Մեղրու ՀԷԿ-ը կառուցելու են իրանական ընկերությունները, հայկական հեռուստաընկերությունների լրագրողներին է հայտնել Հայաստանի էներգետիկայի եւ բնական ռեսուրսների նախարար Արմեն Մովսիսյանը` ամփոփելով Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի այցը Իրան: Նրա խոսքով, իրականացված ներդրումները հետագայում կհատուցվեն արտադրվող էլեկտրաէներգիայի տեսքով:
Ինչպես նշել է նախարարը, Իրանում պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել հայկական կողմի աշխատավոր ուժի, Հայաստանի պոտենցիալի առավելագույն օգտագործման մասին, մասնավորապես այնպիսի նախագծերի իրականացման դեպքում, ինչպիսին է Իրան-Հայաստան երկաթուղին:
Հայաստանի եւ Իրանի միջեւ` Արաքս սահմանամերձ գետի վրա երկու ՀԷԿ-երի կառուցման մասին համաձայնագիրը ստորագրվել է 2007թ. մարտին: ՀԷԿ-երից յուրաքանչյուրն ունենալու է 140 ՄՎտ հզորություն: Մեղրու ՀԷԿ-ի արժողությունը մոտ 240 մլն ԱՄՆ դոլար է:

Мегринская ГЭС будет строиться иранскими компаниями, сообщил журналистам армянских телеканалов министр энергетики и природных ресурсов Армении Армен Мовсисян, подводя итоги визита президента Армении Сержа Саргсяна в Иран. По его словам, осуществленные инвестиции будут компенсированы в дальнейшем в виде вырабатываемой электроэнергии.
Как отметил министр, в Иране была достигнута договоренность о максимальном использовании рабочей силы армянской стороны, потенциала Армении, в частности, при реализации таких проектов как железная дорога Иран-Армения.
Соглашение о строительстве двух ГЭС на приграничной реке Аракс между Арменией и Ираном было подписано в марте 2007 года. Каждая из ГЭС будет мощностью в 140 МВт. Стоимость мегринской ГЭС составит около $240 млн.