Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարության Ստանդարտների ազգային ինստիտուտի գործունեությունն աչքի է ընկնում աննախադեպ թափանցիկությամբ: Ինչպես հաղորդել է ինստիտուտի տնօրեն Ենոք Ազարյանը, ցանկացած քաղաքացի ցանկացած պահի կարող է դիմել ինստիտուտ իրեն հետաքրքրող հարցով:
Ազարյանը նշել է, որ ինստիտուտի լաբորատորիան 2008թ. ի վեր շնորհիվ Համաշխարհային բանկի զինված է ամենաարդիական սարքավորումներով : «Մեր ինստիտուտի եզրակացությունն ընդունվում է բոլոր եվրոպական երկրներում , այդ թվում ստանդարտացման եվրոպական կոմիտեում»,-ասել է նա:
Ստանդարտների ազգային ինստիտուտ, ըստ տնօրենի, դիմում են այն ընկերություններն, որոնք մտահոգ են իրենց արտադրանքի բարձր որակի համար: «Իսկ այն արտադրողներն, որոնց ապրանքի որակը կասկածելի է, սակայն նրանք ցանկանում են արտահանել իրենց արտադրանքը, դիմում են մասնավոր կազմակերպությունների»,-ասել է նա: Այդ կապակցությամբ Ազարյանը հավելել է, որ Ազգային ինստիտուտում նրանք կարող են ստանալ բացասական եզրակացություն:
Ըստ տնօրենի, ինստիտուտը հսկիչ մարմին չէ, այն կատարում է միայն իր պարտականությունները, մասնավորապես` մշակում է չափանիշներն ու համապատասխանեցնում միջազգային պահանջներին, տրամադրում է պարենային եւ ոչ պարենային ապրանքների, հումքի, ծառայությունների հավաստագրեր, ինչպես նաեւ ատեստավորում է փորձագետներին: Ընդ որում, նա նշել է, որ ինստիտուտ են դիմում կամավոր հիմունքով:
Ինչպես հաղորդել է Ազարյանը, բոլոր երկրների, այդ թվում նաեւ Հայաստանի, ստանդարտների ինստիտուտները Ստանդարտացման միջազգային կազմակերպության (ISO) անդամ են: Ինստիտուտի տնօրները հույս է հայտնել, որ մոտ ապագայում Հայաստանը կանդամակցի նաեւ ISO խորհրդին: «Դա պայմանավորված է ստեղծագործական աշխատանքի մակարդակով, այս կամ այն չափանիշի քննարկման մեջ երկրի ներգրավվածության աստիճանով, մշակմամբ եւ Հայաստանի շահագրգռվածությամբ այս գործընթացներում»,-հավելել է Ստանդարտացման ազգային ինստիտուտի տնօրենը:

Деятельность Национального института стандартов Министерства экономики Армении отличается беспрецедентной прозрачностью. Как сообщил директор Нацинститута стандартов Енок Азарян, любой гражданин в любое время может обратиться в институт с интересующим его вопросом.
Азарян отметил, что лаборатория института с 2008 года оснащена самым передовым оборудованием благодаря содействию Всемирного банка. «Заключение нашего института принимается во всех европейских странах, в том числе Европейским комитетом стандартизации (CEN)», – сказал он.
В Национальный институт стандартов, по словам директора, обращаются компании, которые заботятся о высоком качестве своей продукции. «Те же производители, качество товаров которых сомнительно, но при этом они хотят экспортировать свою продукцию, обращаются в частные организации», – сказал он. В связи с этим Азарян добавил, что в Нацинституте они могут получить отрицательное заключение.
По словам директора, Нацинститут не является контрольным органом, он только выполняет возложенные на него обязанности, в частности: разработка стандартов и их соответствие международным требованиям, сертификация продовольственных и непродовольственных товаров, сырья, услуг, а также аттестация экспертов в области оценки соответствия. При этом он отметил, что в Нацинститут обращаются на добровольной основе.
Как сообщил Азарян, институты стандартизации всех стран, в том числе и Армения, являются членами Международной организации по стандартизации (ISO). Директор института выразил надежду, что в ближайшем будущем Армения войдет в Совет ISO. «Это обусловлено уровнем творческой работы, вовлеченностью страны в обсуждение того или иного стандарта, его обработке и заинтересованностью Армении в этих процессах», – добавил директор Нацинститута стандартов.