ՍԾՏՀ բիզնես-խորհուրդը հայ-թուրքական գործարարների միջեւ հանդիպումներ է կազմակերպում, պայմաններ է ստեղծում տարբեր համատեղ ծրագրերի իրագործման համար: Այդ մասին հաղորդել է Բիզնեսի զարգացման հայ-թուրքական խորհրդի (TABDC) համանախագահ Քահան Սոյակը , ով մասնակցում է Երեւանում անցկացվող ՍԾՏՀ Բիզնես խորհուրդի վարչության 37-րդ նիստին:
«Ներկայումս հայ-թուրքական միջին տարեկան ապրանքաշրջանառությունը կազմում է 150 մլն դոլար», -ասել է Սոյակը: Նրա խոսքերով, սահմանի բացումը զգալիորեն կմեծացնի ներմուծման ծավալները, իսկ տնտեսական հարաբերությունները կզարգանան: Թուրքիան հիմնականում գնում է հայկական հումքը: «Հայկական քարը, ցեմենտը, շինանյութերը, եւ, իհարկե, հանքերը մեծ հետաքրքրություն են ներկայացնում թուրք գործարարների համար: Հայաստանը Թուրքիային հետաքրքրում է որպես Ռուսաստանի հետ կապող օղակ, հայկական երկաթգծերը Թուրքիայի համար ճանապարհ կբացեն ինչպես դեպի Միջին Ասիա, այնպես էլ դեպի Ռուսաստան», – ասել է Սոյակը: Բացի այդ, թուրքական կողմը ծրագրում է Երեւանում բացել խոշոր սուպերմարկետ, նախագծեր կան հյուրանոցային բիզնեսի բնագավառում:
Նա նշել է, որ ավելի քան 10 տարի Խորհուրդը զբաղվում է Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ գործարար կապերի զարգացմամբ: Բնականաբար, Խորհուրդը նորմալ գործել չի կարող, քանի որ քաղաքական իրավիճակը դժվարացնում է նրա գործունեությունը: Սոյակը նշել է, որ երկու կողմն էլ շատ ընդհանուր դիրքորոշումներ ունեն փոխըմբռնման հաստատման համար, եւ փոքր քաղաքական քայլեր պետք է ձեռնարկվեն երկու կողմից էլ: «Թուրքիայում մարդկանց մեծամասնությունը ցանկանում է բացել սահմանը, դրա օգտին հանդես է գալիս նաեւ թուրքական կառավարությունը», – ասել է Սոյակը: Բիզնես խորհրդի համանախագահի կարծիքով, սահմանի բացման հույս կա, հատկապես Հայաստան Թուրքիայի նախագահ Աբդուլա Գյուլի այցից հետո:
ՍԾՏՀ բիզնես կոմիտեում Հայաստանի մշտական ներկայացուցիչ Սամսոն Օզարարատը նշել է, որ սահմանի բացումն անհրաժեշտ է ոչ միայն երկու երկրի զարգացման, այլ նաեւ ընդհանուր առմամբն տնտեսական զարգացման եւ տարածաշրջանի ինտեգրման համար: «Հույս ունեմ, որ տնտեսական շահը կգերազանցի, եւ մենք մոտ ապագայում արդյունքներ կունենանք», – ասել է նա: Նրա խոսքերով, սահմանի բացման հարցը չափազանց կարեւոր է: «Ցավոք, մենք քաղաքական կազմակերպություն չենք եւ չենք զբաղվում սահմանի բացմամբ: Սակայն, որպես տնտեսական կազմակերպություն, եւ տնտեսական համագործակցության մակարդակում մշտապես քննարկել ենք այդ հարցը», – ավելացրել է Օզարարատը:

14 Апрель 2009 - 17:56 AMT
Бизнес-совет ОЧЭС организует встречи между армянскими и турецкими бизнесменами, создает условия для реализации различных совместных программ. Об этом сообщил сопредседатель Армяно-турецкого совета развития бизнеса (TABDC) Каан Сояк, принимающий участие в проходящем в Ереване 37-ом заседании правления Делового Совета ОЧЭС.
«В настоящее время в среднем армяно-турецкий товарооборот ежегодно составляет 150 млн. долларов», – сказал Сояк. По его словам, открытие границы значительно увеличит объем импорта, а экономические отношения будут развиваться. Турция в основном покупает армянское сырье. «Армянский камень, цемент, строительные материалы и, конечно, рудники представляют большой интерес для турецких бизнесменов. Армения интересна для Турции как связующее звено с Россией, армянская железная дорога откроет для Турции путь как в Среднюю Азию, так и в Россию», – сказал Сояк. Кроме того, турецкая сторона планирует открыть в Ереване крупный супермаркет, есть проекты в области гостиничного бизнеса.
Он отметил, что более 10 лет Совет занимается развитием деловых связей между Арменией и Турцией. Естественно, нормально функционировать Совет не может, так как политическая ситуация затрудняет его деятельность. Сояк заметил, что обе стороны имеют очень много общих позиций для установления взаимопонимания, и небольшие политические шаги должны быть предприняты с обеих сторон. «Большинство людей в Турции хотят открытия границ, и за это выступает турецкое правительство», – сказал Сояк По мнению сопредседателя бизнес-совета, надежда на открытие границы есть, особенно после визита президента Турции Абдуллы Гюля в Армению.
Со своей стороны постоянный представитель Армении в бизнес-комитете ОЧЭС Самсон Озарарат отметил, что открытые границы необходимы не только для развития двух стран, но и экономического развития и интеграции региона в целом. «Надеюсь, что экономический интерес перевесит, и мы будем в ближайшем будущем иметь результаты», – сказал он. По его словам, вопрос открытия границы крайне важен. «К сожалению, мы не являемся политической организацией, и не занимаемся открытием границ. Но как экономическая организация и на уровне экономического сотрудничества всегда обсуждали этот вопрос», – добавил Озарарат.