրությամբ, վերանայման ենթակա են Կայուն զարգացման ծրագրի շատ ցուցանիշներ»:
«Նախնական գնահատականերին եւ կանխատեսումներին համապատասխան, 2009 թվականին Հայաստանում տնտեսական անկումը կարող է կազմել 3-8 տոկոս», – ասել է Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարը: Նրա խոսքերով, առավել լավատեսական կանխատեսումներ գոյություն ունեն այն առնչությամբ, որ տարին կհաջողվի ավարտել դրական ցուցանիշներով, սակայն, ակնհայտ է, որ ՀՆԱ-ի աճի նախատեսված 9,2 տոկոս ցուցանիշն անհասանելի է:
Այդ առնչությամբ, Համբարձումյանը նշել է, որ աշխատանքի շուկայում եւ սոցիալական պաշտպանության ոլորտում կարձանագրվի լարվածության որոշ աճ: Սոցիալական իրավիճակի վրա ազդող հիմնական գործոններից նա առանձնացրել է աշխատատեղերի կրճատումը:
Այլ գործոնների թվում նախարարը մատնանշել է սղաճը, գազի, ջրի եւ էլեկտրաէներգիայի սակագների բարձրացումը, ինչպես նաեւ սպառողական զամբյուղի որոշ հիմնական ապրանքների թանկացումը:
Համբարձումյանը հաղորդել է, որ սոցիալական լարվածության սրմանը նպաստում է նաեւ օտարերկրյա տրանսֆերտների ծավալների կրճատումը: «Վերջին երեք ամիսների դինամիկան վկայում է այն մասին, որ այդ ցուցանիշը կրճատվել է մոտավորապես 25 տոկոսով», -ասել է նա:
Այլ կարեւոր գործոնների շրջանում Համբարձումյանը նշել է նաեւ գրանցված գործազուրկների, ինչպես նաեւ աշխատանք փնտրող մարդկանց քանակի աճը:

«Существующий мировой экономический кризис неизбежно окажет воздействие на социальную сферу страны», – сказал министр труда и по социальных вопросам Арсен Амбарцумян в ходе конференции «Социальное воздействие мирового экономического кризиса на Армению». По его словам, для преодоления последствий экономического кризиса на соцсферу необходимо объединить усилия многих структур.
Как сообщил Амбарцумян, за последние годы экономический рост позволил Армении перейти из страны с низким уровнем доходов к стране со средним уровнем доходов, рост ВВП положительно сказался также и на соцсфере. «Однако, возникший мировой кризис предъявил некоторые вызовы экономическому развитию страны и на сегодняшний день пересмотру подлежат многие показатели Программы устойчивого развития.
«В соответствии с предварительными оценками и прогнозами, экономический спад в Армении в 2009 году может составить 3-8%», – сказал глава Минтруда. По его словам, существуют более оптимистичные прогнозы о том, что год удастся завершить с положительными показателями, однако очевидно, что запланированный показатель роста ВВП в 9,2% недостижим.
В связи с этим Амбарцумяна отметил, что на рынке труда и в сфере социальной защиты будет зафиксировано некоторое увеличение напряжения. Среди основных факторов, влияющих на социальную ситуацию, он выделил сокращение рабочих мест. «Основными из них являются сокращение рабочих мест, увольнения, в том числе, массовые – до 10%», – сказал он.
В ряду других факторов министр отметил инфляцию, повышение тарифов на газ, воду и электроэнергию, а также удорожание некоторых основных товаров потребительской корзины.
Амбарцумян сообщил, что на обострение социальной напряженности оказывает влияние сокращение объемов иностранных трансфертов. «Динамика последних трех месяцев свидетельствует о том, что этот показатель сократился примерно на 25%», – сказал он.
Среди других важных факторов Амбарцумян назвал также рост зарегистрированных безработных, и людей, ищущих работу.