Ռուս տնտեսագետ և ներդրումների մասին Movchanʼs Group Տելեգրամ ալիքի հեղինակ Անդրեյ Մովչանը, անդրադարնալով մի շարք երկրների, այդ թվում՝ Հայաստանի տնտեսության վրա ռուսաստանցի ռելոկանտների ազդեցությանը, զգուշացրել է «հոլանդական հիվանդության» վտանգի մասին։ Այդ մասին նա խոսել է Meduza-ի փոդքասթում։
Նա մասնավորապես ասել է, որ արտերկրից ՀՀ բերված ֆինանսական միջոցների ծավալը կազմել է երկրի ՀՆԱ-ի 60 տոկոսը։
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ 2022-ին ՀՀ տնտեսական աճը կազմել է 12․5–13%, որը ռեկորդային է վերջին 15 տարվա համար։ 2022-ի համար ՀՀ բյուջեով նախատեսված էր 7% աճ։ ՀՀ ՀՆԱ աճն ու մյուս տնտեսական ցուցանիշների աճը կապում են ռուսաստանցիների մեծ ներհոսքի հետ, որը սկսվել է Ուկրաինայում պատերազմի մեկնարկից հետո։ Վրաստանի ՀՆԱ-ն աճել է 10%-ով, Ղազախստանինը՝ 3․1%, Ուզբեկստանինը՝ 5․7%-ով։
«Եթե խոսելու լինենք Հայաստանի և Վրաստանի մասին, ապա այնտեղ ազդեցությունը մեծ է, թեև դեռ չկան վերջնական տվյալները։ Այնուամենայնիվ, նախնական թվերը ցույց են տալիս, որ արտերկրից ՀՀ բերված ֆինանսական միջոցների ծավալը կազմել է ՀՀ ՀՆԱ-ի 60 տոկոսը։ Դա այն դեպքում, երբ ՀՀ համար միջին ստանդարտը մոտ 10%, 12% է։ Դա շատ կարևոր է և օգտակար՝ այդ միջոցների հաշվին կարելի է ապահովել ներմուծումը, ներդրումներ անել երկրի ներսում և զարգացնել տնտեսությունը։ Դրան հավելվում է այն հանգամանքը, որ, տարբեր գնահատականներով, 100-150 հազար մարդ է տեղափոխվել Հայաստան, որոնք աշխատելու են, հարկեր վճարեն, ինչը ևս կարևոր է 3 մլն բնակչությամբ երկրի համար»,-ասել է Մովչանը։
Ըստ նրա, գլխավոր հարցն այն է, թե ինչ է լինելու հետո, քանի որ թույլ տնտեսություններում դժվար է այդ միջոցներն օգտագործել։ Նա հնարավոր է համարում, որ որոշ ժամանակ անց այդ միջոցներն ուղղակի կարող են փոխանցվել այլ երկրներ, այլ էկոնոմիկաներ։
Տնտեսագետը կարծում է, որ ժամանակի հետ ռուսաստանցիները ՌԴ-ից գումարները հանելու և արտերկրում պահելու առավել հարմար եղանակներ կգտնեն՝ հավելելով, որ փողերը ՀՀ-ից, Վրաստանից, Սերբիայից, հատկապես Թուրքիայից, և նույնիսկ Էմիրաթներից աստիճանաբար կցրվեն այլ ուղղություններով, եթե այդ երկրները արագ չստեղծեն այն ենթակառուցվածքները, որոնք ձեռնատու են այդ գումարներն ունեցողների համար։
Ըստ Մովչանի, Հայաստանի պարագայում երևում է, որ ինչ-որ բան այդ ուղղությամբ արվում է, և հավելել է, որ իրենց ընկերությունը ևս գրասենյակ է բացում Հայաստանում։
Նա կարծիք է հայտնել, որ վերոնշյալ երկրների, այդ թվում ՀՀ-ի պարագայում կա, «հոլանդական հիվանդության» վտանգ, «երբ շատ մարդիկ են գալիս, բիզնես են անում, սկսում են աճել գները, ամեն ինչ թանկանում է և նոր մակարդակի դուրս գալիս, բոլոր ռեստորաններում հայտնվում է դդմի լատտե, իսկ հետո այդ ալիքը նահանջում է և ստացվում է, որ դդմի լատտեի այդ հսկայական քանակն այլևս պետք չէ»։
«Հոլանդական հիվանդության» (Գրոնինգենի էֆեկտ) հավանական մեխանիզմը հետևյալն է. տնտեսության զարգացող հատվածում եկամուտները (կամ արտասահմանից օգնության հոսքը) աճում են, տվյալ երկրի ազգային արժույթի փոխարժեքը դառնում է ավելի ուժեղ՝ համեմատած այլ ազգերի արժույթների (արտահայտված փոխարժեքով)։ Սա բերում է նրան, որ արտահանումը դառնում է ավելի թանկ այլ երկրների կողմից գնելու համար և ներկրումը ավելի էժան է դառնում, ինչն էլ բերում է այս հատվածների առավել քիչ չափով մրցունակ լինելուն։

Экономист, основатель группы компаний Movchanʼs Group Андрей Мовчан заявил, что объем денежных средств привезенных в Армению из-за рубежа составил 60% ВВП страны. Об этом он заявил в подкасте «Медузы», посвященном экономическому буму в некоторых странах, куда в 2022 году релоцировались россияне.
«Если будем говорить, например, про Армению и Грузию, то там картина поменялась драматически. У нас нет последних данных, их еще какое-то время не будет и даже те данные, которые появятся, они будут сложно интерпретируемыми. Но, тем не менее, какие-то предварительные цифры показывают, что объем денежных средств, привезенных в Армению из-за рубежа, составил 60% ВВП страны. И это при обычном, стандартном для Армении уровне где-то 10%, 12%, когда-то 14%, в какой-то момент даже 6%»,- отметил Мовчан.
По его оценке, это «крайне важно и полезно», за счет таких средств можно долгое время обеспечивать импорт, инвестировать внутри страны и развивать экономику. «Плюс, по разным оценкам, до 100-150 тыс. человек релоцировались в Армению։ эти люди будут работать, платить налоги, что также очень серьезная добавка для страны с населением в 3 млн человек»,- сказал экономист.
Как считает экономист, этот эффект потихоньку будет затухать, в том числе потому, что россияне постепенно будут находить более удобные способы для того, чтобы выводить деньги из России и хранить их за рубежом.
«Я думаю, что в случае с Арменией, Грузией, Сербией, особенно, с Турцией, учитывая ситуацию, и даже из Эмиратов деньги постепенно будут рассасываться дальше, если эти страны быстро не построят инфраструктуру, которая будет устраивать владельцев этих денег.
В Армении видно, что в этом направлении что-то делается, возникают фондовые структуры, меняется законодательство, местные брокера начинают работать прямо на глазах»,- подчеркнул Андрей Мовчан, сообщив при этом, что их компания также открывает офис в Армении.
Он считает, что с подобными странами может происходить классическая «Голландская болезнь»։ «Когда поступает такое изобилие денег, приезжают люди и делается бизнес, то у вас и цены начинают расти, возникает инфляция, все становится дорого и круто, во всех ресторанах появляется тыквенное латте, а потом эта волна сходит, и огромные запасы тыквенного латте некуда девать. И это, безусловно, будет происходить на Кавказе. Уже сейчас армянские экономисты говорят про «голландский синдром» в отношении Армении, тут никуда не денешься».
Андрей Мовчан затруднился спрогнозировать, будет ли этот поток постоянным, будет ли Россия в перспективе генерировать такой поток денег и людей․
«В 2023 году все еще будет, может быть, не такого объема, а что будет в 2024-25 годах мне сказать сложно. Это зависит от того, как сложится ситуация в войне. Как только Европа откроется для российских денег, они опять переместятся туда, потому что регион все-таки более развитый с точки зрения инфраструктуры и более надежный в плане кредитных рейтингов»,- cчитает экономист.
Под «Голландской болезнью» или эффектом Гронингена, понимается резкое укрепление национальной валюты за счет бурного роста экспорта товаров одной доминирующей отрасли. Чаще всего имеется в виду углеводородное сырье. «Голландская болезнь» приводит к тому, что поначалу приток иностранной валюты снижает инфляцию в стране, но при этом тормозит развитие других отраслей и мешает экономическому росту, что в будущем чревато разгоном цен.
По данным премьер-министра Армении Никола Пашиняна, рост экономики страны в 2022 году составил приблизительно 12,5–13%. Это один из самых высоких показателей за последние 15 лет. В начале 2022-го предполагалось, что армянская экономика вырастет на 7%.