21 Ապրիլ 2009 - 15:49 AMT
«ԱրմենՏելը» մտադիր է ընդլայնել 3G ցանցերը եւ դուրս գալ մայրաքաղաքի սահմաններից, լրագրողներին է հաղորդել «ԱրմենՏելի» (ապրանքանիշը Beeline) վաճառքների գծով տնօրեն Գենադի Կալգաշկինը մամլո ծառայությնում, որը նվիրված էր այն բաժանորդի շնորհանդեսին, որը 3G ցանցի (UMTS HSPA տեխնոլոգիա) շահագործումից ի վեր կատարել էր 500 000-րդ տեսազանգը Beeline շարժական ցանցում: Նրա խոսքերով, բացի 3G ցանցի գործարկումից, ընկերությունն առավելագույն պայմաններ է ստեղծում, որպեսզի ընկերության հաճախորդները կարողանան օգտվել ինտերնետ-ծառայություններից ոչ միայն Երեւանում, այլ նաեւ հանրապետության ողջ տարածքում: «Այսօրվա դրությամբ Հայաստանի արդեն 18 քաղաքներում հնարավոր է միանալ ինտերնետին եւ տարածշրջաններում մարդիկ շահագրգռված են ոչ պակաս, քան մայրաքաղաքում»,-ասել է Կալգաշկինկը:
Այս կապակցությամբ «ԱրմենՏելի» վաճառքների գծով տնօրենը հաղորդել է, որ տարածաշրջաններում ինտերնետ-ծառայություններից օգտվելը հնարավոր կդառնա ՀՀ ողջ տարածքի կայանների թվայնացման շնորհիվ:
Իր հերթին հասարակայնության հետ կապերի ծառայության ղեկավար Անուշ Բեգլոյանը նշել է, որ 2008թ. հիմնական ներդրումներն ուղղված էին թվայնացման իրականացմանը եւ այսօրվա դրությամբ Հայաստանի ողջ տարածքում հնարավոր է օգտվել 2,5G ցանցից: «Ընկերությունը կարեւորում է 3G ցանցի թողարկումը եւ արագ ու շարժական ինտերնետի ծառայություններից օգտվելու հնարավորությունը»,-ասել է նա: Նրա խոսքերով, թվայնացման ֆինանսավորմանն ուղղվել է 200 մլն դոլար երկու տարվա ընթացքում, իսկ թվայնացման մակարդակը մայրաքաղաքում արդեն մոտենում է 90 տոկոսի:
«ԱրմենՏել» ՓԲԸ-ն «ՎիմպելԿոմ» ընկերությունների խմբի դուստր ձեռնարկությունն է, որի կազմում ընդգրկված են ձայնային կապի ծառայություններ եւ անլար ու ֆիքսված կապի տեխնոլոգիաների լայն սպեկտրի հիման վրա տվյալների փոխանցման, ինչպես նաեւ ինտերնետի հասանելիության ծառայություններ տրամադրող կապի օպերատորներ: «Վիմպելկոմի» կազմում ընդգրկված են ընկերություններ, որոնք ծառայություններ են տրամադրում Ռուսաստանում, Ղազախստանում, Ուկրաինայում, Տաջիկստանում, Ուզբեկստանում, Վրաստանում ու Հայաստանում: «Վիմպելկոմ» ընկերությունների խմբի լիցենզիաներն ընդգրկում են շուրջ 340 մլն մարդ ընդհանուր բնակչությամբ տարածքներ: Ծառայությունները տրամադրվում են «Բիլայն» ապրանքանիշով: «Վիմպելկոմ» ԲԲԸ-ն առաջին ռուսաստանյան ընկերությունն է, որ ներառվել է Նյու Յորքի ֆոնդային բորսայի (NYSE) ցուցակում: Ընկերության բաժնետոմսերը NYSE բորսայում ունեն «VIP» խորհրդանիշը:

21 Апрель 2009 - 15:49 AMT
«АрменТел» планирует расширить сети 3G и выйти за пределы столицы, сообщил журналистам директор по продажам «АрменТел» (торговый знак Beeline) Геннадий Калгашкин на пресс-конференции, посвященной презентации абонента, совершившего 500 000-ый видеозвонок в мобильной сети Beeline с начала эксплуатации сети 3G (технология UMTS HSPA). По его словам, помимо запуска сети 3G, компания создает максимальные условия для того, чтобы клиенты компании могли пользоваться Интернет-услугами не только в Ереване, но по всей территории республики. «На сегодняшний день уже в 18 городах Армении есть возможность подключения к Интернету и в регионах люди заинтересованы не меньше, чем в столице», – сказал Калгашкин.
В связи с этим директор по продажам «АрменТел» сообщил, что подключение в регионах к интернет-услугам станет возможным благодаря цифрализации станций по всей территории Армении.
В свою очередь руководитель службы по связям с общественностью Ануш Беглоян отметила, что основные инвестиции компании в 2008 году были направлены на осуществление цифрализации, и на сегодняшний день на всей территории Армении есть возможность использования сети 2.5G. «Компания придает особую важность сети 3G и возможности использования услуг быстрого и мобильного Интернета», – сказала она. По ее словам на финансирование цифрализации было направлено 200 млн. долларов в течение двух лет, а уровень цифрлизации в столице уже приближается к 90%.
ЗАО “Арментел” (бренд Beeline) является дочерним предприятием группы компаний “ВымпелКом”, в которую входят операторы связи, предоставляющие услуги голосовой связи и передачи данных на основе широкого спектра технологий беспроводной и фиксированной связи, а также широкополосного доступа в Интернет. В группу компаний «ВымпелКом» входят операторы связи, предоставляющие услуги голосовой связи и передачи данных на основе широкого спектра технологий беспроводной и фиксированной связи, а также широкополосного доступа в Интернет. В группу «ВымпелКом» входят компании, предоставляющие свои услуги в России, Казахстане, Украине, Таджикистане, Узбекистане, Грузии и Армении. Лицензии группы компаний «ВымпелКом» охватывают территории с общим населением около 340 млн человек. Услуги предоставляются под брендом «Билайн». ОАО «ВымпелКом» стало первой российской компанией, включенной в листинг Нью-Йоркской фондовой биржи (NYSE). Акции Компании котируются на NYSE под символом “VIP” .