Առաջիկա 12 ամիսների ընթացքում Հայաստանում գնաճի տեմպերը կարագանան, դրա հետ ՀՆԱ-ն անընդհատ լինելու է հավասարակշիռ մակարդակից ցածր: Այդ մասին խոսվում է Հայաստանի Կենտրոնական բանկի իրավիճակային հաշվետվությունում, որը ներկայացվել էր ՀՀ ԿԲ Խորհրդի նիստի ժամանակ վերաֆինանսավորման առիթով:
Խորհրդի նիստում նշվեց, որ Հայաստանում գնաճը սկսած երկրորդ եռամսյակից զգալիորեն կմեծանա, չնայած առաջին եռամսյակում նրա ցածր մակարդակին: Դրա հետ մեկտեղ գնաճի մակարդակի բարձրացումը կպայմանավորվի մարտին դրամի արժեզրկման, գազի սակագների բարձրացման, ինչպես նաեւ գնաճի վրա երկրի կառավարության կողմից նախատեսվող ծրագրերի ազդեցության հետ: Դրա հետ կապված ընթացիկ տարվա երկրորդ եռամսյակի վերջում գնաճը կարող է հասնել միչեւ 5 տոկոսի:
2009թ. մարտ ամսին փետրվարի հետ համեմատած Հայաստանում արձանագրվել է 1.4 տոկոս գնաճ: Բացի դրանից երկրի սպառողական շուկայում 2009թ. մարտին համեմատած 2008թ. մարտի հետ արձանագրվել է գնաճ 1 տոկոսի չափով: Պետբյուջեի համաձայն, Հայաստանում գնաճը 2009-ի վերջին նախատեսվում է 4 տոկոս(+/-1.5տոկոս):
ԿԲ Խորհրդի նիստի ժամանակ նաեւ նշվեց, որ մակրոմիջավայրի հեռանկարները, որոնք պայմանավորում են 2010-ի առաջին եռամսյակում գնաճի մակարդակը, ծայրահեղ անորոշ են համարվում` հաշվի առնելով համաշխարհային տնտեսության վերականգնման անորոշ ժամկետները եւ կառավարության կողմից նախատեսվող ծրագրերի չափերը:

В течение ближайших 12 месяцев темпы роста инфляции в Армении ускорятся, при этом ВВП будет постоянно находиться ниже сбалансированного уровня. Об этом говорится в ситуационном отчете Центробанка Армении, представленном на заседании Совета ЦБ РА по поводу ставки рефинансирования.
На заседании Совета было отмечено, что инфляция в Армении, начиная со второго квартала 2009 года, значительно увеличится, несмотря на ее низкий уровень в первом квартале. При этом повышение уровня инфляции будет обусловлено мартовским обесцениванием валюты, повышением тарифов на газ, а также повышательным воздействием на инфляцию предусмотренных правительством страны программ. В связи с этим, инфляция в конце второго квартала текущего года может достичь до 5%.
В марте по отношению к февралю 2009 года в Армении зафиксирована 1,4%-ая инфляция. Кроме того, на потребительском рынке страны в марте 2009 года по сравнению с мартом 2008 года зафиксирована инфляция в размере 1%. Согласно госбюджету, инфляция в Армении к концу 2009 года запланирована на уровне 4% (±1,5%).
В ходе заседания Совета ЦБ было также отмечено, что перспективы макросреды, обуславливающие уровень инфляции в первом квартале 2010 года, являются крайне неопределенными, с учетом неопределенности сроков восстановления мировой экономики и объемов предусмотренных правительством программ.