17 Ապրիլ 2009 - 12:14 AMT
«Կայանալիք DigiTec EXPO-ի հիմնական նպատակը Հայաստանին համաշխարհային մակարդակում դիրքավորելն է` որպես տեղեկատվական տեխնոլոգիաների երկիր, եւ ոչ միայն միջազգային ֆորումներին մասնակցելու առումով, այլ նաեւ հանրապետությունում նմանատիպ ֆորումներ կազմակերպելու համար»,- լրագրողներին հաղորդել է «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» ֆոնդի տնօրեն Բագրատ Ենգիբարյանը մամլո ասուլիսի ժամանակ` ներկայացնելով տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում միջոցառումների տարեկան ծրագիրը: Նրա խոսքերով վերջին մի քանի տարիներին նկատվում է ֆորումի նկատմամբ հետաքրքրության աճ. ավելանում է մասնակիցների թիվը, այդ թվում նաեւ` արտասահմանյան կազմակերպությունների, որոնք շահագրգռված են ոչ միայն իրենց արտադրանքի վաճառքով, այլ նաեւ քննարկում են հնարավոր ներդրումների հարցերը: «Արդեն կա որոշակի հաջողություն, քանի որ շատ կազմակերպություններ շուկա են մտել ցուցահանդեսին մասնակցելու շնորհիվ»,- ավելացրել է Ենգիբարյանը:
Սակայն դա կայանալիք միջոցառման միակ նպատակը չէ, քանի որ ցուցահանդեսի կազմակերպիչները Հայաստանում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նշանակության բարձրացման նպատակ են հետապնդում: «Շատ մարդիկ նույնիսկ չեն պատկերացնում, թե ինչ են իրենցից ներկայացնում տեղեկատվական տեխնոլոգիաները: Անցկացված ցուցահանդեսները թույլ են տալիս հասարակ մարդուն ծանոթանալ IT ոլորտի հետ, եւ, ինչու ոչ, կիրառել տեխնոլոգիաները կյանքում»,- ասել է նա: Նրա խոսքերով, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների միության կողմից բոլոր ջանքերը կգործադրվեն, որպեսզի ցուցահանդեսին մասնակցեն ոչ միայն արհեստավարժները, այլ նաեւ դպրոցականները, ուսանողները:
Ցուցահանդեսի մյուս ուղղությունը ֆորումի կազմակերպումն է, որի շրջանակներում կառավարությունը, բիզնեսը եւ մասնավոր սեկտորը քննարկումներ կանցկացնեն` նվիրված գործնականում IT զարգացմանը եւ կիրառմանը, կլոր սեղանների, մրցույթների կազմակերպմանը, այդ թվում` Robotics մրցույթի եզրափակիչ փուլը: «2008-ի օգոստոսից, երբ կառավարության կողմից հաստատվեց բարձր տեխնոլոգիաների զարգացման ռազմավարական ծրագիրը, արդյունաբերության մեջ իրական առաջընթաց է գրանցվել»,- ասել է ֆոնդի տնօրենը:
Ամենամյա ծրագրի շրջանակներում նախատեսվում է անցկացնել մի շարք միջոցառումներ Հայաստանի կառավարության, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների եւ «Ձեռնարկությունների ինկուբատորի» հետ համատեղ` EXPO 2009, DigiTec Business ֆորումը, Robotics մրցույթի արդյունքների ամփոփումը, ինչպես նաեւ բիզնես-առաջնորդների արտահերթ հանդիպումները:

17 Апрель 2009 - 12:14 AMT
«Основная цель предстоящего DigiTec EXPO – позиционировать Армению на мировом уровне как страну информационных технологий, и не только в плане участия в международных форумах, но и организации подобных форумов в республике», – сообщил журналистам директор Фонда «Инкубатор предприятий» Баграт Енгибарян на пресс-конференции, представляя годовую программу мероприятий в сфере информационных технологий. По его словам, за последние несколько лет наблюдается увеличение интереса к форуму: увеличивается число участников, в том числе и иностранных компаний, которые заинтересованы не только в сбыте своей продукции в Армении, но и обсуждают вопросы возможных инвестиций. «Есть уже определенный успех, так как многие компании вошли на рынок благодаря участию в выставке», – добавил Енгибарян.
Однако это не единственная цель предстоящего мероприятия, поскольку организаторы выставки преследуют также цель повышения значимости информтехнологий в Армении. «Многие люди даже не представляют себе, что такое информационные технологии. Проведение выставки позволит простому человеку ознакомиться с IT-сферой и, почему нет, применить технологии в своей жизни», – сказал он. По его словам, со стороны союза информационных технологий будут приложены все усилия, чтобы в выставке приняли участие не только профессионалы, но и школьники, студенты.
Следующим направлением выставки является организация форума, в рамках которого правительство, бизнес и частный сектор проведут обсуждения, посвященные вопросам развития и применения IT на практике, организация круглых столов, конкурсов, в том числе заключительный этап конкурса Robotics. «С августа 2008 года, когда была утверждена правительством стратегическая программа развития сферы высоких технологий, зафиксирован реальный сдвиг в индустрии», – сказал директор Фонда.
В рамках годовой программы планируется провести ряд мероприятий совместно с правительством Армении, Союзом информационных технологий и Фондом «Инкубатор предприятий»: DigiTec – 2009 EXPO, DigiTec Business форум, подведение итогов конкурса Robotics, а также внеочередные встречи бизнес-лидеров.