Օրերս տեղած ձյան արդյունքում Հայաստանի ցածրադիր մարզերում կարող են տուժել կորիզապտղի ծառերը, չորեքշաբթի օրը լրագրողներին է հայտնել Հայաստանի գյուղատնտեսության փոխնախարար Սամվել Գալաստյանը: Ինչպես նա հաղորդել է, այս տարի ամենաշատ սառնամանիքները գրանցվել են Տավուշի, Վայոց Ձորի, Լոռու, Արագածոտնի, Կոտայքի մարզերում, որտեղ ջերմաստիճանը իջել էր 4-ից 10:
Գալստյանի խոսքով, Արարատյան դաշտում ջերմաստիճանը 0-ից ցածր չի իջել, եւ այստեղ ցրտահարման հետ կապված խնդիրներ չկան: «Կարծում եմ` դաշտում մենք ոչ մի կորուստներ չենք ունենա, որոնք լուրջ վնասի կբերեին, տարին դեռ առջեւում է, բայց արդեն հիմա կարելի է պնդել, որ սառնամանիքները կորուստների չեն բերի, ինչը թույլ կտա ապահովել շուկան եւ պահպանել գնային քաղաքականությունը»,- ասել է Գալստյանը:
Միեւնույն ժամանակ նա հաղորդել է, որ մոտավորապես մեկ շաբաթ առաջ Արմավիրի մարզի ցածրադիր հատվածում մեկ-երկու ժամվա ընթացքում արձանագրվել է 0 եւ -1 ջերմաստիճան, ինչը չի կարող բացասապես չանդրադառնալ հատկապես կորիզապտղի ծառերի (ծիրան, դեղձ, սալոր) բերքի վրա: Գալստյանը պարզաբանել է, որ մինուսային ջերմաստիճանի պայմաններում անհնար է հաջորդ օրը նշել գյուղատնտեսությանը հասցված վնասի չափը:
Այդ կապակցությամբ նա ավելացրել է, որ գյուղատնտեսության նախարարի հանձնարարությամբ ստեղծվել է հատուկ հանձնաժողով, որը համագործակցելու է այն մարզերի տեղական մարմինների հետ, որտեղ արձանագրվել էր մինուսային ջերմաստիճան, կհետազոտի ցրտահարման հետեւանքները, ինչպես նաեւ հասցված վնասի ծավալները: «Հետազոտությունների արդյունքներով կառավարությունը կտնօրինի իրական դրությունը հասցված վնասի մեղմացման համապատասխան միջոցների իրականացման համար»,- ասել է գյուղատնտեսության փոխնախարարը:

15 Апрель 2009 - 15:44 AMT
В результате выпавшего на днях снега в низинных районах Армении могут пострадать косточковые деревья, сказал в среду журналистам заместитель министра сельского хозяйства Армении Самвел Галстян. Как сообщил замминистра Минсельхоза, в этом году наибольшие заморозки были зарегистрированы в Тавушской области, Вайоц Дзоре, Лори, Арагацотне, Котайке, где температура опустилась с – 4 до – 10.
По словам Галстяна, в Араратской долине температура не опустилась ниже 0, и здесь проблем с заморозками нет. «Думаю, что в долине у нас не будет таких потерь, которые бы привели к серьезному ущербу, год еще впереди, но уже сейчас можно утверждать, что заморозки не приведут к потерям, что позволит обеспечить рынок и сохранить ценовую политику», – сказал Галстян.
В то же время он сообщил, что приблизительно неделю назад в низменной части Армавирской области в течение одного – двух часов была зафиксирована температура 0 и -1 градус, что не может негативно не отразиться особенно на косточковых деревьях (абрикос, персик, слива). Галстян пояснил, что в условиях минусовой температуры невозможно на следующий день назвать размер нанесенного сельскому хозяйству ущерба.
В связи с этим он добавил, что по поручению министра сельского хозяйства создана специальная комиссия, которая в сотрудничестве с местными органами тех регионов, где была зарегистрирована минусовая температура, изучат последствия заморозков, а также объемы нанесенного ущерба. «По итогам исследования правительство будет располагать реальной ситуацией для реализации соответствующих мер по смягчению нанесенного ущерба», – сказал замминистра Минсельхоза.