Արժույթի միջազգային հիմնադրամի (ԱՄՀ) ղեկավար Դոմինիկ Ստրոսս-Կանը հայտարարել է, որ մոտ ապագայում համաշխարհային տնտեսության համար սղաճից ավելի վտանգավոր կլինի գնանկումը, հաղորդում է «Ռոյթերս» գործակալությունը:
«Կարճաժամկետ առումով սղաճի առաջացման ռիկսը զրոյի է հավասար, այժմ մենք ավելի շատ պետք է մտահոգվենք գնանկումի խնդրով»,-ասել է Սթրոս-Կանը:
Նախկինում, 2009 թվականի ապրիլի 11-ին Գերմանիայի ֆինանսների նախարար Պեեր Շտայնբրյուկը հակառակ դիրքորոշումն էր հայտնել` հայտարարելով, թե ճգնաժամի դեմ պայքարի այժմյան միջոցները կարող են սղաճի պատճառ դառնալ համաշխարհային մասշտաբով:
Ըստ Շտայնբրյուկի, ներկայումս ճգնաժամի դեմ պայքարելու միակ միջոցը բոլոր երկրների տնտեսության մեջ դրամական միջոցների զանգվածային ներարկումն է: Սակայն արդեն միջնաժամկետ հեռանկարում համաշխարհային տնտեսության մեջ նման մեծ միջոցների ներարկումը սպառնում է զգալի սղաճն գործընթացներով եւ «հաջորդ ճգնաժամը մեծապես արդեն այսօր է ծրագրավորվում»:

Глава Международного валютного фонда (МВФ) Доминик Стросс-Кан заявил, что в ближайшем будущем дефляция будет представлять большую опасность для мировой экономики, чем инфляция, передает Reuters.
“В коротком периоде риск наступления инфляции равен нулю, сейчас нам, скорее, надо думать о проблеме дефляции”, – сказал Д.Стросс-Кан.
Ранее, 11 апреля 2009 года, министр финансов Германии Пеер Штайнбрюк заявил об обратном – о том, что нынешние методы борьбы с кризисом могут спровоцировать инфляцию во всемирном масштабе.
По мнению П.Штайнбрюка, в настоящее время не существует альтернативы борьбе с кризисом посредством массированного вливания денежных средств в экономику всех стран. Однако уже в среднесрочной перспективе настолько большие средства, инвестируемые в мировую экономику, грозят ей значительными инфляционными процессами, и “наступление следующего кризиса в будущем в большой степени программируется уже сейчас”.