IDBank-ը հոկտեմբերի 24-ին հրապարակային առաջարկի միջոցով թողարկել է միանգամից երկու՝ AMANLBB2JER2 և AMANLBB2IER4 տարբերակիչ ծածկագրերով դրամային և դոլարային անվանական արժեկտրոնային պարտատոմսեր:
Դրամային և դոլարային պարտատոմսերը թողարկվել են հետևյալ պայմաններով.
Դրամային՝
-Ընդհանուր ծավալը՝ 500 մլն․ ՀՀ դրամ
-Քանակը՝ 50 հազար հատ
-Անվանական արժեքը՝ 10 000 դրամ
-Շրջանառության ժամկետը՝ 27 ամիս (2 տարի 3 ամիս)
-Արժեկտրոնային տարեկան եկամտաբերությունը՝ 9․50%,
-Արժեկտրոնի վճարման պարբերականությունը՝ 3 ամիս պարբերականությամբ
Դոլարային՝
-Ընդհանուր ծավալը՝ 5 մլն ԱՄՆ դոլար
-Անվանական արժեքը՝ 100 ԱՄՆ դոլար
-Արժեկտրոնային տարեկան եկամտաբերությունը՝ 3․75%,
Պարտատոմսերը տեղաբաշխվելու են 2022-ի հոկտեմբերի 24-ից մինչև 2023 թվականի հունվարի 23-ը ներառյալ։ Տեղաբաշխման ավարտից հետո պարտատոմսերը ներկայացվելու են ցուցակման «Հայաստանի ֆոնդային բորսա» ԲԲԸ և ունենալու են շուկա ստեղծող (Marketmaker):
IDBank-ի ֆինանսական տնօրեն Արման Ասատրյանի խոսքով պարտատոմսերը լավագույն ներդրումը կարող են լինել։
«Զգալով այս պահին պարտատոմսերի թողարկման անհրաժեշտությունը և կարևորությունը, այս անգամ որոշում կայացվեց թողարկելու պարտատոմսերի միանգամից երկու տրանշ՝ դրամային և դոլարային։ Պարտատոմսերը ներդրում կատարելու և եկամուտ ստանալու լավագույն տարբերակներից է, քանի որ պարտատոմսից դրա սեփականատերը ստանում է չհարկվող եկամուտ, ինչպես նաև պարտատոմսերով ներգրավված դրամական միջոցները համարվում են երաշխավորված բանկային ավանդ և երաշխավորված են «Ավանդների հատուցումը երաշխավորող հիմնադրամի» կողմից»,- ասել է Արման Ասատրյանը։
Պարտատոմսերը կարելի է ձեռք բերել` լրացնելով համապատասխան հայտը և ներկայացնելով բանկ։ Պարտատոմսերը ձեռք բերելուց հետո դրանց մասին ամբողջական ինֆորմացիան հասանելի կլինի Idram&IDBank հավելվածում․ «Բանկինգ» բաժնի «Պարտատոմսեր» ենթաբաժնում, որտեղ ներկայացված է պարտատոմսերի տարբերակիչ ծածկագիրը, քանակը, անվանական արժեքը, տարեկան արժեկտրոնային եկամտաբերությունը, արժեկտրոնի վճարման օրը և պարտատոմսերի մարման օրը։
Պարտատոմսերի ծրագրային ազդագիրը գրանցվել է ՀՀ Կենտրոնական բանկի նախագահի 7 հհոկտեմբերի 2022թ. թիվ 1/489 Ա որոշմամբ։
Ծրագրային ազդագրի, դրա լրացման էլեկտրոնային տարբերակներին և սույն թողարկման հիմնական պայմաններին կարելի է ծանոթանալ IDBank-ի պաշտոնական կայքում։

25 Октябрь 2022 - 08:36 AMT
24 октября IDBank через публичную оферту выпустил сразу два транша – драмовые и долларовые купонные облигации с отличительными аббревиатурами AMANLBB2JER2 и AMANLBB2IER4.
Облигации были выпущены по следующим условиям:
Драмовые облигации:
-Общий объем – 500 миллион драмов
-Количество – 50 тыс. штук
-Номинальная стоимость – 10 000 драмов
-Срок обращения облигаций – 27 месяцев (2 года, 3 месяца)
-Годовая процентная ставка – 9.50%
-Облигации будут выплачиваться ежеквартально․
Долларовые:
-Общий объем – 5 миллион долларов
-Номинальная стоимость – 100 долларов США
-Срок обращения облигаций – 27 месяцев
-Годовая процентная ставка – 3.75%
Облигации будут размещены с 24 октября 2022 года по 23 января 2023 года включительно. После размещения будет осуществлен листинг облигаций в ОАО «Армянская фондовая биржа» и будут котироваться посредством создателя рынка (Marketmaker).
По словам финансового директора IDBank-а Армана Асатряна, облигации могут быть лучшим вложением.
«Учитывая необходимость и важность выпуска облигаций в данный период, на этот раз было принято решение о выпуске сразу двух траншей облигаций: драмового и долларового. Облигации являются одним из лучших способов для инвестиции и получения дохода, поскольку владелец облигации получает необлагаемый налогом доход, а также привлеченные средства по номинальным облигациям считаются гарантированным банковским вкладом и гарантированы «Фондом гарантирования возмещения вкладов», – сказал Арман Асатрян.
Приобрести облигации IDBank-а можно заполнив соответствующую заявку и подав в Банк. После приобретения облигаций вся информация будет доступна в приложении Idram&IDBank, в разделе «Банкинг» – аббревиатура, количество, номинальная стоимость, годовая процентная доходность, дата выплаты купона, дата погашения купона.
Проспект облигаций зарегистрирован 7 октября 2022 года решением № 1/489 А председателем Центрального банка РА. Электронная версия проспекта и основные условия выпуска размещены на официальном веб-сайте IDBank-а.