22 Ապրիլ 2009 - 11:47 AMT
ՀՀ Չափանիշների ազգային ինստիտուտի ղեկավարը երաշխավորում է ապրանքի որակը, որի գաղտնագիրը սկսվում է 001-ով
Գաղտնիք չէ, որ ապրանքի որակը միշտ չէ, որ համընկնում է պիտակի վրա նշված տվյալներին: «Ես երաշխավորում եմ ապրանքի որակը, որի գաղտնագիրը սկսվում է 001-ով»,- լրագրողներին հայտարարել է Հայաստանի Էկոնոմիկայի նախարարության Չափանիշների ազգային ինստիտուտի տնօրեն Ենոք Ազարյանը չորեքշաբթի կայացած մամլո ասուլիսի ժամանակ:
Նրա խոսքերով, Հայաստանում գործում են ապրանքների որակի ստանդարտացման 20 մասնավոր կազմակերպություններ, որոնք ստացել են պետական հավաստագիր, եւ եթե հանդիպում են 002-003 եւ այլ գաղտնագրեր, ապա դա նշանակում է, որ այդ մասնավոր կազմակերպությունները հանձնել են որակի համապատասխանության համանման հավաստագիր: «Հաճախ դա հանգեցնում է սպառողների շրջանում շփոթության` արդյոք այդ հավաստագիրը տրվել է Չափանիշների ազգային ինստիտուտի կողմից, թե մասնավոր կազմակերպությունների»,- պարզաբանել է նա:
Ազարյանը նշեց, որ Չափանիշների ազգային ինստիտուտը չի կարգավորում եւ պատասխանատվություն չի կրում մասնավոր կազմակերպությունների գործունեության համար որակի հավաստագիր տրամադրելու հարցում: Դրա հետ կապված ավելացրեց, որ յուրաքանյուր կառույց պետք է իր աշխատանքը կատարի: «Ինստիտուտ հաճախ բողոքներ են ստացվում, որը վկայում է համապատասխան կառույցների անբարեխիղճ աշխատանքի մասին, ինչը ոչ արդյունավետ ստուգումների արդյունքն է»,- ասել է նա:

Не секрет, что качество товара не всегда соответствует указанным на его этикетке данным. «Я гарантирую качество товара, код которого начинается с 001», – заявил журналистам директор Национального института стандартов министерства экономики Армении Енок Азарян на пресс-конференции в среду.
По его словам, в Армении действует порядка 20 частных организаций по стандартизации качества товаров, получивших гослицензию, и если встречается код 002 – 003 и т.д., то это означает, что эти частные организации выдали аналогичный сертификат по соответствию качества. «Часто это приводит к замешательству среди потребителей – выдан ли этот сертификат Нацинститутом стандартов или частными организациями», – пояснил он.
Азарян отметил, что Национальный институт стандартов не регулирует и не несет ответственности за деятельность частных организаций по выдаче сертификата качества. В связи с этим он добавил, что каждая структура должна выполнять свою работу. «В институт часто поступают жалобы, что свидетельствует о недобросовестной работе соответствующих структур – результат неэффективных проверок», – сказал он.