3 Նոյեմբեր 2022 - 09:46 AMT
Հայաստանը կմիանա ԵԱՏՄ անդամ պետությունների մաքսային մարմինների և Վիետնամի միջև էլեկտրոնային տեղեկատվության փոխանակման համաձայնագրին։ Գործադիրը հավանություն է տվել համապատասխան որոշմանը։
Նշվել է, որ տեղեկատվության կանոնավոր փոխանակման գործընթացը կնպաստի ապրանքների մաքսային ձևակերպումների արագացմանը։
ԵԱՏՄ–Վիետնամ մաքսային համագործակցությունը մեկնարկել է 2018-ի հունիսի 28-ին Եվրասիական տնտեսական միության և դրա անդամ պետությունների ու Վիետնամի Սոցիալիստական Հանրապետության միջև Բրյուսելում ստորագրված ազատ առևտրի համաձայնագրով, որը սկսել է գործել 2019թ․ դեկտեմբերի 19-ին:
Սկզբնական շրջանում այն վերաբերում էր կոնկրետ ապրանքներին, սակայն թարմացված տարբերակով այն կտարածվի բոլոր ապրանքների վրա:

3 Ноябрь 2022 - 10:19 AMT
Арменияприсоединяется к соглашению об обмене электронной информацией между таможенными органами стран-членов ЕАЭС и Вьетнама. Решение было принято 3 ноября на заседании правительства РА.
Регулярный обмен информацией будет способствовать ускорению таможенного оформления товаров, а также оперативному выявлению возможных нарушений.
Таможни ЕАЭС и Вьетнама начали сотрудничать с 28 июня 2018 года, когда в Брюсселе было подписано Соглашение о свободной торговле между ЕАЭС и Вьетнамом. Соглашение вступило в силу 19 декабря 2019 года.
На начальном этапе соглашение распространялось на ограниченные категории товаров. Обновленная версия предусматривает включение всех видов товаров.