Հանրապետականների առաջնորդ Քևին Մըքարթին ընտրվել է ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ քվեարկության 15-րդ փուլում։ Սրանք եղել են 1859 թվականից ի վեր ԱՄՆ Կոնգրեսի ստորին պալատի ղեկավարի ամենաերկրա ընտրությունները։
Կալիֆոռնիա նահանգի 57-ամյա ներկայացուցիչը ստացել է 216 ձայն, դեմոկրատ Հաքիմ Ջեֆերսոնը պարտվել է 212 ձայնով։ Եվ 6 կոնգրեսական չի քվեարկել ոչ մեկի օգտին, հայտնում է Euronews-ը։
Ջո Բայդենը շնորհավորել է Քևին Մըքարթին խոսնակի պաշտոնում ընտրվելու կապակցությամբ՝ կոչ անելով «պատասխանատվության զգացումով» իրականացնել լիազրություններն ու «ի շահ ամերիկյան ընտանիքների»։

На Капитолийском холме завершились самые долгие выборы спикера нижней палаты Конгресса США с 1859 года: в ночь на 7 января лидеру республиканцев Кевину Маккарти удалось вырвать победу в 15-м туре голосования.
57-летний представитель Калифорнии получил 216 голосов.
За демократа Хакима Джеффриса проголосовали 212 законодателей. Еще 6 человек не поддержали ни одного из кандидатов.
Президент США Джо Байденпоздравил Кевина Маккарти с избранием на пост спикера, призвав его осуществлять свои полномочия «с чувствомответственности» и в «интересах американских семей».