«3G ցանցի գործարկումն ավելի շուտ կրում է իմիջային բնույթ եւ ուղղորդված է «ԱրմենՏել»-ի բաժանորդների պահանջների բավարարմանը», – հաղորդել է «ԱրմենՏել»-ի վաճառքների գծով տնօրեն Գենադի Կալգաշկինը` 3G ցանցի գործարկումը սկսելու պահից Beeline բջջային ցանցում 500-րդ տեսազանգի ավարտին զուգորդված մամլո ասուլիսի ժամանակ: Նրա խոսքերով, բոլոր երկրներում այդ ցանցի կիրառման առաջին փուլը չի փակում բոլոր ծախսերը, սակայն այսօրվա դրությամբ 3G ցանցի գործարկումը շատ կարեւոր է, քանի որ հանդիսանում է ժամանակի պահանջը: «Մեր բաժանորդների շրջանում շատ կան երիտասարդներ, որոնք նորարարներ են եւ հետաքրքրվում են այդպիսի առաջատար ծրագրերով, իսկ 3G ցանցերն ուղղորդված են մեր բաժանորդների պահանջների բավարարմանը», – ավելացրել է նա:
Գենադի Կալգաշկինը հաղորդել է, որ ներկայումս տեստավորման ռեժիմում է գտնվում «ԱրմենՏել» եւ «ՎիվաՍելլ» օպերատորների ցանցերի միջեւ տեսազանգերի իրականացումը:
Այդ առնչությամբ, «ԱրմենՏելի» հասարակայնության հետ կապերի ծառայության բաժնի պետ Անուշ Բեգլոյանն ավելացրել է, որ «ՎիվաՍելլ»-ը վերջերս գործարկել է 3G ցանցը, ուստի դա միայն ժամանակի խնդիր է:
3G ցանցի առեւտրային շահագործումը սկսվել է 2008 թվականի սեպտեմբերին եւ գործարկման պահից արդեն կատարվել է մոտ 2 մլն զանգ եւ շուրջ 0,5 մլն տեսազանգ:
«ԱրմենՏել» ՓԲԸ-ն (Beeline ապրանքանիշը) «ՎիմպելԿոմ» ընկերությունների խմբի դուստր ձեռնարկությունն է, որի կազմում ընդգրկված են ձայնային կապի ծառայություններ եւ անլար ու ֆիքսված կապի տեխնոլոգիաների լայն սպեկտրի հիման վրա տվյալների փոխանցման, ինչպես նաեւ ինտերնետի հասանելիության ծառայություններ տրամադրող կապի օպերատորներ:

21 Апрель 2009 - 16:48 AMT
“Запуск сети 3G скорее носит имеджевый характер и направлен на удовлетворение потребностей абонентов “АрменТел”, – сообщил директор по продажам “АрменТел” Геннадий Калгашкин на пресс-конференции, приуроченной к совершению 500-тысячного видеозвонка в мобильной сети Beeline с начала эксплуатации сети 3G. По его словам, во всех странах первый этап внедрения этой сети не окупается, но запуск 3G на сегодняшний день очень важен, поскольку является велением времени. «Среди наших абонентов много молодых людей, которые являются инноваторами и заинтересованы в этих передовых программах, а сети 3G направлены на удовлетворение потребностей наших абонентов, их лояльность», – добавил он.
Геннадий Калгашкин сообщил, что в настоящее время в режиме тестирования находится осуществление видеозвонков между сетями операторов “АрменТел” и “ВиваСелл”.
В связи с этим Ануш Беглоян добавила, что поскольку “ВиваСелл” недавно запустил сеть 3G, то это лишь вопрос времени. По ее словам, учитывая то, что оба оператора применяют аналогичные технологии, осуществление видеозвонков между двумя операторами связи станет возможным в ближайшем будущем.
Коммерческая эксплуатация сети 3G началась в сентябре 2008 года, и со дня запуска уже было совершено более 2 млн. звонков и порядка 0,5 млн. видеозвонков.