ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն այսօր ընդունել է Համաշխարհային բանկի խմբի անդամ Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի (IFC) պատվիրակությանը` ՀԲ խմբի անդամ FIAS-ի Գործարարության աջակցության բարեփոխումների բաժնի գլխավոր տնտեսագետ Ստեֆկա Սլավովայի գլխավորությամբ:
Ս. Սլավովան տեղեկացրել է, որ պատվիրակությունը Հայաստան է ժամանել` ՀՀ կառավարության առաջարկով «Հայաստանում գործարարությամբ զբաղվելու բարեփոխումներ» ծրագրի իրականացման ընթացքին ծանոթանալու եւ հետագա անելիքները ծրագրելու նպատակով: Նա նշել է, որ այցի շրջանակներում պատվիրակությունն արդեն իսկ մի շարք արդյունավետ հանդիպումներ է ունեցել ՀՀ էկոնոմիկայի, ֆինանսների, քաղաքաշինության եւ այլ նախարարություններում ու գերատեսչություններում, քննարկել հարկային եւ մաքսային վարչարարության, գործարարություն սկսելու, շինարարական թույլտվությունների եւ այլ ոլորտներում իրականացվող բարեփոխումները,որոնք հիմնականում դրական է գնահատել: Միաժամանակ, նա անդրադարձել է դեռեւս չլուծված կամ լուծման ընթացքում գտնվող հարցերին, ներկայացրել պատվիրակության դիտողություններն ու առաջարկությունները: Ստեֆկա Սլավովան ընդգծել է, մասնավորապես, ծրագրի իրականացման կառուցվածքային շրջանակների ամրապնդման, կայուն թիմի ստեղծման անհրաժեշտությունը, ինչը, ըստ նրա, կնպաստի նաեւ բարեփոխումներն ավելի հրապարակային դարձնելուն:
Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել պատվիրակությանը` նշված ոլորտներում մեր երկրում իրականացվող բարեփոխումներին աջակցություն ցույց տալու տեւական եւ արդյունավետ ջանքերի համար: Նա նշել է, որ աշխատանքները կշարունակվեն` արված առաջարկությունները հաշվի առնելով:
Ստեֆկա Սլավովան եւս ընդգծել է, որ պատվիրակությունը պատրաստ է նույն արդյունավետությամբ աշխատել, որն, ըստ նրա, անպայման կտա իր արդյունքը եւ օրենսդրական ու այլ բարեփոխումների ժամանակին իրականացման դեպքում, մինչեւ մայիսի վերջերին նախատեսվող կորպորացիայի նոր պատվիրակության ժամանումը, ծրագրի ցուցանիշները որոշակիորեն կբարելավվեն:

20 Апрель 2009 - 17:38 AMT
Премьер-министр Армении Тигран Саркисян принял делегацию Международной Финансовой Корпорации (IFC) члена группы Всемирного Банка во главе с главным экономистом Отдела по содействию реформирования деловых кругов Стефкой Славовой.
Славова сообщила, что делегация прибыла в Армению по предложению правительства республики с целью ознакомления и дальнейшего планирования предстоящих работ в рамках программы «Реформирования деловой занятости в Армении». Она отметила, делегация уже провела ряд эффективных встреч с представителями министерства экономики, финансов, градостроения и другими ведомствами, обсудила вопросы, связанные с реформированием налогового и таможенного законодательства, а также связанные с организацией бизнеса, разрешениями на осуществление строительства, которые оценила положительно. В то же время, Славован обратила внимание на нерешенные или находящиеся в процессе решения вопросы и представила замечания и предложения по поводу их решения. Стефка Славова подчеркнула, в частности, структурное содержание реализации программы, в том числе важность создание рабочей группы.
В свою очередь глава правительства поблагодарил делегацию за проделанную в указанных сферах работу по их реформированию, и отметил, что начатые работы будут продолжены, с учетом предложенных рекомендаций.
Стефка Славова подчеркнула, что делегация готова с прежней продуктивностью оказывать содействие, что, по ее словам, не замедлит показать свои результаты, и, в случае своевременного реформирования законодательного поля и других сфер, до следующего прибытия делегации показатели программы значительно улучшатся.