27 Հունվար 2023 - 10:50 AMT
Հունվարի 27-ի վաղ առավոտյան Թեհրանում զինված հարձակում է կատարվել Ադրբեջանի դեսպանատան վրա՝ կա 1 զոհ և 2 վիրավոր։ Սպանվել է պահպանության ծառայության պետը, նրա 2 աշխատակից վիրավորվել է։
Թեհրանի ոստիկանության պետ, բրիգադի գեներալ Հոսեյն Ռահիմին հայտարարել է, որ հարձակվողը ձերբակալվել է, քրեական գործ է հարուցվել, գրում է Mehr գործակալությունը։
Նա նաև ասել է, որ հարձակվողը դեսպանատուն է մտել 2 փոքր երեխայի հետ և ունեցել է «անձնական և ընտանեկան խնդիրներ»։
Թեհրանի քրդատարանի դատախազը հայտնել է՝ ձերբակալվածն ասել է, որ 2022-ի ապրիլին նրա կինը գնացել է քաղաքում գտնվող Ադրբեջանի դեսպանատուն և այլևս տուն չի վերադարձել։
Իրանի ԱԳՆ-ն դատապարտել է հարձակումն ու ցավակցություն հայտնել Ադրբեջանին։
Ադրբեջանում, սակայն չեն հավատում, որ hարձակումը կատարվել է անձնական կամ ընտանեկան հողի վրա և հայտարարել են, որ տարհանում են դեսպանատան աշխատակիցներին։ Այդ մասին հայտարարել է Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի վարչության պետ Այհան Հաջիզադեն, գրում է Haqqin.az-ը։
«Իրանի կառավարությունը չի կարողանում ապահովել Վիեննայի կոնվենցիայի պահանջները կամ միտումնավոր խախտում է դիվանագիտական ծառայողների անձեռնմխելիության պահանջները»,-ասվում է Ադրբեջանի ԱԳՆ հայտարարության մեջ։

27 Январь 2023 - 12:24 AMT
Ранним утром 27 января произошло вооруженное нападение на посольство Азербайджана в Тегеране, есть 1 погибший и 2 раненых. Убит глава службы безопасности, двое его сотрудников получили ранения.
Начальник полиции Тегерана Хоссейн Рахими отметил, что нападавший утром вошел в здание посольства и открыл огонь. Нападавший вошел в посольство вместе с двумя своими детьми. В ходе следствия в качестве мотива стрельбы нападавший назвал «личные и семейные вопросы», пишет Mehr.
Прокурор Уголовного суда Тегерана сообщил, что задержанный рассказал, что в апреле 2022 года его жена отправилась в посольство Азербайджана и не вернулась домой.
МИД Ирана осудил нападение и выразил соболезнования Азербайджану.
Однако в Азербайджане не считают, что нападение было совершено по личным или семейным мотивам, и объявили об эвакуации сотрудников посольства. Об этом сообщил глава пресс-службы МИД Азербайджана Айхан Гаджизаде, пишет Haqqin.az.
«Правительство Ирана не может выполнить требования Венской конвенции или умышленно нарушает требования о неприкосновенности дипломатических служащих», — говорится в заявлении МИД Азербайджана.