Հայաստանի կենտրոնական բանկը «Կենդանակերպի նշաններ» միջազգային դրամագիտական ծրագրի շրջանակում թողարկել է խեցգետին պատկերող ոսկե հուշադրամ: Ծրագրում ներառված են կենդանակերպի տասներկու նշանները:
Հուշադրամի դիմերեսի կենտրոնում պատկերված է Հայաստանի Հանրապետության զինանշանը, որից ներքեւ շրջագծով հայերեն եւ անգլերեն անվանական արժեքի մակագրությունն է` «DRAM 100 ԴՐԱՄ»: Զինանշանից վերեւ նշված է թողարկման տարեթիվը` «2009»: Ամբողջը եզերված է գծավոր շրջանագծով: Նշված շրջանագծի եւ եզրաշուրթի միջեւ առկա է երկրորդ գծավոր շրջանագիծը: Երկու շրջանագծերի միջեւ դաշտը բաժանված է տասներկու հավասար մասերի, որոնցում պատկերված են կենդանակերպի նշանների խորհրդանիշները: Եզրաշուրթի մոտ վերեւում հայերեն, իսկ ներքեւում անգլերեն շրջագծով մակագրված են համապատասխանաբար` «ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅՈՒՆ» եւ «REPUBLIC OF ARMENIA»:
Հուշադրամի դարձերեսի կենտրոնում աստղային երկնքի ֆոնի վրա խեցգետնի պատկերն է: Ներքեւի աջ մասում պատկերված է խեցգետին կենդանակերպի նշանի խորհրդանիշը: Ամբողջը եզերված է գծավոր շրջանագծով: Շրջանագծի եւ եզրաշուրթի միջեւ վերեւում լատիներեն, իսկ ներքեւում ռուսերեն նշված է համաստեղության անվանումը համապատասխանաբար` «CANCER» եւ «РАК»:
Դարձերեսի դաշտի ձեւավորման համար օգտագործվել են գունավոր ներկեր: Ուրվագծերի հեղինակն է Ու. Վալեժակը: Հուշադրամը դրվագվել է Լեհաստանի դրամահատարանում:
Հուշադրամի անվանական արժեքը 10 հազար դրամ է, թողարկվել է 10 հազար ոսկե հուշադրամ: Հուշադրամները պատրաստված են 900 հարգի ոսկուց, տրամագիծը 22 մմ է, քաշը` 8,6 գրամ:

Центральный банк Армении в рамках международной нумизматической программы “Знаки Зодиака” ввел в обращение золотую памятную монету “Рак”. Об этом сообщает служба по связям с общественностью Центробанка. В программу включены 12 знаков зодиака.
Как говорится в сообщении, на аверсе монеты изображен государственный герб Армении. Под гербом полукругом указана на армянском и английском языках их номинальная стоимость, а над гербом отчеканен год выпуска “2009”. Вдоль наружного кольца сверху и снизу по краям отчеканено “РЕСПУБЛИКА АРМЕНИЯ” на армянском и английском языках.
На реверсе монеты изображен знак зодиака “Рак” на фоне звездного неба. По верхнему и нижнему краям монеты на латинском и русском языках сделаны надписи “CANCER” (“РАК”). Для оформления реверса использована эмаль.
В сообщении отмечается, что монеты отчеканены Монетным двором Польши, а контуры монеты оформила дизайнер Урсула Валежак.
Согласно сообщению, номинальная стоимость монет -10 тысяч драмов каждая, выпущено 10 тыс. золотых монет. Памятные монеты изготовлены из золота 900-ой пробы, диаметром 22 мм, весом в 8,6 грамма.