Նոյեմբերի 16-ին թվային վճարումների գծով աշխարհի առաջատար Visa-ն և Հայաստանի առաջատար թվային ֆինանսական հարթակ և ֆինտեխ ընկերություն Իդրամը փոխըմբռնման հուշագիր են ստորագրել Կենտրոնական Եվրոպայի, Միջին Արևելքի և Աֆրիկայի շուկաներում համագործակցության վերաբերյալ՝ առաջադեմ ֆինտեխ լուծումներ տրամադրելու համար:
Հուշագիրը ենթադրում է ռազմավարական համագործակցություն և այնպիսի տեխնոլոգիական լուծումների համատեղ առաջխաղացում, ինչպիսիք են անհպում վճարումները, BNPL (Գնիր հիմա, վճարիր հետո), թվային հավատարմության համակարգերը նշված շուկաներում:
Ըստ Idram-ի տնօրեն Արսեն Քդենյանի՝ համագործակցությունը նոր դարաշրջան կբացի ընկերության համար։
«Մենք ուրախ ենք համագործակցել VISA-ի նման համաշխարհային և առաջադեմ տեխնոլոգիական ընկերության հետ: Մենք ոգեշնչված ենք Կենտրոնական Եվրոպայի, Միջին Արևելքի և Աֆրիկայի շուկաներում համատեղ զարգացման հնարավորություններով, ներառյալ այն պրոդուկտներն ու լուծումները, որոնք մենք հաջողությամբ մշակել ենք հայաստանյան շուկայում, ինչպիսիք են անհպում վճարումները, BNPL-ը, թվային լոյալության համակարգը և այլն: Հուսով եմ, որ Idram-ի և IDBank-ի հետ համագործակցության օրինակով Visa-ի գործընկերները կարողացան գնահատել մեր ներուժն ու լուծումները, որոնց արդյունքում ստացվեց մեր այսօրվա հուշագիրը։ Շնորհավորում եմ բոլորիս, ողջունում VISA-ի մեր գործընկերներին և մաղթում հաջող ու երկարաժամկետ համագործակցություն»,- ասել է Արսեն Քդենյանը։
«Մենք չափազանց հպարտ ենք Հայաստանում Visa-ի ներկայության 20-ամյակը նշելու և մեր գործընկերությունը շարունակելու համար: Ուրախ ենք սկսել համագործակցությունը ֆինտեխ առաջատար հարթակներից մեկի՝ Idram-ի հետ և փոխըմբռնման հուշագիր ստորագրել: Visa-ն հավատարիմ է նորարարություններին և թվային վճարումների զարգացմանը, և մենք հավատում ենք, որ սա ևս մեկ քայլ է առաջ՝ դեպի անկանխիկ տնտեսություն: Համագործակցության շրջանակներում մենք կկարողանանք առաջարկել այս լուծումները Կենտրոնական Եվրոպայի, Միջին Արևելքի և Աֆրիկայի շուկաներում, որտեղ Visa-ն հաջողությամբ ծավալում է իր գործունեությունը», – հավելել է Visa-ի Կովկասի տարածաշրջանային մենեջեր Դիանա Կիգուրաձեն:
Idram-ը Հայաստանում առաջատար ֆինտեխ ընկերություն է, որը տրամադրում է և՛ թվային դրամապանակ, և՛ բանկինգ IDBank-ի հետ համագործակցելով՝ Idram&IDBank թվային ֆինանսական հարթակի միջոցով: Հավելվածի առանձնահատկություններից են.
-400+ առցանց ծառայությունների համար վճարումներ;
-Թվային և պլաստիկ քարտերի առցանց պատվիրում;
-QR և NFC վճարումներ վաճառակետերում, առցանց վեբ և բջջային վճարումներ;
-Գնի՛ր հիմա, վճարի՛ր ավելի ուշ թվային ապառիկ;
-Թվային բանկինգ;
-Ամբողջական հեռավար նույնականացում և շատ ավելին։
Visa-ն թվային վճարումների համաշխարհային առաջատարն է, որն ամեն տարի հեշտացնում է գործարքները սպառողների, բիզնեսների, ֆինանսական հաստատությունների և պետական կառույցների միջև ավելի քան 200 երկրներում և տարածաշրջաններում: Ընկերության առաքելությունն է միացնել աշխարհը ամենանորարար, հարմար, հուսալի և անվտանգ վճարային ցանցի միջոցով՝ հնարավորություն տալով անհատներին, բիզնեսներին և տնտեսություններին բարգավաճել:

16 ноября мировой лидер в области цифровых платежей Visa и Idram, ведущая цифровая финансовая платформа и финтех-компания в Армении, подписали Меморандум о взаимопонимании и сотрудничестве на рынках Центральной Европы, Среднего Востока и Африки для предоставления передовых финтех-решений.
Меморандум подразумевает стратегическое сотрудничество и совместное продвижение таких технологических решений, как бесконтактные платежи, BNPL (Buy now, Pay Later), цифровые системы лояльности на рынках Центральной Европы, Среднего Востока и Африки. По словам директора Idram Арсена Кденяна, сотрудничество откроет новую эру для компании.
«Мы рады сотрудничать с такой глобальной и передовой технологической компанией, как VISA. Нас вдохновляют открывающиеся возможности для совместного продвижения на рынках Центральной Европы, Среднего Востока и Африки, включая те продукты и решения, которые мы успешно внедрили и продвигаем на рынке Армении: бесконтактные платежи, BNPL, цифровая лояльность и т.д. Я надеюсь, что в рамках сотрудничества с Idram и IDBank коллеги из Visa смогли оценить наш потенциал и решения, результатом которых стал сегодняшний меморандум. Поздравляю всех нас, приветствую наших партнеров VISA и желаю успешного и долгосрочного сотрудничества», – сказал Арсен Кденян.
«Мы очень гордимся тем, что отмечаем 20-летие присутствия Visa в Армении и расширяем наше партнерство. Мы рады начать сотрудничество с одной из ведущих финтех-платформ – Idram и подписать Меморандум о взаимопонимании. Visa стремится внедрять инновации и развивать цифровые платежи, и мы считаем, что делаем еще один шаг к безналичной экономике. В рамках нашего сотрудничества мы сможем предложить эти решения на рынках Центральной Европы, Среднего Востока и Африки, где Visa успешно работает», – добавила Диана Кигурадзе, региональный менеджер Visa на Кавказе.
Idram — ведущая финтех-компания в Армении, предлагающая услуги цифрового кошелька и банковского обслуживания через цифровую финансовую платформу Idram&IDBank. Некоторые из главных функций приложения:
-Платежи за 400+ онлайн-сервисов;
-Онлайн-заказ цифровых и пластиковых карт;
-Платежи QR и NFC в точках продаж, онлайн-кассах и мобильных кассах;
-Купи сейчас, плати потом в рассрочку;
-Цифровой банкинг;
-Полная удаленная идентификация и регистрация.
Visa является мировым лидером в области цифровых платежей, ежегодно упрощая транзакции между потребителями, продавцами, финансовыми учреждениями и государственными органами в более чем 200 странах и территориях. Миссия компании состоит в том, чтобы соединить мир через самую инновационную, удобную, надежную и безопасную платежную сеть, позволяющую процветать отдельным лицам, предприятиям и экономикам.