2023-ի հուլիսի 1-ից նախատեսվում է նվազագույն թոշակի չափն ավելացնել 4400 դրամով` ներկայիս 31,600 դրամից մինչև 36,000 դրամ։ Այդ մասին ԱԺ–ում հաջորդ տարվա բյուջեի նախագծի ներկայացման ժամանակ ասել է աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Նարեկ Մկրտչյանը։
«Նախատեսվում է վերանայել աշխատանքային կենսաթոշակների հաշվարկման ձևը 1 տարվա ստաժի համար սահմանելով մեկ արժեք 525 դրամ, ներկայիս 500 դրամի փոխարեն։ Զինվորական ծառայության 1 տարվա արժեքը կսահմանվի 1700 դրամ ներկայիս 1600 դրամի փոխարեն։ Պարտադիր ժամկետային ծառայության շարքային կազմի զինծառայողի հաշմանդամության կենսաթոշակի չափը 1-ին կարգի հաշմանդամության համար կհասցվի 50,600 դրամի ներկայիս 46,000 դրամի փոխարեն, 2-րդ խմբի հաշմանդամի համար 41,400 դրամ 36,000 դրամի փոխարեն և 3-րդ խմբի հաշմանդամի համար 38,000 դրամ` այժմ գործող 33,000 դրամի փոխարեն»,– ասել է նախարարը, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Զոհված ժամկետային զինծառայողների ընտանիքներին տրվող կենսաթոշակը 2023–ի հուլիսից կդառնա 38,000 դրամ` ներկայիս 33,000 դրամի փոխարեն։ ՀՀ 89,629 նպաստառու ընտանիքներին տրվող նպաստի միջին չափը հաջորդ տարվա հուլիսից կկազմի 33,350 դրամ։
2023–ի հունվարի 1-ից նվազագույն աշխատավարձը ևս կբարձրանա` 68,000 դրամից դառնալով 75,000 դրամ։
Բազային կենսաթոշակներն ու հաշմանդամության նպաստները 2022–ի սեպտեմբերի 1-ից արդեն բարձրացրել է 3000 դրամով` 28,600 դրամից հասնելով 31,600–ի։ Այս ավելացումն ի սկզբանե ծրագրված էր 2023–ի հունվարի 1-ից, բայց հարկային եկամուտների ավելացման արդյունքում որոշումը կառավարությունն ընդունեց ավելի շուտ։

В Армении с июля 2023 года планируется повысить минимальную пенсию до 36,000 драмов. Об этом на совместном заседании постоянных комиссий Национального собрания Армении в ходе обсуждения проекта государственного бюджета на 2023 год сообщил министр труда и социальных вопросов РА Нарек Мкртчян.
«Прогнозы на 2023 год учитывают основные показатели сферы пенсионного обеспечения, суммы, увеличенные с 1 сентября 2022 года, и запланированное в течение 2023 года их увеличение, а также реформы, проведенные в пенсионном законодательстве. В частности, в прогнозах за основу были взяты следующие показатели: размер минимальной пенсии – 31,000 драмов вместо 28,600 драмов до 1 сентября 2022 года, с июля 2023 года планируется повысить до 36,000 драмов», – отметил он.
Планируется, что с июля 2023 года среднемесячный размер трудовой пенсии составит около 50,000 драмов вместо 46,500 драмов. Среднемесячный размер военной пенсии с июля 2023 года составит около 89,000 драмов вместо 80,900 драмов.