26 Դեկտեմբեր 2022 - 13:27 AMT
Միջազգային ամենահեղինակավոր «Անշարժ գույքի միջազգային մրցանակաբաշխության» (International Property Awards) Mixed Use Architecture Armenia անվանակարգում հաղթող է ճանաչվել հայկական «Ռենշին» քաղաքաշինական, ներդրումային ընկերության նոր՝ «Արտլայֆ» նախագիծը, որն իր տեսակի մեջ առաջինն ու միակն է Հայաստանոմ։
Մեծ Բրիտանիայի Լորդերի պալատի անդամներ լորդ Քեյթնեսի, Բեսթի և Ուեյվերլինի նախագահությամբ՝ Լոնդոնում տեղի ունեցած գնահատման փուլի ժամանակ, միջազգային ժյուրիի կազմում ներգրավված մոտ 100 մասնագետ գնահատել է նախագծի այնպիսի չափանիշներ, ինչպիսիք են դիզայնը, որակը, նորարարությունը, ծառայությունների մակարդակը, եզակիությունն ու կայուն ճարտարապետության նորմերին համապատասխանությունը։
«Ռենշին» ընկերության Օպերացիոն տնօրեն Լևոն Կասպարովի խոսքով՝ սա մեծագույն ձեռքբերում է ինչպես «Ռենշին» ընկերության, թիմի, այնպես էլ Հայաստանի համար։
«Մեզ համար մեծ պատիվ է, որ «Արտլայֆ» նախագիծը հաղթող է ճանաչվել, և Հայաստանի քաղաքաշինական նախագծերն արդեն ներկայացվում են նաև միջազգային ասպարեզում։ Նման հեղինակավոր մրցույթին մասնակցություն ունենալն արդեն իսկ կարևոր հաջողություն է, որովհետև կանոնները շատ խիստ են, և անգամ հայտերը դիտարկելիս մասնագետները բազմաթիվ չափանիշներ են հաշվի առնում»,-ասել է նա։
«Արտլայֆ» նախագծի ղեկվար Անի Մավյանի խոսքով՝ «Արտլայֆը» հետաքրքիր ու տարբերվող նորություններ է բերելու Հայաստան։
«Միջազգային այս հաղթանակը միայն սկիզբն է, «Արտլայֆը» դեռ շատ անակնկալներ է խոստանում ինչպես մեր տեղի, այնպես էլ արտասահմանից այցելուների համար։ Վստահ ենք, որ այս նախագիծը մի շարք ոլորտներում փոփոխություններ է բերելու և նոր մշակույթ ու մոտեցումներ է ձևավորելու»,-ասել է նա։
Միջազգային ժյուրին բարձր որակում է տվել Հայաստանից ներկայացվող նախագծին։
«Սրտանց շնորհավորում եմ բոլոր հաղթողներին ու իմ հայ գործընկերներին և մաղթում հաջողություններ ապագայում: Սա ֆանտաստիկ ձեռքբերում է, հատկապես, որ հաղթող նախագիծը առաջադրված է նաև Best Mixed-Use Development Europe անվանակարգում: Այն կշարունակի մրցել նմանատիպ նախագծերի հետ ամբողջ եվրոպական տարածաշրջանում, իսկ արդյունքները կհայտարարվեն 2023 թվականի փետրվարի 2-ին»,- ասել է International Property Awards-ի նախագահ Ստյուարտ Շիլդը:
International property awards-ը Ճարտարապետության և շինարարության ոլորտի ամենամյա ազդեցիկ մրցանակաբաշխությունն է, որին մասնակցում են հարյուրավոր ընկերություններ աշխարհի բոլոր մայրցամաքներից։ Հայաստանն այս տարի հայտնվել է Եվրոպա մայրցամաքից մասնակցող այնպիսի երկրների կողքին, ինչպիսիք են Գերմանիան, Իսպանիան, Ֆրանսիան, Նիդերլանդները, Կիպրոսը, Չեխիան, Պորտուգալիան, Հոլանդիան և այլն։ Մայրցամաքային փուլում հաղթող ճանաչված բոլոր ընկերությունները ավտոմատ կերպով հնարավորություն են ստանում անցնելու գլոբալ փուլ և մրցելու ամբողջ աշխարհից մասնակցող երկրների հետ։ «ԱրտԼայֆ» նախագիծը դիտարկվել էր Ճարտարապետություն, Զարգացում և Տարածաշրջանային նոմինացիա կարգերում ու միջազգային ժյուրիի կողմից արժանացել Հինգ աստղ բարձր գնահատականի երեք կատեգորիաներում, ինչպես նաև նոմինացվել Best Mixed Use Development Europe անվանակարգում:

27 Декабрь 2022 - 05:43 AMT
Проект из Армении удостоен высшей награды в престижной Международной премии в области недвижимости 2022-2023 (International Property Awards) в Лондоне.
Ведущая градостроительная и инвестиционная компания Армении «Реншин» получила награду в номинации «Лучшая многофункциональная архитектура, Армения» (Best Mixed Use Architecture Armenia) за проект Artlife – жилой и развлекательный комплекс класса люкс, находящийся на стадии строительства в Ереване. Проект также получил высокую оценку «Пять звезд» в трех категориях и был объявлен номинантом в категории «Лучшая многофункциональная архитектура, Европа».
Около 100 профессионалов, вовлеченных в состав международного жюри под председательством Палаты Лордов Великобритании, – Лорд Кейтнесс, Лорд Бест и Лорд Уэверли, оценивали проекты по таким критериям как дизайн, качество, инновации, уровень сервиса, уникальность и соответствие нормам устойчивой архитектуры.
Дизайн-концепция проекта ArtLife вдохновлена стилистическими символами и визуальными элементами архитектуры таких городов как Милан и Париж, проложивших путь моде, искусству и богемному образу жизни – все эти качества стали важными акцентами европейской изысканности и роскошного образа жизни в Ереване. Жюри высоко оценило качество в первый раз участвовавшего в конкурсе проекта из Армении, особо подчеркнув его концептуальность и наличие решений, отвечающих международным стандартам.
«Для нас большая честь, что наш проект Artlife признан победителем, и градостроительные проекты Армении представлены на международной арене. Мы постоянно изучаем пробелы и спрос армянского рынка, и стараемся создавать концептуальные проекты, которые будут напрямую способствовать повышению привлекательности Армении и развитию сектора. Наша команда принимает активное участие в формировании рынка недвижимости страны, стремясь к международным стандартам, программам экономического развития и повышению инвестиционной привлекательности», – сказал операционный директор компании Реншин Левон Каспаров.
«Искренне поздравляю всех победителей и моих армянских коллег! Желаю им успехов в будущем! Это фантастическое достижение, тем более, что проект-победитель также представлен в номинации «Лучшая многофункциональная архитектура, Европа» и будет конкурировать с идентичными проектами из европейских стран, а результаты будут объявлены 2 февраля 2023 года», – отметил президент International Property Awards Стюарт Шилд.