2009թ. ապրիլի 07-ին «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ին շնորհվել է ISO 9001:2008 Որակիկառավարման միջազգային ստանդարտներին համապատասխանության 01 100 051317 վկայական` գերմանկան TUV RHEINLAND GROUP միջազգային հեղինակավոր ընկերության կողմից: Այդ մասին հաղորդում է բանկի մամլո ծառայությունը: «Ամերիաբանկ»-ն առաջինն է ՀՀ ֆինանսական շուկայում, որ արժանանում է ISO 9001:2008 նոր խմբագրությամբ ստանդարտին համապատասխանության վկայականի:
Շուրջ մեկ տարի է, ինչ բանկը սկսել է մշակել եւ ներդնել ISO 9001:2008 Որակի կառավարման միջազգային ստանդարտի պահանջներին համապատասխան որակի կառավարման համակարգ, որի ընթացքում որպես խորհրդատու գործընկեր հանդես է եկել CSP Middle East S.A.R.L. ընկերությունը:
Ստանդարտին համապատասխանության գնահատման աուդիտը անցկացվել է սույն թվականի մարտի սկզբին, որի դրական արդյունքների հիման վրա էլ շնորհվել է վերոհիշյալ վկայականը:
Ներդնելով Որակի կառավարման ISO 9001:2008 ստանդարտին համապատասխան համակարգ` «Ամերիաբանկ»-ը մշակել է ավելի քան 65 բիզնես գործընթաց, որոնք ներառում են ոչ միայն ծառայություններին վերաբերվող գործընթացներ, այլեւ հարակից գործընթացներ, որոնք մշտապես վերահսկվում, չափվում եւ անընդհատ կատարելագործվում են: Բանկն իր հարաբերությունները հաճախորդների հետ կառուցում է` ելնելով իր որդեգրած սկզբունքից` հաճախորդների կարիքների բացահայտում եւ դրան համապատասխան ծառայությունների մատուցում: Հաճախորդի բավարարվածության աստիճանը համարելով բանկի գործունեության գնահատման կարեւորագույն ցուցանիշ` բանկը առաջիններից էր ՀՀ ֆինանսական շուկայում, որ ներդրեց եւ այժմ էլ հաջողությամբ կիրառում է հաճախորդների բավարարվածության չափման NPS համակարգը:
Բանկում Որակի կառավարման համակարգի գործունեությունն առավել արդյունավետ դարձնելու նպատակով` ներկայումս ակտիվ աշխատանքներ են տարվում բանկում CRM (Customer Relationship Management) ժամանակակից համակարգի ներդրման ուղղությամբ, որը կապահովի հաճախորդների հետ փոխհարաբերությունների կառավարման նոր մոտեցում, ծառայությունների մատուցման բոլոր բիզնես գործընթացների ավտոմատացում, ինչը ենթադրում է հաճախորների հետ հարաբերությունների կառավարման նոր որակ եւ այդ ուղղությամբ եզակի մոտեցման ցուցաբերում ՀՀ բանկային համակարգում:
«Ամերիաբանկ» ՓԲԸ կորպորատիվ, ներդրումային բանկ է, որն իրականացնում է կորպորատիվ, ներդրումային եւ սահմանափակ մանրածախ բանկային ծառայություններ` տրամադրելով բանկային լուծումների ամբողջական փաթեթ: «Ամերիաբանկ»-ի Տնօրենների խորհրդի նախագահն է պրն Ռուբեն Վարդանյանը, Տնօրինության նախագահ-գլխավոր տնօրենը` պրն Արտակ Հանեսյանը: «Ամերիաբանկ»-ի ռազմավարական գործընկերն է «ՏրոյկաԴիալոգ» խումբը` Ռուսաստանի ամենամեծ ներդրումային բանկային ընկերություններից մեկը:

7-го апреля Америабанку был вручен сертификат 01 100 051317 соответствия международному стандарту управления качеством ISO 9001:2008 известной немецкой компанией международного уровня TUV RHEINLAND GROUP. Об этом сообщает пресс-служба банка. Америабанк – первый банк на финансовом рынке Армении, который удостоился сертификата соответствия международному стандарту по новой редакции ISO 9001:2008.
В сообщении отмечается, что уже год, как банк начал разрабатывать и внедрять систему управления качеством в соответствии с требованиями международного стандарта управления качеством ISO 9001:2008. Консультантом банка в данном процессе была компания CSP Middle East S.A.R.L.
Аудит оценки на соответствие стандарту был проведен в начале марта этого года, на основании положительных результатов которого и был выдан вышеуказанный сертификат.
На этапе внедрения системы в соответствии с требованиями международного стандарта управления качеством ISO 9001:2008, Америабанк разработал более 65-и бизнес-процессов, характеризующих не только процессы, относящиеся к предоставляемым услугам, но также и вспомогательные процессы, которые периодически контролируются, оцениваются и непрерывно совершенствуются. Банк строит свои взаимоотношения с клиентами исходя из принципа выявления потребностей клиентов и предоставления услуг в соответствии с этими потребностями. Считая степень удовлетворенности клиента важнейшим показателем оценки деятельности, банк одним из первых на финансовом рынке РА внедрил, а сейчас успешно применяет систему оценки удовлетворенности клиентов NPS.
Как говорится в сообщении, для достижения наибольшей эффективности действия системы управления качеством в банке, в настоящее время ведутся активные работы по внедрению современной системы CRM (Customer Relationship Management). Данная система обеспечит новый подход к управлению взаимоотношениями с клиентами, автоматизацию всех бизнес-процессов предоставления услуг, что предполагает новое качество в сфере управления взаимоотношениями с клиентами, а также исключительный в банковской системе РА подход в этом направлении.
ЗАО “Америабанк” является инвестиционным банком, предлагающим корпоративные, инвестиционные и некоторые розничные услуги в виде комплексного пакета. Председателем Совета Директоров Америабанка является Рубен Варданян, а Председателем Директората-Генеральным директором – Артак Анесян. Стратегическим партнером ЗАО “Америабанк” является группа компаний “Тройка Диалог” – одна из крупнейших инвестиционно-банковских компаний в России.