Այսօր ՀՀ Կենտրոնական բանկի եւ Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի (ՄՖԿ) միջեւ ստորագրվեց փոխըմբռնման հուշագիր: Այդ մասին հաղորդում է ՀՀ Կենտրոնական բանկի հասարակայնության հետ կապերի ծառայությունը:
Հաղորդագրության համաձայն, հուշագրով նախատեսվում է, որ կորպորացիան Կենտրոնական բանկին խորհրդատվական ծառայություններ կտրամադրի հիփոթեքային վարկավորման առաջնային եւ երկրորդային շուկայի զարգացման վերաբերյալ: Ընկերության խորհրդատվությունը նպատակաուղղված է Հայաստանում հիփոթեքային վարկավորման զարգացման համար օրենսդրական, նորմատիվային եւ շուկայական նախադրյալներ ստեղծելուն:
ՀՀ կենտրոնական բանկը եւ Միջազգային ֆինանսական կորպորացիան հիփոթեքային շուկայի հետագա աճը դիտարկում են որպես ՀՀ քաղաքացիների բնակարանային պայմանների բարելավման, ինչպես նաեւ այդ կարեւոր բանկային վարկային գործիքի զարգացման քայլ:
Ինչպես նշվում է հաղորդագրության մեջ, ՀՀ կենտրոնական բանկի եւ Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի միջեւ համագործակցության շրջանակներում ապրիլի 15-18-ն անցկացվում է խորհրդակցություն, որի նպատակն է հիփոթեքային վարկավորման ոլորտում միջազգային պրակտիկայի ուսումնասիրությունը: Սեմինարն անցկացվում է Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի, Հորդանանի, Մալազիայի եւ Ռուսաստանի առաջատար մասնագետների մասնակցությամբ:
Միջազգային ֆինանսական կորպորացիան Համաշխարհային բանկի խմբի անդամ միջազգային կազմակերպություն է, որի գլխավոր նպատակն է աջակցել դեպի զարգացող երկրներ մասնավոր ներդրումների կայուն հոսքի ապահովմանը, աղքատության կրճատմանը եւ բնակչության կյանքի պայմանների բարելավմանը:

Центральный Банк Армении и Международная финансовая корпорация (IFC) подписали меморандум о взаимопонимании. Об этом сообщает отдел по связям с общественностью Центробанка РА.
Согласно сообщению, IFC предоставит Центробанку консультационные услуги по вопросам развития первичного и вторичного рынка ипотечного кредитования. Консультации IFC будут направлены на создание законодательных, нормативных и рыночных предпосылок для развития ипотечного кредитования в Армении.
Центробанк и IFC рассматривают дальнейшее развитие ипотечного рынка – как шаг в улучшении жилищных условий граждан Армении, в том числе и развитии важного банковского кредитного продукта.
Как отмечается в сообщении, в рамках сотрудничества между Центробанком и IFC с 15 по 18 апреля проводятся консультации, с целью изучения мировой практики в области развития ипотечного кредитования. Семинар организован с участием ведущих специалистов IFC, Иордании, Малайзии и России.
IFC – международная организация, входящая в группу Всемирного банка, главная цель которой состоит в содействии устойчивому притоку частных инвестиций в развивающиеся страны, сокращению бедности и улучшению условий жизни населения.