Հունվարի 1-ից բարձրացել է նվազագույն աշխատավարձը՝ դառնալով 75,000 դրամ։ Ուժի մեջ է մտել նվազագույն ամսական աշխատավարձի մասին օրենքում փոփոխությունների նախագիծը։
Մինչև 2022 թվականի դեկտեմբերի 31-ը նվազագույն աշխատավարձը 68,000 դրամ էր:
ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության աշխատանքի և զբաղվածության վարչության պետ Ժորա Սարգսյանը նշել է, որ նվազագույն աշխատավարձի չափի բարձրացումը հանգեցնելու է մասնավոր և պետական ոլորտի աշխատողների` միջինում 30 տոկոսի աշխատավարձերի բարձրացման, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Մասնավորապես, միայն պետական համակարգում բարձրանալու է աշխատողների մոտ 28.5 տոկոսի, իսկ մասնավոր հատվածում մոտ 31.5 տոկոսի աշխատավարձը: Այսինքն՝ նրանք, որոնք ստանում են աշխատավարձ 68 հազարից մինչև 75 հազարի չափով, ապա իրենց մոտ աշխատավարձի չափը բարձրանում է: Խոսքն այն անձանց մասին է, որոնք աշխատում են մեկ դրույքով: Դրանից բացի, եթե քաղաքացին մինչև բարձրացումը ստանում էր, ասենք, 75 հազար կամ 76 հազար դրամ, իրենից մի փոքր ցածր հաստիքով մեկ ուրիշ աշխատող՝ 72 հազար դրամ, ապա հիմա` բարձրացումից հետո, նրանց աշխատավարձերը գրեթե հավասարվում են: Եվ որպեսզի չպահպանվի այդ հավասարությունն, անհրաժեշտություն է առաջանալու 75 հազար դրամ աշխատավարձ ստացող աշխատողի աշխատավարձը ևս ավելացնել»,-ասել է Սարգսյանը:
Նախարարության ներկայացուցիչը տեղեկացրել է, որ ավելանում է նաև նվազագույն ժամային աշխատավարձը: Նրանք, ովքեր աշխատում են ժամով կամ գործավարձով և իրենց աշխատավարձը հաշվարկվում է նվազագույն ժամայինով, ապա 2023 թվականի հունվարի 1-ից սահմանվում են նոր չափեր:

Вступил в силу проект изменений в закон о минимальной месячной заработной плате в Армении.
Так, с 1 января минимальная заработная плата в стране составляет 75,000 драмов. До 31 декабря 2022 года минимальная заработная плата составляла 68,000 драмов.
Начальник отдела труда и занятости министерства труда и социальных вопросов РА Жора Саргсян сказал, что повышение минимальной заработной платы приведет к увеличению заработной платы частных лиц и работников бюджетной сферы в среднем на 30 процентов, пишет «Арменпресс».
«В частности, только в государственной системе повысится около 28,5 процента заработной платы работников, а в частном секторе — около 31,5 процента. То есть у тех, кто получает зарплату от 68 тысяч до 75 тысяч, зарплата увеличивается. Речь идет о лицах, которые работают в одну смену. Кроме того, если до повышения гражданин получал, скажем, 75 или 76 тысяч драмов, а другой работник, занимающий чуть более низкую должность, получал 72 тысячи драмов, то теперь, после повышения, их заработная плата практически сравнялась. И чтобы не сохранить это равенство, необходимо будет повысить заработную плату работника, который получает зарплату в размере 75 тысяч драмов», – сказал Жора Саргсян.
По его словам, минимальная почасовая оплата также увеличивается. Тем, кто работает по почасовой или на комиссионной основе и их заработная плата исчисляется по минимальной часовой ставке, то с 1 января 2023 года устанавливаются новые ставки.