23 Ապրիլ 2009 - 15:36 AMT
2009-ը Հայաստանի համար շատ դժվար տարի է լինելու, հինգշաբթի օրը կայացած կառավարական նիստին հայտնել է վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը: «Այս տարին, հատկապես երկրորդ եռամսյակը դժվար է լինելու մեզ համար»,- ասել է նա:
Ինչպես նշել է վարչապետը, Հայաստանի Ազգային վիճակագրական ծառայությունն արդեն հրապարակել է պաշտոնական տվյալներ, որոնք վկայում են այն մասին, որ ակնհայտ են տնտեսական աճի տեմպերի իջեցումները: Համաշխարհային տնտեսության ցուցանիշները կրկին վերանայվել եւ հրապարակվել են ՀԲ, ՄՓՀ կողմից եւ վկայում են իրադրության վատթարացման մասին: «Եթե 2008թ. չորրորդ եռամսյակում սպասվում էր տնտեսական անկման վերջին փուլը, ապա պարզվեց, որ փաստորեն 2009թ. ընթացքում համաշխարհային տնտեսությանն անկումը շարունակվելու է»,- ասել է ան:
Սարգսյանն ավելացրել է, որ նոր կանխատեսումների համաձայն, 2009թ. վերջին ակնկալվում են տնտեսության կայունացման միտումներ, եւ միայն 2010թ. համաշխարհային տնտեսությունը կթեւակոխի կայունացման փուլը:
Հայաստանի ՆՀԱ ծավալը 2009թ. հունվար-մարտ ամիսներին կրճատվեց 6,1%-ով` ի համեմատ 2008թ. նույն շրջանի հետ եւ կազմել է 465,5 մլրդ դրամ:

23 Апрель 2009 - 15:36 AMT
Для Армении 2009 год будет очень трудным, заявил премьер-министр Тигран Саркисян на заседании правительства в четверг. «Этот год, особенно второй квартал будет трудным для нас», – сказал он.
Как отметил премьер-министр, Нацстатслужба Армении уже опубликовала официальные данные, которые свидетельствуют о том, что налицо темпы снижения роста экономики. Показатели мировой экономики вновь были пересмотрены и опубликованы ВБ, МВФ и свидетельствуют об ухудшении ситуации. «Если в четвертом квартале 2008 года ожидался последний этап экономического упадка, то выяснилось, что фактически в течение 2009 года спад мировой экономики будет продолжаться», – сказал он.
Саркисян добавил, что по новым прогнозам к концу 2009 года намечены тенденции стабилизации экономики и только в 2010 году мировая экономика войдет в этап стабилизации.
Объем ВВП Армении в январе-марте 2009 года сократился на 6,1% по сравнению с аналогичным периодом 2008 года и составил 465,5 млрд. драмов.