18 Ապրիլ 2009 - 07:16 AMT
ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն այսօր ընդունել է Համաշխարհային բանկի հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Արիստոմենե Վարուդակիսին եւ «Երկրի աջակցության ռազմավարություն» ծրագրի առաքելության ղեկավար Սամյա Միտրային: Այդ մասին հաղորդել է ՀՀ կառավարության մամլո ծառայությունը:
Գոհունակություն հայտնելով Համաշխարհային բանկի հետ մեր երկրի համագործակցության ընթացքից, վարչապետը նշել է, որ ՀԲ-ի կողմից տրամադրված 85 մլն ԱՄՆ դոլարի վարկային միջոցներից 50 մլն-ը փոքր եւ միջին ձեռնարկատիրությանն ուղղելու վարկային ծրագիրն արդեն նկատելի թափ է հավաքում: Տիգրան Սարգսյանը համոզմունք է հայտնել, որ նույն հաջողությամբ կիրականացվեն նաեւ Համաշխարհային բանկի հետ Հայաստանի համագործակցության շրջանակներում նախատեսվող առաջիկա մյուս ծրագրերը:
Արիստոմենե Վարուդակիսը եւս ընդգծել է, թե ուրախ է, որ Հայաստանի հետ նոր` քառամյա համագործակցության ծրագրի սկիզբը բավական խոստումնալից է: Նա վարչապետին է ներկայացրել Հայաստանի աջակցության ռազմավարության նախագիծը, որի շուրջ փոխհամաձայնության գալու դեպքում, հունիսի սկզբներին այն կներկայացվի ՀԲ տնօրենների խորհրդի քննարկմանը: Պարոն Վարուդակիսը տեղեկացրել է, որ այդ փաստաթղթով, որ կազմվել է շատ սեղմ ժամկետում եւ քննարկվել ՀՀ ֆինանսների նախարարության հետ, նախատեսվում է, մասնավորապես, Հայաստանին տրամադրվելիք 525 մլն ԱՄՆ դոլարի միջոցներն ավելացնել եւս 20 մլն դոլարով: ՀԲ հայաստանյան գրասենյակի ղեկավարը կարեւորել է, որպեսզի աջակցության ռազմավարության նախագծով նախատեսվող ուղղությունները համապատասխանեն ՀՀ կառավարության ծրագրերին եւ ուղղվեն հիմնականում սոցիալական հիմնահարցերի լուծմանը, նոր աշխատատեղերի ստեղծմանը:
Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը նշել է, որ ՀՀ ֆինանսների եւ էկոնոմիկայի նախարարներն արդեն իսկ դրական գնահատական են տվել ներկայացված աջակցության ռազմավարության նախագծին եւ այժմ հիմնական խնդիրը փաստաթղթի հաստատումն ու նախատեսվող ծրագրերի հնարավորինս արագ իրականացումն է, ինչը, ըստ նրա, նաեւ ՀՀ կառավարության հակաճգնաժամային ծրագրի հաջողության կարեւորագույն երաշխիքներից է:
Արիստոմենե Վարուդակիսը եւ Սամյա Միտրան պատրաստակամություն են հայտնել համագործակցելու նաեւ այն դոնոր երկրների եւ միջազգային կազմակերպությունների հետ, որոնք ցանկություն կհայտնեն աջակցության վարկեր տրամադրել Հայաստանին:

18 Апрель 2009 - 07:16 AMT
Премьер-министр Армении Тигран Саркисян принял главу армянского офиса Всемирного банка Аристомене Варудакиса. Об этом сообщает пресс-служба правительства Армении. Во встрече также приняла участие руководитель миссии программы «Стратегия содействия стране» Самья Митра.
Премьер-министр, выразив удовлетворение ходом сотрудничества Армении с Всемирным Банком, отметил, что кредитная программа, предусматривающая направление в сферу малого и среднего бизнеса 50 млн. долларов из предоставленных Армении 85 млн. долларов кредитных средств Всемирного банка, набирает значительные обороты.
В свою очередь Варудакис отметил, что дополнительные средства предусмотрены проектом стратегии содействия Армении, который будет представлен на рассмотрение Совета директоров Всемирного банка в начале июня. Кроме этого он отметил, что документ был составлен в очень сжатые сроки и уже обсужден в Министерстве финансов Армении.
Согласно этому документу ВБ увеличит предоставляемые Армении средства в размере 525 млн. долларов еще 20-ью млн. долларов. В связи с этим, глава армянского офиса отметил важность того, чтобы направления, предусмотренные проектом стратегии содействия, способствовали осуществлению программ правительства и были нацелены в основном на решение социальных проблем и создание новых рабочих мест.
Аристомене Варудакис и Самья Митра выразили готовность сотрудничать также и с теми донорскими странами и международными организациями, которые выразят желание предоставить Армении кредиты.