Թեհրանում Իրանի ճանապարհների եւ հաղորդակցությունների նախարար Համիդ Բիհբահանին եւ Հայաստանի տրանսպորտի ու կապի նախարար Գուրգեն Սարգսյանը ստորագրել են Իրան-Հայաստան երկաթուղու շինարարության մասին վերջնական հուշագիրը, հաղորդում է TV5 հեռուստաալիքը:
Երկաթուղու շինարարության մասին նախնական հուշագիրը ստորագրվել էր 2009 թվականի ապրիլի 3-ին:
Ըստ նախնական տվյալների Իրան-Հայաստան երկաթուղու երկարությունը կկազմի 470 կմ, որոնցից 60 կիլոմետրը կանցնի Իրանի տարածքով, իսկ մնացածը` Հայաստանի տարածքով: Աշխատանքներն կիրականացվեն մի քանի փուլով. նախագծի տեխնիկատնտեսական հիմնավորման ուսումնասիրություն, ֆինանսական աղբյուրների հստակեցում, օպտիմալ երթուղու ընտրություն եւ շինարարություն:
Իրան-Հայաստան երկաթուղին թույլ կտա Հայաստանին օգտվել էներգակիրների եւ այլ ապրանքների տեղափոխման այլընտրանքային ուղիով, ելք ստանալով դեպի արտաքին աշխարհ: Այժմ Հայաստանի երկաթուղային հաղորդակցությունները արտերկրի հետ իրականացվում է միայն Վրաստանի տարածքով:

16 Апрель 2009 - 07:50 AMT
Окончательное соглашение о строительстве железной дороги Иран-Армения подписали в Тегеране министр дорог и коммуникаций Ирана Гамид Бихбахани и министр транспорта и связи Армении Гурген Саркисян, сообщает телеканал TV5.
Предварительный меморандум по строительству прямого железнодорожного сообщения между двумя странами был подписан 3 апреля 2009 года.
По предварительным данным протяженность железной дороги Иран-Армения составит порядка 470 километров, из которых 60 километров пройдут по территории Ирана, а остальные – по территории Армении. Работы будут осуществляться в несколько этапов: изучение ТЭО проекта, уточнение финансовых источников, выбор оптимального маршрута и непосредственно строительство.